بدون نظر سوختگی, مقالات

اهمیت درمان سوختگی

متأسفانه سوختگی یکی از شایع ترین صدمات خانگی است. سوختگی های خفیف به طور معمول حدود یک یا دو هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابند و معمولا آلرژی ایجاد نمی کنند. هدف درمان سوختگی کاهش درد، جلوگیری از عفونت ها و بهبود سریع پوست است و پس از بهبودی، از بین بردن جای سوختگی است. سوختگی باعث ایجاد زخم های باز است که در آن باکتری ها و دیگر میکروب ها می توانند وارد بدن شوند. عفونت های ناشی از آن می تواند جزئی و به راحتی قابل درمان باشد و یا می تواند به عفونت های شدید مانند سپسیس تبدیل شود. سپسیس هنگامی رخ می دهد که عفونت وارد جریان خون شخص می شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

انواع سوختگی

سوختگی ها بر اساس شدت آنها طبقه بندی می شود. سوختگی درجه اول به عنوان کمترین شدت آسیب در نظر گرفته می شود زیرا تنها بر لایه بیرونی پوست تاثیر می گذارد. این معمولا باعث درد، قرمزی و تورم ملایم می شود. سوختگی های درجه دوم بر لایه های عمیق تر پوست اثر می گذارند و موجب ایجاد لکه های سفید، پوست مرطوب و براق می شود. سوختگی های درجه سوم باعث آسیب به تمام لایه های پوست می شود، در حالی که سوختگی های درجه چهارم ممکن است شامل مفاصل و استخوان ها باشد. سوختگی های سوم و چهارم در شرایط اضطراری پزشکی قرار می گیرند و فقط باید در بیمارستان درمان شوند. درمان سوختگی های درجه اول و سوختگی درجه دوم با شدت آسیب کم را می توانید در خانه انجام دهید و همچنین احتمال از بین بردن جای سوختگی در این دو نوع بسیار معمول تر است.

درجه بندی سوختگی پوست
اهمیت درمان سوختگی

درمان سوختگی

سوختگی می تواند به پوست و سایر بافت های بدن آسیب برساند. سوختگی می تواند ناشی از گرما، آسیب های سرد، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آسیب های الکتریکی باشد. برای هر یک از این صدمات، مهم است که از کمک های اولیه برای جلوگیری از آسیب بیشتر و حتی نجات زندگی خود استفاده کرده باشید. برای بسیاری از سوختگی های درجه دوم، برای بهبود و جلوگیری از مشکلات دیگر، بهترین انتخاب درمان خانگی است که در برخی موارد از بین بردن جای سوختگی نیز از طریق درمان های خانگی امکان پذیر خواهد بود.

از بین بردن جای سوختگی

زخم ها نتیجه فرایند طبیعی بدن هستند. بدتر از آسیب اولیه، بیشتر احتمال دارد که آثار آن به صورت یک زخم یا لکه بر روی پوست خود را نشان دهد. در مواردی ممکن است سوختگی های عمیق تر به زخم های تیره تر تبدیل می شوند در حالی که سوختگی های کم عمق سبک تر هستند و ممکن است به کمک روش های درمانی خانگی بر طرف کردن لکه های پوستی و یا کرم ضد لک به آسانی بر طرف گردند. هنگامی که دچار زخم های سوختگی می شوید، اولین و مهم ترین کار این است که کار هایی را برای جلوگیری از ایجاد زخم و لکه های بزرگ انجام دهید و سپس برای از بین بردن جای سوختگی اقدام نمایید.

مراقبت های پس از سوختگی

محل زخم خود را با مرطوب کننده و پماد سوختگی برای افزایش گردش خون ماساژ دهید. افزایش گردش خون به توزیع کلاژن ها به طور مساوی در سراسر پوست کمک می کند. تکرار روزانه این عمل منجر به مسطح شدن و محو شدن زخم های سوختگی می شود. اسیدهای موجود در برخی میوه ها موجب خنثی کردن اسید موجود در پوست آسیب دیده از سوختگی می شوند و علاوه بر درمان، به از بین بردن جای سوختگی نیز کمک می کند. فرکانس درمان بستگی به شدت زخم شما دارد. اشعه ماورا بنفش و نور خورشید برای پوست آسیب دیده بسیار مضر است و ممکن است باعث ایجاد زخم های جدید یا تیرگی رخم های موجود بر روی پوستتان شود. تا حد امکان تا زمان بهبودی نسبی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

درمان سوختگی با پماد سوختگی
مراقبت های پس از سوختگی

مواد غذایی موثر در بهبود سوختگی

در طول روند بهبود سوختگی، زخم ها شکل می گیرند. زخمها ناحیه ای ضخیم و تغییر رنگ داده شده پوست هستند، اغلب پس از آسیب دیده شدن پوست باعث مرگ سلول می شوند. بدن پروتئینی به نام کلاژن برای ترمیم پوست آسیب دیده تولید می کند که منجر به زخم می شود. بسته به شدت آسیب پوست، زخم ها می توانند بزرگ یا کوچک باشند. شدت سوزش تعیین می کند که آیا این زخم ها محو خواهند شد یا خیر. میزان چربی پوست بر شدت و میزان سوختگی تاثیر می گذارد. خوردن مقدار زیادی مواد غذایی حاوی ویتامین C و روی غنی شده می تواند کمک بسیار زیادی به بهبود سوختگی و از بین بردن جای سوختگی کند. غذاهایی با ویتامین C بالا شامل میوه های مرکبات، کلم بروکلی و سیب زمینی می باشد. غذاهای غنی از روی ایده آل شامل برنج، بادام زمینی و گوشت گاو است. ویتامین C و روی، پوست خود را از داخل به پوست شما تحمیل می کند و باعث ایجاد کلاژن در اطراف رگ های خونی می شود.

درمان جای سوختگی

درمان سریع و مناسب مراقبت از زخم اغلب بهترین راه برای از بین بردن جای سوختگی و یا به حداقل رساندن جای زخم آن است. بسیاری از زخم ها در طول زمان محو شده و بهبود می یابند. اما زخم های کلئوئیدی اغلب خود را محو نمی شوند و ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. اعمال یک ژل سیلیکونی می تواند به کاهش زخم های موجود، از جمله کاهش اندازه، سختی و قرمزی کمک کند. اجتناب از استفاده از کرم هایی حاوی ویتامین A و یا ویتامین E بر روی زخم ها، زیرا این می تواند آنها را بیشتر قابل توجه کند. با این حال، مهم است که پوست را مرطوب نگه دارید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *