بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب, مقالات

ویتامین D مواد مغذی حیاتی برای سلامت انسان است و بدن آن را به راحتی و از طریق قرار گرفتن در معرض اشعه های UV می سازد. بسیاری از دانشمندان و متخصص پوست متخصصان معتقدند که فقط 5 تا 30 دقیقه در معرض تابش خورشید در هر روز می تواند مقدار مناسب ویتامین D در بدن ایجاد کند. با توجه به اینکه کرم ضد آفتاب دریافت اشعه UV را مسدود می کند، بنابراین استفاده از کرم های ضد آفتاب مانع از دزیافت ویتامین D  می شوند.

کرم ضد آفتاب

امروزه ترکیبات استفاده شده در کرم های ضدآفتاب بسیار پیشرفت کرده و محفاظت بیشتری نسبت به گذشته دارند. داشتن درک درست در مورد کرم های ضد آفتاب می تواند به خرید و استفاده صحیح از آنها به مردم کمک کند. تصورات غلطی در میان مردم در مورد استفاده از کرم های ضد آفتاب وجود دارد. بسیاری معتقدند که کرم های ضد آفتاب تنها زمانی لازم است که تمام بدن آنها در معرض نور خورشید قرار گیرد. ولی اشعه فرابنفش و نور خورشید برای پوست خطرناک است و مهم نیست چقدر و چه مقدار در معرض قرار می گیرید. در هر صورت باید از آن برای سلامت پوست استفاده کنید. برخی دیگر معتقدند کرم های ضد آفتاب در روزهای ابری لازم نیست، زیرا خورشید به اندازه معمولی احساس نمی شود. حقیقت این است که در هر زمان بدن در معرض نور از خورشید است، در معرض اشعه UV قرار دارد، در نتیجه استفاده از کرم ضد آفتاب خوب بر اساس توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب ضروری است.

توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب

یک تصور غلط رایج وجود دارد که کرم های ضد آفتاب یکسان است و یک کار را انجام می دهند. انواع مختلفی از ترکیبات ضدآفتاب با مواد تشکیل دهنده فعال مانند دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی و اکسامیل اغلب برای فیلتر کردن اشعه های UVA و UVB استفاده می شوند، وجود دارد که در برابر سطوح مختلف شدت آفتاب محافظت کنند. در حال حاضر قانون طلایی برای انتخاب و خرید یک کرم ضد آفتاب عامل حفاظت از خورشید SPF 30 و بالاتر است. می توان گفت استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF کمتر از 15 بی فایده است و به نوعی مانند لوسیون عمل کرده و اثری برای محافظت ندارد. توجه کنید در استفاده از کرم ضد آفتاب، حداقل هر 2 تا 4 ساعت باید آن را تجدید کنید. در ادامه توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب را بررسی خواهیم کرد.

کرم_ضد_آفتاب_گیاهی
عدد اس پی اف کرم ضد آفتاب

تفاوت اشعه های UVA و UVB

هردو این اشعه ها شکلی از نور فرابنفش هستند که می توانند بعد از قرار گرفتن پوست در معرض آنها، پوست را تحت تاثیر قرار دهند. نور UVA دارای طول موج طولانی است که قابلیت نفوذ به درون ضخیم ترین لایه پوست که درم نامیده می شود را دارد. قرار گرفتن در معرض اشعه های محافظتی غیر اشباع با اشعه UVA می تواند منجر به پیر شدن پوست، ایجاد چین و چروک و سرکوب سیستم ایمنی شود. اشعه UVB طول موج کوتاهتر دارند و بیشتر مسئولیت آفتاب سوختگی را بر عهده دارند، که شامل سوختن لایه های بالایی پوست است. اشعه UVB می تواند نقش کلیدی در ایجاد سرطان پوست داشته باشد و آفتاب سوختگی های مکرر می تواند در طول زمان آسیب دائمی به پوست ایجاد کند. یکی از توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب توجه به درجه محافظت کرم در مقابل این اشعه هاست.

اس پی اف چیست؟

اس پی اف به معنای عامل محافظت در مقابل خورشید می باشد. این شامل یک عدد با اندازه نسبی است که مدت زمانی که کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند را نشان می دهد. علت اصلی قرمزی و آفتاب سوختگی، اشعه UVB است که سبب آسیب به اپیدرم و لایه های بیرونی پوست، جایی که شایع ترین (و حداقل خطرناک) انواع سرطان پوست رخ می دهد، می شود. نوع دیگری از سرطان پوست، ملانوم، ناشی از مواجهه کوتاه مدت و شدید، مانند آفتاب سوختگی است، وجود دارد. بنابراین می توانید ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب برای سلامتی پوست را درک نمایید. یکی از توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب توجه به SPF کرم مورد استفاده است.

عدد اس پی اف

در تئوری، عدد اس پی اف مقدار زمانی است که شما می توانید در معرض نور خورشید بدون آفتاب سوختگی قرار بگیرید. به عنوان مثال، اگر به طور معمول بعد از 10 دقیقه احساس سوزش و آفتاب سوختگی می کنید، یک کرم ضد آفتاب با SPF 15 به مدت 150 دقیقه شما را در مقابل آفتاب محافظت می کند. کارشناسان بر این باورند که شدت UV و زمان روز در مدت زمان محافظت اس پی اف تاثیر می گذارند. برای حفاظت بیشتر از پوست می توانید یک کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر برای محافظت در برابر اشعه UVB و UVA استفاده کنید. از توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب این است که توجه داشته باشید هیچ کرم ضد آفتابی 100 درصد اشعه های UVB را مسدود نمی کند ولی هرچه SPF کرم بالاتر باشد، درجه محافظت آن بالا تر می رود.

اس_پی_اف_کرم_ضد_آفتاب
مواد تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب ضد آب

کرم های ضد آفتاب به گونه ای طراحی می شوند که تا حدودی در برابر آب و یا عرق مقاوم باشند. اما بهتر است برای شنا کردن در استخر سرباز، از کرم ضد آفتاب ضد آب یا مقاوم در برابر آب استفاده کنید و انتخاب آن بر اساس اینکه نوع کرم برای چه مدت زمانی مثلا 40 دقیقه یا 80 دقیقه شنا پاسخگو هست، می باشد. درست است که هیچ محصول ضدآفتابی نمی تواند به طو حتمی و 100 درصد ضد آب باشد ولی این گونه کرم ها ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به انواع دیگر آن دارند. قبل از رفتن به داخل آب، اجازه دهید برای حداقل 10 تا 15 دقیقه کرم بر روی پوست بماند و با توجه به ای پس اف کرم، شدت آفتاب و حساسیت پوستتان هر دو ساعت یکبار آن را تجدید نمایید. افرادی که در استخرهای سرباز شنا می کنند، از توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب توجه به مقاومت کرم در مقابل آب است.

مواد تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب

در خرید کرم ضد آفتاب باید به مواد تشکیل دهنده کرم توجه نمایید و از خرید کرمی که شامل اکسی بنزون یا رتینیل پالمیتات و سایر مواد شیمیایی می باشد اجتناب نمایید. بطور مثال اکسی بنزون می تواند وارد جریان خون شده و باعث ایجاد واکنش های پوستی آلرژیک شود. رتینیل پالمیتات می تواند سرعت رشد تومورها و ضایعات پوست را افزایش دهد و ممکن است منجر به ایجاد لکه های پوستی نیز بشود. که در این صورت می توانید با انواع کرم ضد لک آن را بر طرف نمایید. توصیه می شود از محصولاتی که از اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم تشکیل شده اند، استفاده نمایید. شاید بعد از عدد SPF یکی از توصیه های مهم برای خرید کرم ضد آفتاب توجه به مواد تشکیل دهنده کرم باشد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *