بدون نظر آموزش, سوختگی, کرم ضد آفتاب

لایه برداری پوست

لایه برداری در واقع از بین بردن سلول های مرده پوست است ، که پوستتان را درخشان و همچنین صاف می نماید. در این مقاله با انواع روش های لایه برداری پوست آشنا خواهید شد.

لایه برداری با برداشتن لایه بیرونی پوست ، حرکت پوست اندازی صورت را تسریع خواهد کرد. ولی انجام زیاد از حد آن یا استفاده از محصولات نا مناسب امکان دارد باعث آسیب رسیدن و یا خشکی پوست شما گردد. پس از کجا می توانید مطمئن شوید که پوستتان را اشتباهی لایه برداری نخواهید کرد؟

حتما تا به حال مواردی درخصوص پیلینگ یا لایه برداری پوست شنیده اید شاید هم تا به حال از کرم های لایه بردار یا اسکراب استفاده کرده باشید ، ولی شاید ندانید که پیلینگ و لایه برداری روش های متفاوتی با روش های مختلفی دارد که هر کدام از این روش ها را پزشک با توجه به وضعیت پوست شما پیشنهاد می نماید.

در خیلی از موارد استفاده از روش های مختلف پیلینگ جهت صاف نمودن پوست و همچنین از بین بردن لک ها و مشکلات پوستی راه حل اول و آخر می باشد و نتایج حاصل از آن نیز کاملا قابل پیش بینی است و عوارض چندانی هم نخواهد داشت ، این نکته را در نظر داشته باشید که پیلینگ و لایه برداری فقط جهت درمان مشکلات پوستی نیست بلکه گاهی برای از بین بردن چین و چروک ها یا حتی درخشان کردن پوست از این روش استفاده می شود.

کرم های لایه بردار صورت
انواع روش های لایه برداری پوست

انواع روش های لایه برداری پوست

اسیدها و آنزیم های خاصی باعث از بین رفتن سلول های مرده خواهند شد ، در حقیقت یک سوختگی شیمیایی خفیف و کنترل شده در پوست به وجود می آید که سلول های از بین رفته پس از جدا شدن ، جای خود را به سلول های سالم و جوان می دهند ، لایه برداری بر طبق نوع ماده به کار رفته ، غلظت آن و مدت زمانی که مواد فوق بر روی پوست باقی می مانند متفاوت خواهد بود. برای آگاهی از تاثیرات پماد سوختگی و کرم ضد لک با ما همراه باشید.

لایه برداری سطحی

فرآیند لایه برداری در اپیدرم یا لایه سطحی پوست ایجاد می گردد.

کاربرد: جهت رفع کدورت و تیرگی پوست ، چروک های خفیف زودرس و همچنین درمان جوش های قدیمی.

ترکیب اصلی: گاها از دسته هیدروکسی اسیدها (آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید) با غلظت های 02 الی 07 درصد.

لایه برداری متوسط

نسبت به لایه بردارهای سطحی با عمق بیشتری درون پوست نفوذ می نمایند و بهتر است که فقط در پوست دیگر بخش های بدن جز صورت به کار می رود.

کاربرد: درمان ضایعاتی مثل اسکار آکنه ، خطوط پوستی ، تغییرات رنگ پوست و تغییرات پوست بر اثر آفتاب.

ترکیبات اصلی: از تری کلرو استواستیک (TCA) با غلظت های متوسط ، استفاده می گردد.

لایه برداری عمیق

این محصولات قوی ترین لایه بردارهای پوست را شامل می شوند.

کاربرد: درمان چین های خشن پوستی ، اسکار پوستی ، ضایعات رشد یافته پیش سرطانی ، آثار عمیق ناشی از افزایش سن و آفتاب.

ترکیبات اصلی: در این لایه بردارها از ترکیبات فنل استفاده می نمایند و عوارضی مثل بیهوشی و نیاز به بستری شدن را نیز به همراه خواهد داشت.

پیلینگ و لایه برداری فقط برای درمان مشکلات پوستی نمی باشد.

لایه برداری با استفاده از CO2

بخشی از پوست را به صورت سراسری لایه برداری می نماید.

لایه برداری فراکشنال

در هر جلسه درمان درصدی از سطح مورد درمان دست نخورده باقی خواهد ماند ، بنابراین به سرعت پوست ترمیم می گردد و عوارض کمتری از گروه اول را دارد.

لایه برداری مکانیکی

در لایه بردارهای مکانیکی مواد ساینده ای وجود دارد که مانند سنباده بر روی سطح پوست کشیده می شوند و سلول های مرده را از روی آن سطح پوست بر خواهند داشت و به دنبال استفاده از آن تاثیر و نفوذ داروهای پوست ، چندین برابر شده که بنابراین کمک مهمی جهت درمان دارویی مانند بهبود لک های صورت می باشد.

کرم های اسکراب

این کرم ها به عنوان خراشنده و ساینده پوست استفاده می گردند. کرم ها و صابون های اسکراب دارای دانه های خشن هستند که سلول های مرده سطح پوست را بر می دارند.

کاربرد: در درمان ضایعات پوستی مانند آکنه های کومدونال (جوش های سرسیاه یا سفید) ، چربی پوست ، خشونت پوست و همچنین افزایش اثر داروهای موضعی.

روش های سنتی

در زمان گذشته ، کیسه کشیدن در حمام های سنتی رایج بوده که این مثالی از لایه برداری مکانیکی می باشد و زمانی که با سفید آب همراه می شود ، میزان لایه برداری آن بیشتر هم خواهد شد و این عمل موثرتر می گردد. حتی استفاده از سنگ پا جهت کاهش از زبری کف پا مثالی دیگر از لایه برداری مکانیکی است.

روش میکرودرم ابریژن

توسط دستگاهی ، پودر کریستال های سخت اکسید آلومینیوم با فشار روی پوست پاشیده خواهد شد. بعد این دستگاه ، یک فشار منفی به پوست وارد می نماید و عملی شبیه به بادکش را انجام می دهد. از ترکیب این ساباندن و ایجاد فشار منفی یک لایه برداری مکانیکی خوب بر روی پوست صورت اتفاق می افتد.

کاربرد: بهبود منافذ باز پوست ، بهبود جوش های سرسیاه و سرسفید ، کم رنگ شدن لک های صورت و حتی بدن ، بهبود چین و چروک های ظریف.

لایه برداری به روش خانگی

با استفاده از مواد طبیعی موجود در آشپزخانه هم می توانید پوستتان را لایه برداری نمایید ، در واقع می توان با مواد طبیعی هم لایه بردار شیمیایی ساخت هم لایه بردار مکانیکی.

لایه بردار مکانیکی خانگی

می توانید مواد پودری و خشن را در شامپوی بدن ریخته و به این وسیله اسکراب بسازید ، اگر پوستتان خشک می باشد ، بهتر است که از آرد جو دو سر استفاده نمایید. اگر پوست تان عادی است از شکر استفاده نمایید و اگر می خواهید پوست تان خشک شود بهترین ماده نمک است. آرد گندم نیز جهت اسکراب پوست های چرب مستعد آکنه مناسب خواهد بود.

تاثیر لیزر در لایه برداری پوست

یکی از درمان های معمول متخصصان پوست و مو و کاربردهای وسیعی در درمان بعضی از بیماری های پوستی مانند ضایعات عروقی ( همانژیوم ، ماه گرفتگی ) ، بهبود زخم های برجسته ، بهبود اسکارهای مختلف ، بهبود برخی لک ها مانند کک ، لکه های قهوه ای و جوان سازی پوست دارد. لیزر در لایه برداری نیز موثر خواهد بود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *