بدون نظر آموزش, مقالات

لایه برداری صورت

توسط این عمل یک لایه سطحی از سلول های مرده پوست که حاوی جوش ، جای جوش و همچنین لکه های قهوه ای روی پوست بوده، برداشته می شود.
در نتیجه ، مشکلات پوستی همانند کدر بودن ، زبر بودن ، منافذ باز و چروک های ریز از بین خواهند رفت و پوست حالتی شاداب و با طراوت پیدا می کند.
امروزه پاکسازی یا لایه برداری صورت با استفاده از لیزر انجام می شود ، اما همچنان برخی از خانم ها جهت رفع این مشکل از کرم لایه بردار پوست استفاده می کنند و یا به دنبال تهیه یک لایه بردار قوی پوست بدن می باشند تا مشکلات پوست خود را برطرف سازند.

لایه-برداری‌-صورت
لایه برداری‌ پوست صورت

فواید لایه برداری صورت

امروزه با پیشرفت زندگی صنعتی و آلودگی های محیطی و از همه مهمتر نازک شدن رو به ازدیاد لایه اوزون که خود نقش فراوانی در فیلتر طیف سو اشعه ماورا بنفش خورشیدی دارد که متاسفانه پوست انسان در این میان از تمامی اعضا در دسترس تر و آسیب پذیرتر می باشد.
بنابراین نیاز مبرمی به حفاظت از این عوامل مضر زیست محیطی نیز خواهد داشت. از عوارض سو تابش اشعه فرابنفش می توان به بدخیمی های پوستی ، لکه های پوستی ، کک و مک ، تلانژکتازی (گشاد شدن عروق) ، کراتوزهای آفتابی ، تغییر رنگ پوست و همچنین ایجاد چین و چروک در پوست اشاره نمود.
برای درمان پوست های آسیب دیده مجموعه ای از روش ها به نام پیلینگ انجام می شود که باعث تصحیح بسیاری از مشکلات در اپیدرم و یا درم می شود و حتی در مواردی امکان دارد که لایه برداری برای جای جوش هم مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین فواید پاکسازی پوست صورت را نباید در این مورد دست کم گرفت.

لایه برداری‌ و پاکسازی
پاکسازی صورت

انواع لایه برداری پوست صورت

پیلینگ شیمیایی

لایه برداری شیمیایی به معنی تخریب و برداشت کنترل شده لایه هایی از پوست به وسیله ترکیبات شیمیایی با هدف محو نمودن آثار باقیمانده از جوش و آکنه ، بثورات جلدی ، کک و مک و انواع لکه های پوستی می باشد.
پیلینگ با توجه به عمق آن از یک روز الی دو هفته به طول خواهد انجامید و پس از دوره پوسته ریزی ، پوستی جدید جایگزین می شود.
عمق پیلینگ به غلظت ماده موثره ، تعداد دفعات مصرف و همچنین مدت زمانی که بر روی پوست باقی می ماند بستگی دارد.
از این گونه مواد می توان به سالسیلیک اسید ، اسید لاکتیک ، اسید کربولیک (فنل) اسید تری کلرواستیک ، رزور سینول و اسیدرتینوئیک اشاره نمود.
پیلینگ مکانیکی یا Dermaberasion:
در پیلینگ مکانیکی با استفاده از وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده می شود و در رفع اسکارهای عمیق تر ناشی از آکنه ها کاربرد فراوانی نیز دارد.

پیلینگ لیزری

پیلینگ لیزری که در سال های اخیر انجام می شود در حال حاضر از دو نوع لیزر جهت لایه برداری استفاده می کنند. لیزر دی اکسید کربن و لیزر اربیم یاگ که در این دو نوع لیزر از خواص تبخیر آب و همچنین نکروز گرمایی آن ها جهت لایه برداری پوست استفاده می شود.

پیلینگ سطحی

ملایم ترین نوع لایه برداری می باشد که به طور سرپایی و بدون نیاز به بی حسی ، با استفاده از فرآورده های حاوی یک اسید رقیق بر روی انواع پوست ها قابل اجرا خواهد بود.
معمولا اپیدرم یا روپوست را مورد عمل قرار می دهد و در مواردی همچون چین و چروک های ظریف برگرفته از نور خورشید ، کک و مک ، لکه های بارداری ، تغییرات رنگ پوست ، اسکارهای خفیف آکنه و ضایعات آفتابی خفیف استفاده می شود.
پوسته ریزی اندکی به مدت 3 الی 5 روز ایجاد می شود و یک هفته بعد قابل تکرار خواهد بود. باید توجه داشت که آثار مثبت این نوع پیلینگ چندان محسوس نمی باشد و قادر به حذف کامل چین و چروک یا لکه های پوستی نخواهد بود. لذا جهت کسب نتایج مطلوب و تکرار آن الزامی می باشد.

پیلینگ متوسط

در پیلینگ متوسط لایه برداری عمیق تر و موثر تر از پیلینگ سطحی خواهد بود و به درم یا پاپیلر می رسد که ترمیم آن حدود 7 الی 8 روز به طول می انجامد و در صورت نیاز بالینی چند هفته بعد می توان آن را تکرار نمود.
از آنجایی که پیلینگ متوسط باعث سوختگی درجه 2 پوست می گردد ، عوارض آن از نوع قبلی بیشتر است و چند روز استراحت در منزل الزامی می باشد.
احتمالا بروز درد و همچنین تورم مخصوصا در مناطق اطراف چشم وجود دارد ، هدف از انجام پیلینگ متوسط از بین بردن چین و چروک های خفیف تا متوسط تغییرات پیگمانتاسیون و لکه های پوستی ، ضایعات جدی و دیگر آثار دراز مدت ناشی از تشعشات نور آفتاب می باشد.

پیلینگ عمیق

در این پیلینگ ماده موثره معمولا دارای ترکیبات فنلی می باشد. به درم رتیکولر و همچنین لایه های عمیقی پوست نفوذ می کند و باعث سوختگی درجه 2 می شود.
در موارد ضایعات عمیق همانند چین های عمیق پوستی و اسکارهای شدید آکنه و در بیمارانی که دچار پیری پوست ناشی از نور خورشید می باشند اما تمایل به جراحی ندارند ، استفاده می شود.
پیلینگ عمیق از دیگر انواع پیلینگ موثرتر می باشد ، اما در عوض دارای عوارض جانبی شدیدتری نیز خواهد بود و جایگزینی پوست جدید از 10 الی 14 روز بعد آغاز می گردد.
بنابراین پوست تا 3 هفته قرمز و ملتهب می باشد. امکان دارد که درمان کامل آن تا چندین ماه به طول بیانجامد.
استراحت در منزل پس از انجام این نوع پیلینگ الزامی خواهد بود.

از بین بردن لک های صورت

کرم ضد لک بسیار قوی ادیب دارای خصوصیات منحصر بفردی می باشد که بسیاری از افراد علاقه دارند تا رنگ پوست روشن ‌تر و همچنین شفاف تری داشته باشند و این کار را با استفاده از کرم‌ های شیمیایی انجام می ‌دهند و رنگ پوست را با استفاده از آن روشن ‌تر می‌ نمایند.
با استفاده از کرم ضد لک بسیار قوی ادیب می توانید برای برطرف سازی مشکلات پوستی ، زیبا سازی و شفافیت بهتر پوست صورت از آن بهره ببرید.

لایه برداری‌
کرم ضد لک بسیار قوی ادیب
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *