بدون نظر آموزش, مقالات

بیماری ها و لک های پوستی متعددی وجود دارند. جای باقی مانده از برخی لکه های پوستی با کرم ضد لک برطرف می شود. در ادامه آشنایی با انواع لک های پوستی و دلایل بروز آنها را بررسی خواهیم کرد.

اگزما اتوپیک

این نوع لک پوستی، همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته شده است، شایع ترین شکل اگزما است و باعث خارش، قرمزی، خشکی و ترک خوردگی پوست شما می شود. به وجو آمدن لکه های پوستی حاصل از این وضعیت در بسیاری از افراد یک وضعیت دراز مدت است، اگرچه می تواند در طول زمان، به ویژه در کودکان، که اغلب در حال رشد هستند، بهبود یابد. لکه های پوستی حاصل از اگزما می تواند بر هر بخشی از بدن تاثیر بگذارد، اما اغلب در قسمت های پشت یا جلوی زانو، پشت یا داخل آرنج، اطراف گردن، دست ها، گونه ها و پوست سر تاثیر بیشتری می گذارد. استفاده از مرطوب کننده ها و استروئیدهای موضعی، می تواند به کاهش علائم کمک کند.

تاول تبخالی

آشنایی با انواع لک های پوستی و دلایل بروز آنها به شناسایی و برطرف کردن سریعتر این عازضه ها کمک خواهد کرد. تاول تبخالی، تاول های کوچکی هستند که بر روی لب ها و اطراف دهان ایجاد می شود و ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. آنها اغلب با احساس سوزن سورن شدن، خارش یا سوزش در اطراف دهان شما شروع می شوند. سپس زخم های کوچکی که مایع به نظر می رسد، معمولا در لبه لب پایین شما ظاهر می شوند. تاول تبخالی معمولا بدون درمان در 7 تا 10 روز خود بخود برطرف می شوند. اما کرم های ضد ویروسی موجود در داروخانه ها می تواند به کاهش علائم کمک کرده و زمان بهبودی را سرعت ببخشند.

کرم ضد لک ادیب اکسیر
کهیر

کهیر

برای آشنایی با انواع لک های پوستی و دلایل بروز آنها انواع این عارضه ها را مورد بررسی قرار می دهیم. کهیر جوشی است که در ناحیه ای باعث ایجاد تحریک پوستی شده و به شدت احساس خارش ایجاد میکند. ممکن است در یک قسمت از بدن ظاهر شود یا در مناطق وسیعی گسترش یابد. در بسیاری از موارد، به هیچگونه درمان نیاز ندارید زیرا کهیر در عرض چند روز بهبود می یابد. اگر شدت خارش وضعیتی ناراحت کننده برایتان یه وجود آورد، آنتی هیستامین ها می توانند کمک قابل توجهی به شما کنند. اگر علائم در عرض 48 ساعت از بین نرفت، به پزشک مراجعه نمایید.

زخم زرد

زخم زرد یک عفونت بسیار مسری است که سبب زخم، تاول و تبخال می شود و دو نوع دارد. زخم زردی که معمولا بر روی بینی و دهان تاثیر می گذارد و زخمی که بر روی بدن تاثیر می گذارد. این نوع لکه پوستی می تواند برای هر کسی اتفاق بیوفتد ولی در میان کودکان شایع است. این لکه و عفونت در عرض سه هفته به صورت خود به خود برطرف می شود، اما تجویز کرم و قرص آنتی بیوتیک توسط پزشک می تواند شما را از شر این عفونت خلاص کرده و به بهبود سریعتر کمک کند. توصیه می شود برای شرایط جدی تر به پزشک مراجعه کنید.

خارش

خارش در هر قسمت از بدن تاثیر می گذارد. خارش خفیف کوتاه مدت موردی شایع است، اما گاهی اوقات می تواند شدید و ناخوشایند برای زندگی کردن باشد. تکان دادن و یا ضربه زدن به منطقه خارش، به جای خراشیدن آن قسمت، سرد کردن ناحیه خارش با کمپرس آب سرد، گرفتن دوش آب سرد، استفاده از محصولات بهداشتی غیر الکلی، اجتناب از پوشیدن لباس هایی که پوست شما را تحریک می کند مانند پشم یا پارچه های دست ساز و استفاده از مرطوب کننده در صورت خشک بودن پوستتان از مواردی هستند که در صورت بروز خارش می توانند تا حدودی به شما کمک کنند. آنتی هیستامین و کرم استروئیدی به کاهش خارش ناشی از شرایط خاص پوستی کمک خواهند کرد.

برطرف کردن لک پوستی با کرم ضد لک
عارضه پسوریازیس

پسوریازیس

پسوریازیس به طور معمول باعث ایجاد لکه های قرمز پوشیده از پوست در مقیاس نقره ای می شود. تکه ها معمولا روی آرنج، زانو و پشت کمر قرار می گیرند و می توانند باعث ایجاد خارش یا درد شوند. بسته به نوع پوست، برای برخی از افراد پسوریازیس فقط یک تحریک جزئی است، اما برخی دیگر می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی آنها داشته باشد. افراد مبتلا به پسوریازیس معمولا در یک دوره زمانی علائم خفیف دارند و پس از اتمام آن دوره، علائم آنها شدیدتر می شود. اگر پسوریازیس شدید باشد باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید. اگر چه درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد ولی مواردی وجود دارد که به بهبود این عارضه کمک خواهد کرد.

  • کرم و پماد
  • درمان با نور (فتوتراپی)
  • تجویز و مصرف دارو از طریق دهان یا تزریق

عفونت قارچی

این نوع عارضه عفونت قارچی مسری نام دارد و به طور معمول بر روی سینه ها و پاها ظاهر می شود، گرچه ممکن است تقریبا در هر جایی از بدن ظاهر شود. عفونت قارچی باعث ایجاد یک کهیر قرمز یا قهوهای مایل به زرد را به شکل یک حلقه می شود. این نوع عفونت بیشتر در میان کودکان شیع است اما بزرگسالان نیز ممکن است به آن دچار شوند. پودر، قرص، کپسول، پماد ها و کرم های ضد قارچ موجود در داروخانه ها به درمان این عفونت کمک خواهند کرد. اگز پس از دو هفته استفاده از این داروها همچنان عفونت وجود داشت، باید به پزشک مراجعه نمایید.

گال

آشنایی با انواع لک های پوستی و دلایل بروز آنها نگرانی حاصل از بروز لک را کاهش خواهد داد. گال یک بیماری و لک پوستی است که ناشی از باکتری های کوچک است که به پوست نفوذ می کنند. علائم اصلی آن خارش شدید است که در شب شدت آن افزایش می یابد و در بعضی موارد خارش باعث ایجاد لکه های قرمز می شود. این عارضه خیلی جدی و نگران کننده نیست اما برای درمان و از بین بردن باکتری های گال می توانید از کرم یا لوسیون استفاده نمایید.

کرم ضد آفتاب؛ پیشگیری از ویتیلیگو
عارضه پوستی ویتیلیگو

ویتیلیگو

ویتیلیگو باعث ایجاد پلاک های سفید رنگ روی پوست می شود که در اندازه های مختلف ایجاد می شود و می تواند در هر کجا رخ دهد. آنها بیشتر در مناطقی که در معرض نور خورشید قرار دارند، مانند چهره،  دست و پوست تیره یا برنزه. برای پیشگیری از این نوع لکه های پوستی از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. ویتیلیگو بر روی پوست سر می تواند باعث سفید شدن موها شود. ویتیلیگو یک شرایط دراز مدت است و مسری نیست. مخفی کردن تکه ها با کرم های رنگی، استفاده از کرم استروئیدی و درمان با نور (فتوتراپی) می تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند.

زگیل

زگیل ها توده های کوچکی هستند که می توانند در هر نقطه ای از بدن ظاهر شوند، اما معمولا بر روی دست ها و پاها به وجود می آیند. زگیل به وجود آمده بر روی پا وروکا نامیده می شود. اکثر زگیلها بدون عارضه هستند و خود بخود از بین می روند. اگر این زگیل دردناک است و یا ز نظر ظاهری باعث ناراحتی و خجالت شما می شود، می توانید با استفاده از موردی آن را درمان کنید. استفاده از اسید سالیسیلیک، انجماد زگیل (کریوتراپی)، درمان های شیمیایی و بستن محکم زگیل با نخ می تواند به از بین رفتن آن کمک کند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *