مقالات

مراقبت از سوختگی براي آن‌ست كه درد را كم كنيد، راه عفونت راببنديد، و از تبخير سطحی نيز جلوگيری كنيد.

مراقبت از سوختگی درجه يك

1-  منطقه سوخته را در آب سرد فرو كنيد، يا يك پارچه خيس و سردروی آن بگذاريد تا درد كم شود (شكل یک). تا زمانی كه درد چه درون‌آب يا بيرون آب هست، كمپرس سرد را ادامه دهيد (گاهي 10 دقيقه،و گاه تا 45 دقيقه طول مي كشد). سرما جلوي پيشرفت سوختگی را
به بافت‌هاي عمقی مي گيرد. اگر آب سرد در دسترس نبود، مي‌توانيداز نوشيدنی های خنك نيز استفاده كنيد تا حرارت پوست سوخته پايين بيايد.

2-  براي كم كردن درد و التهاب ايبوپروفن و به بچه ها استامينوفن بدهيد.

3-  پس از اينكه سوختگی خنک شد، روي آن ژل آلوورا (صبر زرد)يا يک محلول مرطوب كننده پوست كه گران هم نباشد بماليد تا پوست‌مرطوب بشود و خارش و پوست هريزی آن كم شود. صبر زرد خاصيت ضد ميكروبي دارد و مسكن قويی هم است.

4-  بازو يا پای سوخته را بالا نگه داريد.

 

خنک کردن محل سوختگی
شکل 1 – محل سوختگی را در آب سرد فرو کنید محل سوختگی را آنقدر خنک کنید که درد ساکت شود خنک کردن معمولا 10 تا 45 دقیقه طول می کشد.

مراقبت از سوختگی درجه دوی كوچك (كمتر از 20سطح بدن)

1-  مراحل 1 و 2 در مراقبت از سوختگي درجه يک را انجام دهيد.

2-  پس از اينكه منطقه سوخته خنک شد، يك لايه نازك پماد مخلوط با سيتراسين، نئومايسين و پولی ميكسين به آن بماليد. البته ماليدن‌آنتی بيوتيک موضعی زخم را استريل نمی كند، اما مي تواند تعداد باكتری ها را تا حدودی كم كند تا بدن بتواند با مكانيسم‌های دفاعیخود با آن مقابله نمايد و جلوی ورود باكتری را بگيرد.

3- روي منطقه سوخته را با يك پانسمان خشک، غيرچسبنده، استريل يايک پارچه تميز بپوشانيد. پوشاندن سوختگي درد را از طريق محافظت از پايانه هاي عصبي كاهش می‌دهد. هدف اصلي از پانسمان روي سوختگی، تميز نگه داشتن سوختگی و جلوگيری از هدررفتن رطوبت بدن از طريق تبخير و در نهايت كاهش درد است. اگر انگشتان دست يا پا سوخته اند، بين آنها پانسمان خشك بگذاريد.

4- به مصدوم تا آنجا كه مي تواند و حال تهوع پيدا نكرده است، آب بخورانيد.

 

بیشتر بخوانید : 

پماد سوختگی ادیب درم

 

نکات ضروری در حین مراقبت از انواع سوختگی ها

  • مبادا كمپرس سرد را براي بيش از 20 % سطح بدن در بزرگسال(%10 براي كودكان) بكار بريد؛ مصدوم دچار سوختگي مقدار (زيادي دما و آب از دست ميدهد و خنک كردن سطح وسيع بدن باعث هيپوترمي ـ(كاهش شديد دماي بدن) مي‌شود.
  • مبادا پيش از آنكه محل سوختگی را خنک كنيد، روي آن مرهم،پماد، كره، كرم، اسپري، يا درمان های خانگی بگذاريد. اين نوع مرهم ها هم غيراستریل است و باعث عفونت مي‌شود و هم اينكه‌گرما را در محل نگه مي دارد و آسيب را بيشتر مي‌کند.
  • مبادا كمپرس سرد را بيش از 20 % سطح بدن در بزرگسال(%10 براي كودكان) بكار بريد مگر اينكه بخواهيد شعله را خاموش كنيد.
  • مبادا تاول ها را پاره كنيد. تاول پاره نشده يك پانسمان استريل وعالي براي سوختگي است. روي تاول پاره هم پماد باسيتراسين بماليد و روي آن را با پانسمان خشك و استريل بپوشانيد.

 

مراقبت از سوختگی درجه دوی بزرگ (بيش از 20 % سطح بدن)

محل را سرد نكنيد چون ممكن است هيپوترمي ايجاد بشود.

-1 مراحل 2 تا 4 از مراقبت از سوختگی درجه دوی كوچک (كمتر از%20 سطح بدن) را دنبال كنيد.
-2 در جستجوي مراقبت هاي پزشكی باشيد يا با اورژانس تماس بگيريد.

 

 

مراقبت از سوختگی درجه سه

1- روي محل سوختگي را با يك پانسمان استريل يا پارچه تميز وخشک غيرچسبنده بپوشانيد.
2- با بالا بردن پاهاي مصدوم و گرم نگه داشتن وي با يک پتو يا ملحفه تميز شوک او را درمان كنيد.
3- در جستجوي مراقبت های پزشكی باشيد و مصدوم را به يک مركزدرمانی برسانيد.

 

برای درمان سوختگی با درجات متفاوت (سوختگی درجه 1، درجه 2 و درجه 3 )، با اطمینان کامل می‌توان تنها و تنها از پمادسوختگی ادیب‌درم استفاده کرد که استعمال آن موجب صرف هزینه و زمان شده و شخص را از آسیب‌های جسمانی،روانی و اجتماعی بعد از سوختگی فارغ می‌سازد.

پماد سوختگی ادیب درم تنها پمادی است که همزمان اثر ضد باکتریایی دارد و تسکین دهنده موضع سوختگی است و قابلیت ضد اسکار را دارد. تنها با استعمال این پماد است که زخم سوختگی هیچ اثری از اسکار از خود بجای نمیگذارد وپوست در قسمتهای آرنج و گردن (که بیشتر مستعد عدم ترمیم و اسکار هستند) بدون هیچگونه اثر زخمی، ترمیم میگردند.

می‌توان صرف‌نظر از مراحل ذکر شده در بالا، سوختگی و هر نوع زخمی (زخم بستر، زخم دیابت، بخیه، لیزر درمانی،اپلاسیون و …) را تنها با استفاده از پماد سوختگی و پماد ترمیم‌کننده ادیب‌درم درمان کرد.

 

مقالات آموزشی دیگر در زمینه سوختگی :

– درمان سوختگی و انواع سوختگی

برچسب ها