بدون نظر آموزش, مقالات

در دوران بارداری سطح هورمون های بدن بالاتر می رود و باعث افزایش خون رسانی به پوست می شود و در نتیجه پوست شما کشش یافته، ظریف تر و حساس تر می شود. به گونه ای که صابون ها و محصولات مراقبتی پوستی که استفاده می کردید، ممکن است باعث تحریک پوست شما شود.

بروز لک های دوران بارداری

بروز لک های دوران بارداری یکی از نگرانی های این دوران است که دلیلی بروز آنها چیست و چه معنایی دارند؟ در دوران بارداری، فرد دچار هیجان و فشارهای عصبی زیادی می شود. وی در حال رشد یک کودک در بدن خود است و صبورانه منتظر به دنیا آمدن نوزاد در آینده ای نزدیک است. اگر منتظر اولین نوزاد خود و یا اولین نوزاد پس از یک سقط جنین هستید، ممکن است بسیار بیشتر در مورد علائم بارداری نگران باشید، مخصوصا در مواقعی که کمی با خون همراه باشند. برای بسیاری از خانم ها، اولین نشانه بارداری، عقب افتادن عادت ماهانه است. از آن لحظه به بعد آنها انتظار دارند هیچ اتفاق ناخوشایندی همچون خون ریزی و یا لکه های پوستی را تا زمان تولد تجربه نکنند. چیزی که ممکن است کمی غیر منتظره به نظر آید این است که تقریبا حدود 50 درصد مادران باردار، در دوران دچار تغییرات شده و لکه های پوستی در آنها اتفاق می افتد.

تغییرات پوست در بارداری

در طول بارداری تغییرات بسیار زیادی در داخل بدن رخ داده است، اگر تغییرات در خارج نیز نشان داده شود، جای تعجب نیست. تغییرات در سطح هورمون ها در بدن و تغییرات در گردش خون و سیستم ایمنی بدن می تواند بر روی پوست تاثیر بگذارد. ممکن است بروز لک های دوران بارداری کمی شما را نگران کند و این لک ها می توانند شامل علائم کشش پوست، تغییر رنگدانه های پوست، لکه یا آکنه، رگه های شکسته در پوست باشد. همچنین ممکن است پوست در این دوره حساس شده و مدام احساس خارش داشته باشید. خبر خوب این است که بسیاری از تغییراتی که در حین بارداری اتفاق می افتد، پس از تولد کودک شما از بین خواهند رفت و یا بسیاری از لک ها در حین دوران بارداری با استفاده از کرم ضد لک بر طرف خواهند شد.

بروز لکه قهوه ای پوست در بارداری

مسائل زیادی هستند که در مورد بروز لک های دوران بارداری نمی دانیم. در ادامه قصد داریم به برسی آنها بپردازیم. یکی از آنها بروز لکه های قهوه ای بر روی پوست است. لکه های قهوه ای بر روی پیشانی، گونه ها و گردن شما تحت عنوان کولاسما، ملاسما یا ماسک بارداری شناخته شده اند. به وسیله بدن شما ملانین اضافی، باعث ایجاد هورمون آفتاب شده است که پوست شما را در مقابل نور ماورای بنفش (UV) محافظت می کند. قرار گرفتن  در معرض نور خورشید ممکن است لکه های تیره پوست را تیره تر کند و باعث جلب توجه بیشتر آنها شود. برای محافظت از پوست در مقابل آفتاب، از کرم ضد آفتاب با SPF15 یا بیشتر استفاده کنید و یا کلاه بگذارید. پوشیدن لباس پنبه ای شل، پوست را به خوبی مرطوب نگه می دارد.

لک های دوران بارداری

بروز لک های دوران بارداری و تغییرات پوستی نظیر تیره شدن برخی قسمت های پوست و یا کهیر زدن و خارش برای شما یا کودک تان مضر نیست و به صورت دوره ای می باشند. با این حال اگر درد داشتید و یا طولانی مدت شدند، می توانید به پزشک خود مراجعه نمایید. تیره شدن پوست یا ایجاد لکه های تیره بیشتر در نواحی اطراف شکم، زیر بغل و ران ها اتفاق می افتد. طبیعی است در مورد ایجاد لکه های پوستی و تغییرات پوست خود در این دوره نگران باشید اما خبر خوب این است که حدود سه ماه پس از تولد نوزاد پوست شما به حالت عادی بر می گردد.

کهیر و خارش شدید

بروز لک های دوران بارداری اگر به موقع تشخیص داده شود، می تواند به راحتی بر طرف گردد. یک وضعیت نسبتا غیر معمول وجود دارد که کلستازی زایمان (OC) نامیده میشود که باعث خارش شدید در سراسر بدن شما می شود. خارش ممکن است به شدت در کف دست و کف پاهای شما باشد. کهیر نیز در دوران بارداری رایج است و می تواند قسمتی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد و یا پراکنده شود. کهیر باعث خارش و متورم شدن ناحیه مربوطه می شود. در صورتی که این وضعیت باعث ناراحتی تان شود می توانید به پزشک مراجعه کنید.

لکه های چربی بر روی پوست

تا جایی که می توانید رد این دوران آب بنوشید که نوشیدن آب فراوان می تواند به کاهش رطوبت کمک کند و برای پوست تان نیز بسیار مفید خواهد بود. سطوح بالاتر هورمون ها سبب تولید چربی پوست شود، روغن ای است که پوست شما را تقویت می کند. عصاره بیش از حد سبب مسدود شدن حفره ها می شود و پوست و لکه های چرب را به وجود می آورد. در این مورد برای جلوگیری بروز لک های دوران بارداری، در روز دو بار یا بیشتر با صابون ملایم و آب گرم یا پاک کننده ملایم پوستتان را تمیز کنید. اگر پوست تان خشک باشد، از مایعات ضدعفونی کننده آب و یک مرطوب کننده بدون روغن می توانید استفاده کنید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *