بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب

لک های پوستی انواع مختلفی دارند و در مکان های مختلف بدن و صورت انسان ایجاد می شوند. اکثر لک های پوستی بی خطر هستند. علت ایجاد لک پوستی ملانین است که توسط ملانوسیت ها تولید می شود و دارای رنگ دانه است. عمل تولید ملانین توسط ملانوسیت ها باعث ایجاد لک های پوستی خوش خیم مانند انواع لک، خال، کک و مک و لک های پیری می شود و یا لک هایی که ممکن است بدخیم باشند را ایجاد می کنند، «ملانوما» که بدخیم ترین سرطان پوست است از خال های پوستی بوده که گاهی هم خود به خود ایجاد می شود. در مواردی هم ممکن است ابتدا ملانوما به صورت یک لک پوستی قهوه ای نمایان شود که به تدریج برجسته و تیره تر می شود. البته این لک ها از همان ابتدا چند رنگی است، به طوری که قسمت هایی از آن تیره تر یا روشن تر و پررنگ تر یا کمرنگ تر است. وجود چنین لک های پوستی در سنین بالا بسیار مهم است، ولی در سنین پایین تر معمولا مشکلی بوجود نمی آورند. بنابراین در صورت ایجاد لک هایی که احتمال بدخیمی آنها وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنید و به موقع اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

انواع لک های پوستی

درمان انواع لک های پوستی
کرم ضد لک

– برخی لک ها منشا تغذیه دارند که بر اثر کمبود ویتامین ب12، کمبود ویتامین آ و یا کمخونی ایجاد می شوند.

– برخی لک ها بر اثر پیری ایجاد می شوند که دلیل آن تماس طولانی افراد با نور آفتاب است که این لک ها اغلب مسطح و قهوه ای رنگ هستند و روی صورت و پشت دست ها ایجاد می شوند و به مرور پر رنگ تر و وسیع تر می شوند و بهتر است مورد معاینه پزشک قرار بگیرند چون ممکن است بدخیم شوند.

– کک و مک ها که بیشتر افرادی با پوست روشن به آن مبتلا می شوند و لکه های قهوه ای کم رنگ کوچکی است به اندازه 1 تا 2میلی متر و در اوایل زندگی ظاهر میشود.  کک و مک تبدیل به خال نمی شود.

– نووس  یا لک هایی که مادر زادی بوده مانند ماه گرفتگی.

– لک هایی که در دوران بارداری به وجود می آیند.

– لک هایی که در اثر جای جوش روی پوست می مانند.

– لک هایی که بر اثر سوختگی ایجاد می شود.

– لک های سفید (هایپوپیگمنتیشن ) که با از دست دادن رنگدانه ها و یا از بین رفتن ملانین ها ایجاد می شوند.

– اگزمای آفتابی که بصورت لکه های روشن کمی خشک یا کمی پوسته دار در صورت کودکان یا نوجوانانی که پوست خشک دارند در زمانی که درمعرض افتاب قرار میگیرند ایجاد می شود.

برص یا پیسی که به مرور زمان ممکن است بیشتر و وسیع تر و گسترده تر شود چرا که زمینه وعلت ارثی و ژنتیکی دارد و لکه های ان کاملا روش تر از پوست و برنگ سفید ( گاها مثل کاغذ سفید ) است.

درمان انواع لک های پوستی 

برای درمان انواع لک های پوستی از راه تغذیه می توان از  مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مانند میوه ها و سبزیجات قرمز و سبز و مصرف ویتامین های A و E استفاده کرد که به جلوگیری از ایجاد لک ها و بهبود کیفیت پوست کمک می کنند.

راه دیگر درمان انواع لک های پوستی مراجعه به پزشک و استفاده از کرم های ضد لک باعث کاهش رنگ ملانین ها شده و لک های پوستی را از بین می برند. این کرم های ضد لک حاوی هیدروکینون بوده که تولید ملانین را کاهش داده و باعث بی رنگ شدن پوست می شوند. لک های سطحی پوست به سرعت و راحتی با کرم ضد لک، لایه برداری شده و از بین می روند. برای لک های عمیق باید علاوه بر استفاده از کرم های ضد لک از روش لیزر استفاده کرد.

البته برای افرادی که لک بارداری دارند استفاده از لیزر توصیه نمی شود آنها باید از کرم ضدآفتاب و کرم ضد لک استفاده کرده و اختلالات هورمونی خود را بر طرف کنند.

برای لک های سطحی سوختگی باید از پماد سوختگی استفاده شود و لک های عمیق تر آن با لیزر و یا جراحی از بین می روند.

برای درمان کک و مک نیز استفاده از کرم های ضد لک و سفیدکننده، روش لایه برداری، کرایو (یک نوع انجماد ملایم و خفیف با نیتروژن مایع) و یا درمان لیزری توصیه می شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *