بدون نظر آموزش, سوختگی

ترمیم جای سوختگی با لیزر

سوختگی های مختلف تاثیرات متفاوتی از نظر عمق جراحت وارده روی پوست دارند. بر اساس میزان آسیبی که به بافت پوست وارد می شود سوختگی ها درجه بندی می شوند.

انواع سوختگی پوست

سوختگی نوع 1: اگر فقط پوستتان قرمز شود و دردی را احساس نکنيد و تاولی هم نزند، سوختگی درجه اول است و در عرض يک هفته بدون بر جای گذاشتن جای زخم از بين می‌رود. در این نوع سوختگی فقط لایه ی خارجی پوست (اپیدرم) درگیر می شود که بسیار سطحی بوده و خفیف ترین نوع سوختگی است و این نوع سوختگی را می توان با پماد سوختگی گیاهی ادیب درم درمان کرد. در ظاهر سوختگی درجه 1 حرارت پوست کمی زیاد شده و حساس به لمس کردن می شود و با فشار انگشت روی قسمت سوخته بطور موقت آن قسمت سفید می شود. در این نوع سوختگی با استفاده از پماد سوختگی جای سوختگی در عرض چند روز بدون گوشت اضافه (اسکار) با ریختن پوست از روی محل سوختگی بهبود می یابد.

سوختگی نوع 2: این سوختگی درجه متوسطی دارد و اپیدرم و قسمتی از درم را آسیب می زند و بافت های زیر آنها را مبتلا نمی کند، همچنین پوست تاول می زند و متورم شده و درد زیادی دارد و مایعی از آن قسمت ترشح می کند. در ظاهر این سوختگی قرمزی و تاول شدیدتر شده و شکاف های کوچک در اپیدرم و تاول های بزرگ پر از مایع پدید می آید و چون پلاسما و مایع بافتی ایجاد شده و پوست برآمده می شود تا 2 روز احتمال ایجاد تاول وجود دارد و بهبودی آن حداقل 3 هفته زمان می برد. اگر سوختگی درجه دو بطور مناسب درمان و مراقبت شود، خودبخود بهبود یافته و جای آن بسیار اندک می ماند. در این نوع سوختگی امکان عفونت زخم سوختگی وجود دارد که باید از این نظر مراقبت شود. در این نوع سوختگی نیز از پماد سوختگی استفاده شده و بعد از بهبود برای ترمیم جای سوختگی با لیزر استفاده می شود.

سوختگی نوع 3: در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست (کل اپیدرم و درم) آسیب دیده و شاید تخریب عمیق‌ تر شده و بافت های زیر پوستی (چربی، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند. به علت از بین رفتن اعصاب زیر جلدی بیمار دردی احساس نمی ‌کند، بجز مواردی که در اطراف سوختگی درجه سه، مناطقی از سوختگی درجه دو نیز وجود داشته باشد. در این نوع سوختگی شدید باید سریعا بیمار به بیمارستان منتقل شود. در ظاهر این سوختگی، پوست سوخته، سفید مرواریدی یا زرد و قهوه‌ ای و بعضی مواقع سیاه است. اسکار خشک و سخت است و به علت از بین رفتن اعصاب پوست هیچ حسی نداشته و دردی ندارد. احتمال عفونت در این نوع سوختگی بسیار زیاد است. سوختگی های درجه 3 عوارض مختلفی دارند که شامل 1- جراحت کلوید یا گوشت اضافه می باشد که با اتصالات غیرطبیعی به نواحی اطرافشان محدودیت های حرکتی ایجاد می‌کنند 2-فرورفتگی‌ و تغییر رنگ پوست از دیگر عوارض سوختگی‌ هستند و 3- در بعضی سوختگی ها افراد به علت چسبندگی‌های حاصل از اسکار‌های‌ سوختگی دچار محدودیت حرکتی‌ می‌شوند.

پماد سوختگی ادیب درم
ترمیم جای سوختگی با لیزر

ترمیم جای سوختگی

روش های متفاوتی برای ترمیم جای سوختگی های درجه 2 و 3 بر اساس محل، میزان عمق و وسعت سوختگی و عارضه‌ای که در محل سوختگی، وجود دارند که یکی از آن ها لیزر است.

در ترمیم جای سوختگی با لیزر، با روشی خیلی متفاوت از عمل جراحی، از پالس های کوتاه نور لیزر میکروفاین استفاده می کند تا به لایه های زیرین پوست نفوذ کند و ساختارهای پشتیبان آن را درمان کند. سپس روند طبیعی درمان بدن شروع می شود و بافت های کهنه و آسیب دیده را نابود می کند و بافت های تازه می سازد. این کارها برای این انجام می شود تا رشد فیبرهای کلوژن را تحریک کند. زمانی که درمان کامل شد، یک پوست جدید که صاف تر محکم تر است ایجاد می شود. ترمیم جای سوختگی با لیزر، بسیار سریع و ساده می باشد و برای کسانی که مایل هستند روند درمان آن ها با سرعت انجام شود بسیار گزینه مناسبی می باشد:

الف) در مواقعی که ناحیه سوختگی پر خون است یکی از روش های ترمیم جای سوختگی با لیزر، PDL یا اِندیگ‌ است که به کمک لیزرهای‌ عروقی، عروق مورد حمله قرار گرفته و پر خونی این نواحی کنترل می‌شود. استفاده از لیزرهای‌ عروقی به قدری ادامه پیدا می‌کند که یکنواختی بیشتری در مقایسه با پوست اطراف ایجاد شود.

ب) روش دیگر ترمیم جای سوختگی با لیزر، کربوکسی‌تراپی‌ است که در مورد اسکارهای‌ آتروفیک‌ (تحلیل رفته) استفاده می شود و در این روش گاز CO2 خوراکی و استریل‌ به نواحی آسیب‌ دیده تزریق شده و به صورت فیزیولوژیک‌، بدن این گاز را به اکسیژن تبدیل می‌کند بنابراین اکسیژن زیادی در آن موضع آزاد می‌شود که افزایش خونرسانی‌ را به همراه دارد. تکرار لیزر CO2 فرکشنال‌ می‌تواند یکنواختی ظاهری و سطحی ایجاد کند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *