بدون نظر آموزش

حساسیت پوستی

پوست افراد با هم متفاوت می باشد ، برخی از آن ها دارای پوستی حساس و برخی دیگر دارای پوستی مقاوم هستند. افراد با پوست مقاوم کمتر دچار سوزش ، قرمزی ، خارش پوست و همچنین جوش صورت خواهند شد.
پوست حساس ، پوستی است که واکنش فراوانی در مقابل عوامل محیطی از خود نشان می ‌دهد.
سلول‌ های کنار هم و فشرده شده در پوست با خصوصیت ارتجاعی آن را در مقابل آسیب‌ های احتمالی محافظت خواهد نمود ، ولی اگر آب پوست تبخیر گردد و چربی آن نیز از بین برود ، ویژگی ارتجاعی آن نیز کم می شود. در ادامه به حساسیت پوستی و انواع آن خواهیم پرداخت.

حساسیت پوست دست

مواد پاک کننده چربی همانند مواد شوینده ، در صورت استفاده مداوم باعث بروز قرمزی ، خشکی ، تحریک و همچنین ترک پوست خواهد شد.
شست و شوهای پی در پی ، به مرور زمان لایه‌ های چربی پوست را از بین برده و سطح زیرین پوست با محیط و عوامل حساسیت زا تماس می ‌یابد.

حساسیت و انواع آن
حساسیت پوستی

انواع حساسیت پوستی

حساسیت های پوستی انواع متفاوتی دارد و گاها در ابتدا حاد می باشد ، اما به مرور زمان مزمن خواهد شد. در ادامه به انواع حساسیت پوستی می پردازیم:

1- حساسیت پوستی آلرژیک

در حساسیت پوستی آلرژیک به علت تماس پوست فرد با ماده ‌ای موجود در محیط التهاب بروز می نماید. به طور مثال اشخاصی که به ساعت ، حلقه و بدلیجات حساسیت دارند ، دچار این نوع حساسیت می باشند.

2- حساسیت پوستی تحریکی

حساسیت پوستی تحریکی در اثر تماس فراوان با ماده حساسیت زا (محرک) بروز خواهد نمود. برای مثال ، فردی که به صورت پی در پی در تماس با مواد شوینده است ، در نهایت نسبت به آن ها حساسیت پیدا می نماید.

3- حساسیت های شغلی

به دلیل شغل برخی از افراد ، اشخاصی که مجبورند تا با مصالح ساختمانی مانند سیمان ، مواد شیمیایی و … در تماس باشند ، احتمال دارد به حساسیت پوستی ابتلا شوند.

4- حساسیت پوستی بانوان خانه دار

بانوان خانه داری که معمولا در خانه با مواد شوینده کار می کنند ، احتمال مبتلا به حساسیت پوستی در آنان وجود خواهد داشت.

نشانه‌ های حساسیت

خارش ، التهاب ، قرمزی پوست و برخی مواقع عفونت از جمله علائم حساسیت پوستی می باشد.
عفونت زمانی نمایان خواهد شد که سد دفاعی بدن شکسته شده و التهاب ایجاد می گردد که پوست شروع به خارش می‌ نماید. اگر بیمار به دنبال این احساس محل التهاب را خارش دهد ، نه تنها موجب تشدید خارش نمی شود بلکه باعث ایجاد عفونت در آن محل خواهد شد.

تشدید حساسیت پوستی

حساسیت های پوستی در فصل های خشک سال همانند پاییز ، زمستان و اوایل بهار شدت پیدا می ‌کند.
عوض نمودن محیط زندگی هم امکان دارد موجب تشدید و یا کمتر شدن حساسیت در اشخاص گردد. به طور نمونه ، فردی که از تهران به شمال می ‌رود ، ممکن است که علائم حساسیت در او به علت وجود رطوبت شمال بر طرف شود ، ولی با بازگشت به تهران مجددا نمایان شود.
برخی از مواد غذایی همانند شیر گاو ، آجیل و تخمه در بعضی از افراد موجب بروز و همچنین تشدید حساسیت پوستی خواهد شد.
تغییر ناگهانی محیط مانند ورود ناگهانی از یک فضای سرد به یک فضای گرم و برعکس هم می ‌تواند تاثیرگذار باشد.
داشتن استرس و فشارهای عصبی نیز در این حساسیت اهمیت دارد. برخی مواقع یک خبر ناگوار موجب تشدید علائم و همچنین خارش در فرد خواهد شد.
نور آفتاب هم در ضمن این که برخی مواقع درمان کننده می باشد ، گاهی تشدید کننده حساسیت به حساب می آید.

افرادی که در معرض خطر حساسیت پوستی می باشند

دلیل اصلی حساسیت پوستی شامل مواردی همچون پوست خشک ، اگزما ، آکنه و روزاسه (التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت) می باشد.
معمولا خانم ها بیشتر از مردان دچار حساسیت های پوستی می شوند. به این علت که معمولا بیش ترین تمایل را به مصرف مواد آرایشی و بهداشتی نشان می دهند.
گروه دیگر از افراد دارای پوست حساس را آتوپیک سه گانه می گویند ، که در مقابل استفاده از مواد غذایی و قرار گرفتن در معرض عناصر متفاوت محیط (گیاهان و …) دچار حساسیت ، اگزما و آسم خواهند شد.

تفاوت حساسیت پوستی و آلرژی

پوست های حساس گاها در تماس با یک ماده خاص دچار قرمزی و خارش خواهند شد که این مشکل یک بیماری به حساب نمی آید. ولی آلرژی یک بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن نسبت به یک ماده خاص واکنش بیش از اندازه نشان خواهد داد.
امکان دارد که حساسیت پوستی فقط در زمان های خاصی بروز پیدا نماید. به طور مثال ، پوست بعضی از افراد در فصل زمستان به علت خشک شدن ، نسبت به یک کرم حساسیت نشان خواهد داد. ولی نسبت به همان محصول در تابستان هیچگونه واکنشی نشان نداده و دیگر حساس نخواهد بود.

درمان پوست حساس

بهترین روش درمان حساسیت پوستی ، شناسایی ماده محرک و دوری از آن می باشد. در گام بعدی بهتر است که پوست خود را همیشه مرطوب نگه دارید و از پمادهای ضد التهاب همانند هیدروکورتیزون و در صورت سوختگی پوست از پماد سوختگی استفاده کنید.
اگر دچار خارش خفیف می باشید ، می توانید از یک آنتی هیستامین استفاده نمایید. ولی در صورت شدت یافتن خارش بهتر خواهد بود که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا در صورت لزوم ، برایتان دارو تجویز نماید.
در درمان حساسیت‌ های پوستی هرگز بدون مشورت با پزشک اقدام به استفاده از پماد و داروی خاصی نکنید ، زیرا ممکن است که در صورت استفاده داروی نامناسب ، حساسیت شما نه تنها بهبود نیابد بلکه تشدید شده و اوضاع وخیم تر گردد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *