مقالات

پوست بزرگترین بافت بدن انسان است که شامل دو لایه اپیدرم و درم است. پوست عملکردهای ضروری برای بقاء انسان را فراهم می کند. این عملکردها شامل:

 1. حفظ دمای بدن
 2. سدی برای جلوگبری از هدر رفتن آب از راه تعریق
 3. فعالیت متابولیکی (تولید ویتامینD)
 4. حفظ ایمنی بدن از طریق پیشگیری از ورود میکروبها به بدن
 5. محافظت در مقابل محیط از طریق حس تماس، فشار
 6. زیبایی ظاهری

سوختگی صدمه ای است که به از دست دادن یا تخریب بافت پوست منجر می شود. صدمه به این بافت می تواند به دلیل تماس با منابع الکتریکی، حرارتی، شیمیایی و یا تابشی ایجاد شود. میزان صدمات بافتنی ارتباط مستقیم با درجه حرارت یا شدت سوزاندگی عامل سوختگی و طول مدت تماس پوست با منبع سوختگی دارد.

 

طبقه بندی صدمات سوختگی:

در مقاله درمان سوختگی به شرح انواع سوختگی پرداختیم در اینجا نیز اشاره کوچکی می کنیم.

سوختگی ها عمدتا بر اساس اندازه وعمق سوختگی طبقه بندی می شود:

 1. درجه اول(سطحی): فقط لایه اپیدرم درگیر شده، اپیدرم قرمز و بدون تشکیل تاول است. علائم و نشانه ها: درد، قرمزی، رنگ پریدگی با فشار، بافت سالم
 2. درجه دوم(ضخامت نسبی): تخریب اپیدرم و لایه درم همراه با تاول و ادم زیر جلدی و درد. علائم و نشانه ها: درد، تاول، قرمزی، سفید شدن با فشار، بافت سفت
 3. درجه سوم یا چهارم (ضخامت کامل): همه لایه های پوست تخریب شده اند، بافت های چربی، عضله، اعصاب، فراورده های خونی و استخوان ممکن است درگیر شوند.

 

معرفی درجات سوختگی

 

 

  اولین اقدام پس از بروز سوختگی‌ها

اگر موضع سوخته در محل زیر لباس باشد، ابتدا اقدام به بیرون آوردن لباس کنید ولی نکته بسیار مهم اینجا است که در صورتی که سوختگی به حدی شدید است که پارچه لباس به پوست بدن چسبیده است، هرگز با کشیدن پارچه سعی در جدا کردن لباس از سوختگی نکنید بلکه پارچه را دور تا دور سوختگی با قیچی بریده و یا با همان لباس مرحله پایین آوردن دما با آب سرد را انجام داده و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

به هنگام ایجاد سوختگی برای کاهش ضایعات آن از مالیدن هرگونه روغن و یا کره بپرهیزید. چربی، گرمای سوختگی را در پوست نگه داشته و شدت سوختگی را بیشتر می کند.

کاربرد پمادها و لوسیون های مخصوص تنها در سوختگی درجه اول می تواند کارساز و مفید واقع شود.

 

توجه داشته باشید خود تاول‌ها به‌عنوان پانسمان بیولوژیک از منطقه سوخته محافظت می‌کنند، ولی در مواردی که تاول خونی شود یا روی مفاصل بزرگ باشد یا عامل سوختگی، مواد شیمیایی باشند بهتر است تاول‌ها ترکانده شوند و پوست سوخته پانسمان شود.

 

مراقبت ها

تمیز کردن زخم: از روش های مناسب متعددی می تواند برای تمیز کردن زخم سوختگی استفاده شود(مصرف سرم شستشو یا استفاده از آب لوله کشی. تعویض روزانه پانسمان و مشاهده زخم وپوست بدون سوختگی، برای بررسی نشانه های التیام و بروز عفونت موضعی ضروری می باشد. در کل این درمان یک یا دو بار در روز انجام می شود برای پیشگیری از کاهش دمای بدن وکاهش تماس با باکتری ­ها طول مراقبت از زخم تا آنجایی که ممکن است محدود می شود. از تمیز کردن زخم با غوطه ورسازی کامل بدن در آب به دلیل افزایش خطر بروز عفونت بپرهیزید.

فشار آب به خارج سازی عوامل موضعی ودبریدمان کمک می کند.

مراقبت از زخم: هدف اصلی فرایند مراقبت از زخم ،حفظ رطوبت موضع به منظور تسریع در التیام زخم و پیشگیری از بروز عفونت در آن می باشد.

آنتی بیوتیک درمانی موضعی: معمولا تصمیم گیری برای مصرف عوامل ضد میکروبی بر مبنای وضیعت زخم سوختگی است. صدمات سوختگی عملکرد مکانیسم های حفاظتی پوست (شامل غدد ترشح سبوم که در حالت عادی سبوم ترشح می کنند که علاوه بر چرب نگه داشتن پوست در تخریب بعضی موجودات زنده ذره بینی مثل استرپتوکوک وبعضی گونه های استافیلوکوک کمک می کند) ازبین می برد. آنتی بیوتیک های موضعی مورد مصرف عبارتند از: سولفادیازین نقره (SSD)، کرم استات مافناید(سولفامیلون)، پماد باسیتراسین و سیلور.

فیزیوتراپی: مراجعه روزانه یایک روز در میان به بخش فیزیوتراپی ویژه بیماران سوختگی بعد از ترخیص کاملا ضروری است.

اهمیت فیزیوتراپی:

 • فیزیوتراپی سبب افزایش بهبودی زخم می شود.
 • فیزیوتراپی سبب کاهش تورم زخم می شود.
 • فیزیوتراپی سبب کاهش چسبندگی در نواحی سوختگی مخصوصا اطراف مفاصل می شود که در نهایت از کوتاه شدن عضو و محدودیت حرکتی جلوگیری میکند.
 • فیزیوتراپی باعث کاهش درد عضلات (ناشی از بیحرکتی)می شود
 • فیزیوتراپی باعث کاهش عوارض تنفسی می گردد.

 

در شرایط اضطراری زیر باید فورا اورژانس را خبر کنید:

 • سوختگی که سطح وسیعی از دست‌ها، پاها یا صورت یا سطح یک مفصل بزرگ را فرا گرفته باشد.
 • سوختگی درجه دو به وسعت بیشتر از اندازه یک کف دست
 • سوختگی درجه ۳ یا ۴
 • مشکل در تنفس یا سوختگی مجاری تنفسی
 • استنشاق دود
 • ایجاد ضعف، بی‌حالی یا درد غیرقابل‌کنترل به‌دنبال سوختگی

 

توصیه نهایی به بیماران برای درمان جای سوختگی

توصیه ما به شما اینست حتما از پماد سوختگی ادیب درم برای درمان سوختگی بهره ببرید چون نمونه های بسیار زیادی از سوختگیهای شدید با این پماد سوختگی درمان شده اند و می توانید برای مشاوره در این زمینه با ما در تماس باشید.

 

شما می توانید سایر محصولات ما از طریق لینکهای مشاهده فرمایید.

پماد زگیل ادیب درم

پماد میخچه پا ادیب درم

کرم ضد آفتاب ادیب درم

کرم ضد لک و جوش ادیب درم