بدون نظر سوختگی

عوامل ایجاد کننده سوختگی

سوختگی‌، تجربه بسیار بدی در زندگی هر فردی است و منظور از آن چیزی جز درد و سوزش معمولی بر روی پوست می باشد. سوختگی، نوعی آسیب پوستی است که منجر به مرگ سلول‌‌های پوست در آن قسمت می‌شود. سوختگی‌ها در اثر اتفاقات مختلفی ایجاد می شوند از جمله: قرارگیری بیش‌ازحد در معرض نور خورشید، سوختگی با مواد شیمیایی، سوختگی بر اثر جریان برق (مثلا سوختگی که بر اثر لیزر پوست ایجاد می شود)، سوختگی با آب یا مایعات در دمای جوش، سوختگی بر اثر شعله آتش.

انواع سوختگی

انواع پماد سوختگی و روش استفاده از آنها: سوختگی ها بر اساس شدت آسیب وارده به پوست، به 3 دسته تقسیم می شوند:

1- سوختگی‌های درجه‌ی اول که در آن آسیب پوستی بسیار جزئی و سطحی بوده و پوست قرمز می شود اما تاولی ایجاد نمی شود و فقط تورم و التهاب کمی توام با درد بسیار ناچیز وجود دارد. چون این نوع سوختگی فقط روی لایه سطحی پوست را می سوزاند طی یک هفته، جای سوختگی خشک و پوسته پوسته شده و جای زخم نمی ماند. هر چقدر سوختگی را زودتر درمان کنیم، دوره‌ی بهبودی آن کوتاه‌تر می‌شود. این نوع سوختگی معمولا با مراقب های خانگی درمان می شود از جمله با فرو بردن قسمت آسیب‌دیده در آب سرد، مصرف مسکن برای کاهش درد و استفاده از پماد سوختگی که حاوی آنتی بیوتیک باشد.

2- سوختگی‌های درجه‌ی دوم جدی تر از درجه اول هستند و در آن سوختگی از لایه سطحی پوست فراتر رفته و پوست تاول می زند و برخی از تاول ها ترشحاتی دارند که از آنها خارج شده و محل سوختگی را مرطوب نشان می دهند و به شدت قرمز و دردناک می شود و در آن ناحیه یک بافت ضخیم و نرم و چرب ایجاد می شود.

انواع پماد سوختگی
پماد سوختگی

این نوع سوختگی نیز با مراقب های خانگی درمان می شود مگر اینکه سوختگی وسیع و یا روی مفاصل باشد که باید در آن صورت به پزشک مراجعه شود. در درمان های خانگی، ابتدا پوست سوخته را چند دقیقه زیر آب سرد بگیرید، برای کاهش درد از مسکن استفاده کنید و برای پیشگیری از عفونت، باید ناحیه‌ سوخته را تمیز نگه دارید و روی آن پماد سوختگی که حاوی آنتی بیوتیک است، بزنید و آن را به‌درستی پانسمان کنید. اکثر سوختگی های درجه دوم در عرض دو تا سه هفته، بدون به جا گذاشتن اثر زخم بهبود می‌یابند.

3- سوختگی‌های درجه‌ی سوم شدیدترین و دردناکترین نوع سوختگی است و بیشترین آسیب را به پوست می رسانند و سوختگی به تمام لایه های پوست می رسد که در آن پوست به‌طور گسترده ای ضخیم شده و ظاهری سفید رنگ و چرمی شکل و زبر دارد. زخم های سوختگی درجه سوم، در صورتی که نیاز به جراحی نداشته باشند، با به جا گذاشتن اسکارها و گوشت های اضافه شدید و کشیدگی پوست بهبود می‌یابند. زمان مشخصی برای التیام خودبه‌خودی و کامل سوختگی‌های درجه‌ی سوم وجود ندارد. بهتر است این سوختگی در خانه درمان نشود و حتما به پزشک مراجعه شود و تا معاینه پزشک قسمت سوخته را از لباس برهنه کنید و آن قسمت را بالاتر از قلب نگه دارید.

پماد سوختگی ادیب درم

در رابطه با استفاده از پمادهای سوختگی که حاوی آنتی بیوتیک می باشند و برای درمان سوختگی موثر هستند، ما پماد سوختگی ادیب درم محصولی از شرکت دارویی ادیب اکسیر را به شما توصیه می کنیم این پماد سوختگی حاوی مواد موثر از چند گیاه (عصاره بابونه و گل سرخ) است که هر یک از این مواد نقش مهمی در ترمیم زخم سوختگی دارند و به بهبود سوختگی بسیار کمک می کنند. پماد سوختگی ادیب اکسیر دارای خاصیت آنتی باکتریال بوده که از ایجاد عفونت جلوگیری کرده و چون نوعی آنتی بیوتیک دارد باعث بهبود سریع سوختگی می شود و همچنین اثر ضد اسکار داشته یعنی از تشکیل اسکار یا همان گوشت اضافه جلوگیری می کند. پماد سوختگی ادیب اکسیر، سرعت ترمیم پوست را افزایش داده و خاصیت ضد التهاب نیز دارد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *