بدون نظر کرم ضد آفتاب, مقالات

کرم ضد آفتاب از جمله مهم‌ ترین محصولات برای مراقبت از پوست به خصوص در فصل تابستان می باشد. از طرفی دیگر انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب با توجه به نوع جنس پوست صورت و نیز کرمی که SPF مناسب جهت پیشگیری از اشعه‌ های مخرب نور خورشید داشته باشد امری بسیار مهم و اساسی خواهد بود.

SPF چیست؟

SPF یا همان Sun Protection Factor در واقع فاکتور و معیار مشخص نمودن توان محافظت کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه خورشید می باشد. معمولا هرچه عدد SPF بزرگ ‌تر باشد قدرت کرم ضد آفتاب جهت محافظت از پوست در برابر نور خورشید بیشتر خواهد بود. درجه SPF (مانند ۱۵ الی ۲۰ SPF) به این معنا می باشد که مصرف کننده آن قبل از این ‌که دچار آفتاب سوختگی گردد ، تا چه حد خواهد توانست زیر نور آفتاب بماند. به طور مثال شما می ‌توانید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید باقی بمانید و احساس سوختگی نکنید. در صورت عدم استفاده از کرم های محافظت پوست در مقابل آفتاب، ممکن است پوست صورت تان دچار لک شود. این لک ها نیز با کرم ضد لک قابل درمان خواهند بود.

درجه بندی SPF

زمانی که از کرم ضد آفتاب استفاده می نمایید ، می ‌توانید زمان ۱۰ دقیقه را ضرب در میزان SPF کرم کنید و به مقدار زمان به دست آمده زیر آفتاب بمانید. اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد ، شما به مدت ۱۵۰ دقیقه یا به عبارتی به مدت دو ساعت و نیم خواهید توانست در آفتاب بمانید. اگر پس از مدتی مجددا از کرم استفاده نمایید ، میزان محافظت آن بیشتر می گردد. بنابراین در مورد بالا بودن SPF یک کرم ضد آفتاب زیاد حساسیت به خرج ندهید زیرا ضد آفتابی  با ۱۵ SPF فقط ۴ درصد کمتر از ضد آفتابی با SPF 30 در دفع اشعه UBV ضعیف ‌تر عمل می‌ نماید. به عبارت ساده‌ تر ضد آفتابی با SPF 30 به معنای قدرت محافظت 2 برابر نسبت به ضد آفتابی با SPF 15 نخواهد بود. بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب را در ادامه نیز بررسی خواهیم کرد.

SPF چیست؟
درجه بندی SPF

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب

در ادامه به چند توصیه مهم جهت انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و همچنین SPF مناسب خواهیم پرداخت. از SPF 30 شروع نموده و به ۵۰ برسید. هر دو اشعه UVA و UVB خورشید مضر می باشند و باعث ابتلا به سرطان پوست خواهند شد ، ولی علاوه برا این ، اشعه UVA عامل چین و چروک پوست و پیری پوست و اشعه UVB عامل آفتاب ‌سوختگی هم می باشند. طبق تحقیقات انجمن پوست آمریکا ، ضد آفتابی با SPF 30 تا ۹۷ درصد از پوست در مقابل اشعه‌ های UVB محافظت می‌ نمایند و این ترتیب:

  • کرم ضد آفتاب با ۱۵ SPF قادر است تا ۹۳ درصد اشعه UBV را دفع نماید.
  • کرم ضد آفتاب با SPF 30 تا ۹۷ درصد اشعه UBV را دفع می نماید.
  • کرم ضد آفتاب با SPF 50 تا ۹۸ درصد مقابل آثار مضر اشعه UBV را می‌ گیرد.

به یاد داشته باشید حتی بهترین کرم ضد آفتاب به صورت صد‌ در صد از پوست شما در مقابل خورشید محافظت نمی نماید و ضد آفتاب‌ هایی با SPF بالای ۵۰ نه تنها پوشش و محافظت بهتری نخواهند داشت بلکه مضر هم هستند. اگر از امروز می ‌خواهید استفاده از ضد آفتاب را شروع کنید بهتر است از SPF 30 شروع کنید و بعد از پایان یک دوره به SPF 50 برسید. در حقیقت کرم‌ های ضد آفتاب با SPF 50 و ۷۰ ، فقط برای کسانی که بیماری پوستی دارند ، توسط پزشک تجویز می‌ شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساسند و یا سرطان پوست دارند.

شناخت از نوع پوست

نوع پوست خودتان را بشناسید. خیلی از کرم ‌های ضد آفتاب به صورت تخصصی برای انواع پوست طراحی و تولید می ‌شوند. ضد آفتاب‌ های مخصوص پوست چرب، خشک و حساس. افرادی که پوست خشک دارند باید از کرم ‌های ضد آفتاب با عناصری مانند گلیسیرین، لانولین، انواع روغن و سیلیکون‌ ها استفاده نمایند و به هیچ‌ عنوان سراغ ضد آفتاب‌ های حاوی الکل، ژل و ضد آفتاب‌ های اسپری مانند نروند. بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و براق بهترین کرم ضد آفتاب انواع ژل مانند و سبک با عناصری مانند سیلیکا و ترکیبات ضد جوش می باشد. اگر پوست صورت ‌شما حساس است ، بهترین کرم‌ های ضد آفتاب برای شما انواع ضد حساسیت و فاقد عطر و اسانس خواهد بود. در صورت داشتن پوست مختلط بهتر است که از ضد آفتاب ‌های مینرال که حاوی زینک هستند استفاده نمایید و مراقب باشید فاقد الکل باشد.

کرم ضد لک
انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب پوست شما

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب پوست شما

کرم ضد آفتاب‌ دارای الکل برای آکنه مفید، برای پوست‌ های دارای قرمزی مضر. اگر از آن‌ دسته افرادی می باشید که دچار قرمزی پوست به صورت فصلی یا در اثر آلرژی هستید مراقب باشید که از ضد آفتاب‌ های بدون الکل استفاده نمایید. ولی اگر پوست چربی دارید و معمولا دچار جوش و آکنه می ‌شوید، بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب کرم‌ های دارای الکل جهت ضد عفونی نمودن پوست صورت خواهد بود که هم سبک ‌تر می باشند و هم برق و چربی پوست را بیشتر کنترل می‌ نمایند.

کرم ضد آفتابی استفاده نمایید که از آن لذت می ‌برید.

بهتر است از کرم ضد آفتابی استفاده نمایید که با آن راحت می باشید و از پوشش آن بر روی پوست صورت ‌تان لذت می ‌برید ، به این ترتیب جهت استفاده روزانه از آن انگیزه بیشتری خواهید داشت. یادتان باشد که قیمت کرم ضد‌ آفتاب تاثیر آنچنانی بر روی کیفیت و عملکرد آن نخواهد داشت، بنابراین باید به این نتیجه برسید که با کدام کرم ضد آفتاب از چه مارکی و برندی راحت ‌ترید و بیشتر از آن لذت می ‌برید و همچنین با توجه به نوع پوستتان می توانید بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب را انتخاب نمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *