بدون نظر سوختگی, مقالات

درمان تاول سوختگی

یکی از اولیه ترین شیوه درمان تاول سوختگی این می باشد که از دستکاری آن پرهیز نمایید و تا حد امکان از ترکاندن تاول ها خودداری کنید. به غیر از مواردی که اندازه تاول ها بزرگ بوده و موجب ایجاد ناراحتی شود ، در این صورت خالی نمودن تاول ها باید تحت نظر پزشک انجام شود که پزشک با استفاده از یک سرنگ استریل اقدام به خالی کردن تاول می نماید.
در صورتی که پوست تاول دچار آسیب و یا خراش شود ، از کندن باقی مانده پوست خودداری نمایید تا باعث عفونت نشود. در این شرایط با استفاده از یک پماد سوختگی و یا ضدعفونی کننده و پارچه استریل تاول را ببندید تا در معرض هوای محیط قرار نگیرد.
بانداژ آن را مرتبا تعویض نمایید و آن را به صورت شل بر روی تاول ببندید تا از وارد شدن فشار و همچنین ترکیدن آن جلوگیری شود. اطراف تاول و روی آن باید خشک و تمیز باشد ، بنابراین تا حد امکان از تماس مواد مرطوب با تاول خودداری کنید.
اگر تاول ترکید با استفاده از گاز وازلین سطح آن را بپوشانید و با گاز استریل نیز آن را باند پیچی نمایید. همچنین قبل از عوض نمودن بانداژ و یا دست زدن به تاول حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید. در ادامه به چند درمان خانگی خواهیم پرداخت.

درمان سوختگی
تاول سوختگی

درمان با سفیده تخم مرغ

یکی از موثر ترین روش های درمان تاول سوختگی در منزل ، استفاده از سفیده تخم مرغ می باشد. آغشته نمودن سفیده تخم مرغ به محل سوختگی موجب کاهش درد و همچنین جلوگیری از تاول زدن می گردد.

درمان با سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی خام یک شیوه مطلوب در درمان تاول سوختگی به حساب می آید. برای این کار ابتدا سیب زمینی را شسته و رنده کنید. سپس آب و تفاله های آن را از هم جدا نمایید. تفاله های سیب زمینی را بر روی ناحیه سوختگی بگذارید و با یک گاز استریل بانداژ کنید.

درمان با جوش شیرین

با استفاده از جوش شیرین می توانید از بروز تاول سوختگی جلوگیری نمایید. چند قاشق جوش شیرین را در مقداری آب سرد اضافه نمایید تا خمیری به دست آید. از این خمیر بر روی نواحی که دچار سوختگی شده است آغشته کنید. می توان از این شیوه چندین مرتبه نیز استفاده کرد.

تاول
تاول سوختگی

درمان با ژل آلوئه ورا

با قرار دادن ژل آلوئه ورا بر روی مناطقی که دچار سوختگی شده اند ، می توانید تا حد زیادی از درد و التهاب آن کاهش دهید. ژل آلوئه ورا موجب جلوگیری از بروز تاول نیز می شود.

درمان تاول سوختگی
درمان با ژل آلوئه ورا

درمان با چای کیسه ای

یکی از شیوه های موثر جهت درمان تاول سوختگی استفاده از چای کیسه ایی می باشد. نکته ایی که باید به آن توجه داشت این است که چای کیسه ایی سرد باید مورد استفاده قرار گیرد. به این دلیل که حرارت باعث سوزش و التهاب بیشتر می شود.
بنابراین توصیه می گردد که برای درمان تاول سوختگی چای کیسه ای را در یک لیوان آب سرد قرار داده و سپس آن را بر روی محل سوختگی بگذارید.

جلوگیری از تاول سوختگی

یکی از مهمترین مواردی که موجب تاول پا می شود ، کفش نامناسب است. با پوشیدن کفش مناسب و همچنین استاندارد می توان از بروز تاول پا جلوگیری نمود.
افرادی که کار جوشکاری انجام می دهند و یا با آتش ، اسید و آب جوش کار می کنند ، می بایست علاوه بر رعایت تمام نکات ایمنی از دستکش مناسب نیز استفاده نمایند. پوشیدن دستکش ضخیم از دست ها در مقابل آسیب های احتمالی محافظت می کند.

چند نکته درخصوص مراقبت از تاول سوختگی

1- تعیین میزان و همچنین درجه سوختگی از نکات اولیه ای می باشد که باید هنگام مواجه شدن با سوختگی ، آن را در نظر بگیرید.
سوختگی درجه اول ، سوختگی می باشد که فقط سطح پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و تنها به بافت سطحی پوست آسیب می رساند. سوختگی درجه دوم ، کمی عمیق تر بوده و وارد بخش عمقی پوست می شود و در نتیجه منجر به بروز تاول ، درد و قرمزی می گردد.
سوختگی درجه سوم بسیار عمیق می باشد و می تواند منجر به سیاه شدن پوست فرد (قانقاریا) شود.
2- بلافاصله بعد از سوختگی می بایست آن منطقه از پوست را زیر آب سرد گرفته و یا از کمپرس سرد (مانند کیسه حاوی یخ) جهت کاهش ورم آن منطقه از پوست استفاده کنید.
توجه داشته باشید که استفاده مستقیم از یخ هرگز پیشنهاد نمی شود. زیرا یخ به پوست سوخته می چسبد و جدا نمودن آن باعث بدتر شدن ناحیه آسیب دیده می شود.
3- استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک جهت کاهش عفونت احتمالی منطقه سوخته توصیه می شود. استفاده از این پمادها بهتر است با تجویز پزشک باشد. پس از مالیدن پماد در منطقه آسیب دیده ، از گاز استریل جهت محافظت هرچه بیشتر آن باید استفاده نمود.
4- اگر نشانه هایی از ترشح چرک و همچنین عفونت در دیگر نقاط پوست مشاهده کردید و یا درد آن منطقه زیاد شد و یا رنگ تاول ها تغییر کرد (معمولا به رنگ سبز در می آید)، باید این احتمال را بدهید که عفونت آن زیاد شده و باید فورا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
5- برخی اوقات تاول بدون علت هایی همانند سوختگی به وجود می آید. در این شرایط اگر تاول پس از مصرف داروی جدید بوجود آمده است ، باید به پزشک مراجعه شود.
6- افراد مسن که مبتلا به دیابت نیز می باشند ، ممکن است بر روی پاهایشان تاول هایی مشاهده کنند که در این صورت نیز باید به یک متخصص مراجعه شود.
7- تاول ها معمولا پس از چند روز حجمشان کمتر شده و با توجه به اندازه شان کوچکتر می شوند که تاول های کوچک نیز خشک خواهند شد. در صورتی که تاول پس از چند روز بهبود پیدا نکرد و همچنان ملتهب ، دردناک و قرمز ماند باید به پزشک مراجعه شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *