بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب, مقالات

در بررسی بیماری های پوستی و درمان آن ها، انواع داروهای موضعی نقش مهمی دارند. این داروها را می توان به چند دسته تقسیم کرد. عوامل پاک کننده، عوامل محافظ، عوامل مرطوب کننده (نرم کننده ها)، عوامل خشک کننده، عوامل ضد انشعاب، عوامل ضد التهاب، عوامل ضد عفونی کننده و کراتوتیک ها (عواملی که باعث نرم شدن، شل شدن و تسکین ریزش [لایه برداری] لایه بالای پوست) می شوند.

عوامل پاک کننده

از انواع داروهای موضعی می توان به عوامل پاک کننده اشاره کرد. مواد اصلی پاک کننده عبارتند از صابون، مواد شوینده و حلال (مواد مایع که قادر به حل کردن مواد دیگر). صابون محبوب ترین پاک کننده است، اما مواد شوینده نیز استفاده می شود. صابون ها پاک کننده ها و امولسیون های حاوی نوعی چربی هستند، در حالی که مواد پاک کننده از مواد نفتی ساخته می شوند. برخی از صابون ها پوست را خشک می کنند، اما برخی دیگر دارای پایه کرمی هستند که خشک تر می شوند. مواد شیمیایی بسیاری به مواد پاک کننده اضافه می شوند. مانند برخی از صابون ها که مواد ضد باکتری به آنها اضافه شده است. به طور کلی، صابون ضد باکتری به بهبود بهداشت و یا جلوگیری از بیماری کمک نمی کند و مصرف معمول ممکن است توازن طبیعی باکتری ها را بر روی پوست متوقف کند. شامپوها و لوسیونهای ضد شوره ممکن است حاوی دیپیریتین روی، سولفید سلنیوم یا عصاره های گیاهی برای کمک به درمان پوسته شدن پوست، اگزما و پسوریازیس پوست سر باشند.

عوامل محافظتی

بسیاری از انواع مختلف آماده سازی برای محافظت از پوست کمک می کند. روغن ها و پماد ها یک مانع بر پایه روغن ایجاد می کنند که می توانند به محافظت از پوست و پوست خشک شده و یا تحریک شده و حفظ رطوبت کمک کنند. پودرها ممکن است پوستی را که بر روی پوست و لباس پوشانده می شود محافظت کند. سس گوجه فرنگی هیدروکلوئید مصنوعی از زخم های فشرده (زخم ها، زخم های دهانی) و دیگر مناطق پوست خام محافظت می کند. کرم ضد آفتاب و کرم های ضد آفتاب منعکس کننده، جذب و یا فیلتر کردن نور ماوراء بنفش مضر است.

مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها (نرم کننده ها) را احیا می کنند و به حفظ آب و روغن در پوست کمک می کنند. بهترین زمان برای اعمال یک مرطوب کننده، زمانی است که پوست قبل از آن مرطوب شده است، بلافاصله پس از یک حمام یا دوش. مرطوب کننده ها که نوع دیگری از انواع داروهای موضعی  هستند، معمولا حاوی گلیسیرین، روغن معدنی یا پترولاواتوم هستند و به عنوان لوسیون، کرم، پماد و روغن حمام و کرم ضد لک موجود می باشند. برخی از مرطوب کننده های قوی شامل ترکیبات مانند اوره، اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک است. کرم های سرد امولسیون های چربی (به عنوان مثال، موم زنبور عسل) و آب بدون املاح هستند.

عوامل خشک کننده

مورد دیگر از انواع داروهای موضعی، رطوبت بیش از حد در مناطقی که پوست پوست را در برابر پوست می سوزاند، می تواند باعث التهاب و آسیب به پوست می شود (به ویژه در چربی های بدن) که در آن محیط ها تمایل به گرم شدن و خشكی دارند. مناطقی که اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند، بین پا یا باسن، در زیر بغل یا کشاله ران، و زیر سینه و شکاف پوست شکم است. این مناطق مرطوب گرم نیز زمینه های پرورش شاداب برای عفونت ها، به خصوص با قارچ ها و باکتری ها فراهم می کند. پودر ذرت و پودر تالک رایج ترین مواد خشک کننده است. این پودر رطوبت را از سطح پوست جذب می کند. رطوبت ها مواد خشک کننده مایع هستند که پوست را خشک می کنند.

عوامل ضد خارش

بیماری های پوستی اغلب با خارش همراه است. گلودرد و درد خفیف گاهی اوقات می توانند با عوامل OTC مانند کافور، اندول، پرتوزوکین، اکسید روی و یا (نسخه ای از ایالات متحده) یک ترکیب لیدوکائین و پریلوکائین کنترل شوند. آنتی هیستامین هایی که برخی از انواع واکنش های آلرژیک را مسدود می کنند، گاهی در آماده سازی موضعی برای از بین بردن خارش در ارتباط با واکنش های آلرژیک قرار می گیرند. دوکسپین یک آنتی هیستامین موضعی موثر برای بسیاری از بیماری ها است. از آنجایی که آنتی هیستامین دیفن هیدرامین (رایج در بسیاری از داروهای موضعی غیر تجویز نشده) می تواند واکنش های آلرژیک را در هنگام استفاده از پوست ایجاد کند، معمولا پزشکان آن را توصیه نمی کنند.

عوامل ضد التهابی

کورتیکواستروئیدها مواد اصلی موضعی هستند که برای از بین بردن التهاب (تورم، خارش و قرمزی) پوست استفاده می شود. کورتیکواستروئیدها برای خارش های ناشی از واکنش های آلرژیک و التهابی به مواردی نظیر عصاره سمی، فلزات، پارچه، داروها، اگزما و بسیاری دیگر موثر هستند. از آنجا که آنها مقاومت در برابر عفونت های باکتریایی و قارچی را کاهش می دهند و مانع بهبود زخم می شوند، معمولا کورتیکواستروئیدها نباید بر روی مناطق آلوده یا زخم استفاده شوند. کورتیکواستروئیدهای موضعی برای اختلالاتی مانند آکنه تمایل دارند که به خوبی عمل نکنند و گاهی اوقات باعث فوران ناخوشایند مانند آکنه می شوند. کورتیکواستروئیدها گاهی با داروهای ضد قارچ مخلوط می شوند تا به کاهش قرمزی و خارش در حالی که همزمان باعث از بین بردن قارچ می شوند.

عوامل ضد عفونی

ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و انگل ها می توانند پوست را آلوده کنند. عوامل ضد عفونی کننده از انواع داروهای موضعی قوی تر معمولا توسط پرستاران و پزشکان برای ضد عفونی شدن دستان خود برای جلوگیری از گسترش عفونت به بیماران استفاده می شود. هنگامی که یک عفونت پوستی رخ می دهد، با توجه به شدت و نوع عفونت تشخیص داده شده یا مشکوک ممکن است با داروهای موضعی یا سیستمیک درمان شود. عوامل موضعی ضد عفونی شامل آنتی بیوتیک ها، ضد قارچ ها و حشره کش ها هستند. آنتی بیوتیک های موضعی دارای چندین کاربرد هستند. کلیندامایسین و اریترومایسین بهترین روش برای درمان آکنه می باشند. مترونیدازول موضعی و گاهی اوقات کلیندامایسین و یا اریترومایسین استفاده می شود. موپیروسین میتواند برای درمان زخم (عفونت استافیلوکوکیک پوست) استفاده شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *