مقالات

زخم بستر چگونه بوجود می آید؟

 

زخم بستر (به انگلیسی Bedsores )، زخم فشار ( pressure sores ) نیز نامیده می شود که بر اثر فشار مداوم و طولانی مدت بر ناحیه ای از بدن بوجود می آید.  افراد با یک وضعیت پزشکی که توانایی آنها برای تغییر موقعیت محدود می شود و نیاز به استفاده از صندلی چرخدار و یا تخت برای مدت زمان طولانی دارند. در معرض خطر زخم بستر می باشند.

این زخم ها تنها در افرادی که کاملاً گرفتار بستر هستند رخ نمی‌دهد، بلکه افرادی که بر روی صندلی چرخدار می‌نشیند نیز چنین مشکلی برایشان پیش می آید، حتی در بسیاری موارد هنگامی که این افراد بر روی صندلی نشسته‌اند فشاری که به یک نقطه خاص از بدن آنان وارد می شود، بیشتر است.

 

 

زخم بستر در نتیجه کمبود جریان خون و فشار به پوست و بافت های نواحی استخوانی است که برای مدت طولانی تحت فشار بوده ایجاد می شود. اگر جریان خون به قسمتی از پوست کاهش یابد و حداقل بیش از ۲ یا ۳ ساعت به پوست اکسژن نرسد دچار زخم می شود علاوه بر این، هنگامی که پایین تخت و یا صندلی، به لایه بیرونی پوست برخورد کند باعث زخم شدن پوست می شود. قرار گرفتن در معرض بیش از حد رطوبت نیز پوست را زخم میکند.

زخم بستر بیشتر روی پوست در مناطق استخوانی بدن، مانند پاشنه، مچ پا، باسن و استخوان دنبالچه رخ می دهد.شکل زیر نشان می دهد که بیشتر در چه نقاطی ممکن است زخم بستر ایجاد شود.

زخم بستر چیست ؟

مراحل زخم بستر

مراحل زخم بستر را برحسب عمق ضایعه به ۴ مرحله تقسیم و درمان زخم را بر مبنای هر مرحله، انجام می‌دهند. این مراحل زخم بستر عبارتند از:

 • مرحله ۱: میان پوست سالم و نواحی‌ای که تحت ‌فشار قرار گرفته‌اند ، تفاوت‌های اساسی دیده می‌شود. پوست در این نواحی معمولا قرمز رنگ ، آبی یا ارغوانی است اما گاهی پوسته‌ ریزی به رنگ خاکستری نیز دیده می‌شود.
 • مرحله ۲: در این مرحله تغییرهایی در اپیدرم و درم (لایه سطحی و لایه زیرین پوست) دیده می‌شود. پوست به رنگ قرمز یا بنفش کبود است و گاهی آثار خراش، ساییدگی و تاول نیز مشاهده می‌شود.
 • مرحله ۳: زخم عمیق و به شکل یک حفره است. لایه خارجی پوست کاملا تخریب شده و به سطح زیر پوست نیز رسیده اما هنوز به عضلات و استخوان‌ها آسیبی وارد نشده است. در مرحله سوم اضافه بر اقدام‌های مرحله اول و دوم، برداشتن بافت‌های مرده و پاک کردن ترشحات الزامی می باشد اما به دلیل دردناک بودن این کار باید حدود ۱ ساعت قبل، از مسکن‌ها استفاده شود. پانسمان‌های مخصوص، مصرف آنتی‌بیوتیک‌های وسیع‌الطیف و جراحی از دیگر درمان‌های این مرحله هستند.
 • مرحله ۴: شدیدترین نوع زخم بستر است. پوست به طور کامل تخریب و صدمه‌های جدی به بسیاری از لایه ها از جمله عضلات و استخوان وارد شده است. گاهی تاندون‌ها نیز آسیب می‌بینند و احتمال عفونت بسیار بالاست. عمق زخم و پیشروی و گسترش عفونت می‌تواند منجر به فوت بیمار شود.

 

شکل زیر مراحل زخم و علائم زخم بستر را نشان می دهد.

 

مراحل زخم بستر

 

 

بیشتر بخوانید : درمان سوختگی پوست 

علایم عفونی شدن زخم بستر

دردناک شدن اطراف زخم، بد بو شدن زخم، عفونت زرد رنگ یا سبز رنگ ضخیم و تورم در اطراف ظرف از علایم و نشانه های عفونی شدن زخم بستر می باشد و تب، گیجی، افزایش ضربان قلب و ضعف جسمانی نیز از نشانه های پخش شدن عفونت در بدن می باشد.

 

چرا دچار زخم بستر می شویم ؟

 • شایع ترین دلیل زخم بستر فشار روی پوست و آسیب رسیدن به بافتها می باشد.
 • لم دادن یا نشستن طولانی مدت می تواند باعث زخم بستر شود.
 • مالش یا برخورد پوست شما به اجسام سخت و خشن
 • استفاده از لباس زیر به مدت طولانی می تواند باعث زخم بستر شود

 

چه افرادی بیشتر در معرض زخم بستر هستند ؟

 • افرادی که دچار آسیب های مزمن مانند فلج، کم کاری یا جراحی هستند بیشتر در معرض خطر هستند. از آنجا که آنها قادر نیستند مدت زمان طولانی حرکت کنند.
 • عفونت به علت مواد مدفوع می تواند زخم را به مرحله ی شدید زخم های تحت فشار تبدیل کند.
 • پیری: هنگامی که رشد می کنید، پوست شما شکننده تر، خشکتر، نازک تر و دارای انعطاف کمی می شود. افراد سالمند سلولهای پوستی جدید را به آرامی تولید می کنند، به همین دلیل آنها در معرض خطر بیشتری هستند.
 • سیگار کشیدن : سیگار کشیدن چون باعث خشکی پوست می شود می تواند یکی از دلایل ایجاد زخم بستر باشد.
 • بیماریهایی مثل دیابت : اینگونه بیماریها چون فرآیند بهبود زخم را کاهش می دهند شانس ابتلا به زخم بستر را افزایش می دهند.
 • آسیب های نخاعی : اگر فردی از آسیب نخاعی رنج می برد چون نمی توانند زیاد حالات خود را عوض کنند بیشتر در معرض زخم بستر قرار دارند.
 • رژیم غذایی نامناسب: کمبود مایعات،ویتامین ها ،کالری،پروتئین و مواد معدنی در رژیم غذایی روزانه می تواند منجر به شکسته شدن بافتهای بدن شود.

 

 

درمان گیاهی زخم بستر با پماد ترمیم کننده ادیب

با توجه به اینکه امروزه افراد زیادی به زخم بستر مبتلا می شوند و همچنین برای بیماران دیابتی که دارای زخم های دیابتی هستند شرکت ادیب اکسیر پماد ترمیم کننده ادیب را تولید نموده است که هم برای درمان سوختگی پوست مفید است و باعث ترمیم و بهبود محل سوختگی می شود و هم به ترمیم و بهبود زخم بستر کمک فراوانی می نماید.برای اطلاعات بیشتر به صفحه پماد ترمیم کننده زخم سوختگی و زخم بستر مراجعه کنید.

شما می توانید این پماد ترمیم کننده زخم بستر را در داروخانه ها تهیه نمایید که بیشتر با نام پماد سوختگی ادیب شناخته می شود.