بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب

تب خال نام ویروس شایع و مسری است که نام آن هرپس سیمپلکس می باشد. این ویروس معمولا به مناطق اطراف دهان از جمله لب و لثه یا ناحیه تناسلی حمله میکند. در این مقاله راجع به درمان تب خال با کرم ضد آفتاب خواهد خواند.

تب خال

ویروس مسری هر پس سیمپلکس یا تب خال در تمام طول عمر فرد در بدن فرد به صورت خفته وجود دارد. اما عواملی سبب تحریک و بروز آن در بدن میشود. عواملی چون تب، آنفلوآنزا، سرماخوردگی، فشارهای روحی و روانی، صدمات به لب یا جراحی‌های روی نواحی دهان و لب، قاعدگی، سوء تغذیه، مراجعه به دندانپزشکی که معمولاً دهان حین انجام کار بیش از حد معمول باز می‌شود و قرار گرفتن در معرض نور خورشید که فرد را مستعد بروز تب خال می کند.

ویروس مسری سیمپلکس
ویروس مسری

علائم پیدایش تب خال

تاول های کوچک و دردناک در اطراف دهان از علائم پیدایش تب خال می باشد. معمولا این تاول ها آبدار میباشد و طی دو تا سه روز بدتر شده  یا از لحاظ تعداد گسترش می یابد. عود تب خال امری معمولی است. اما پس از چند روز تا چند هفته علائم کاهش یافته و تب خال خود به خود از بین می رود. اگر چشم نیز دچار عفونت شود ، علایمی چون درد و قرمزی چشم، احساس این که در چشم چیزی وجود دارد ، حساسیت به نور ، و اشک ریزش بروز می کنند. ویروس تب خال در چشم هم مانند دهان بعد از چند روز اوج کم کم کوچک، خشک شده و ناپدید میشود.

درمان تب خال

همان طور که گفتیم ویروس تب خال در هر کجا که پیدا شود خود به خود درمان خواهد شد. اما دوره این ویروس می تواند دردناک و ناخوشایند باشد. همچنین در زیبایی اثر سوء دارد به همین خاطر افراد برای درمان آن اقدام کرده و از درمان های خانگی گرفته تا پزشکی استفاده میکنند.

کرم ضد ویروس آسیکلوویر

استفاده از کرم ضد ویروس آسیکلوویر با کمک گوش پا کن روی تب خال هر شش ساعت یک بار  طی دو تا سه روز ویروس تب خال ر ا خشک کرده و از بین می برد. این ترکیب به صورت محلول هم در داروخانه ها وجود دارد که تاثیر بیشتری نسبت به کرم آن دارد.

کرم ضد ویروس آسیکلوویر
کرم ضد ویروس

درمان تب خال با کرم ضد آفتاب

درمان تب خال با کرم ضد آفتاب بر روی لب یا استفاده از بالم های لب حاوی اس پی اف قبل از قرار گیری در آفتاب به افرادی که تب خال در آنان شایع است و قبلا دچار آن شده اند همچنین در طول درمان ویروس تب خال کمک زیادی خواهد کرد.

یخ برای درمان تب خال

یخ را داخل یک پوشش نخی قرار دهید و به مدت 10دقیقه روی محل ویروسی قرار دهید. این عمل را هر 3 تا 4ساعت یکبار تکرار کنید. یخ تورم و قرمزی را کاهش میدهد همین طور از درد ناحیه آلوده به ویروس تب خال کم میکند.

درمان تب خال با سیر

سیر با دارا بودن آنزیم های ضد باکتریایی و ضد قارچی خود به درمان تب خال کمک میکند. همچنین سیر به عنوان یک عامل ضد التهاب نیز عمل خواهد کرد به این صورت که التهاب و درد ناشی از تب خال را از بین می برد. سیر را نصف کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه به طور مستقیم روی محل ویروس قرار دهید این عمل را هر 4تا 5 بار در روز تکرار کنید.  سیر ممکن است در محل ویروسی ایجاد سوزش کند که کاملا طبیعی است. هر بار که از سیر استفاده میکنید دقت کنید که باید از سیر تازه و استفاده شود.

درمان تب خال بااستفاده سیر
درمان تب خال با سیر

درمان تب خال با چای کیسه ای

چای حاوی اسید تانیک میباشد که خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی به آن خواهد داد. چای کیسه ای که قبلا دم شده را در محیطی تمیز قرار داهید تا خنک شود سپس آن را روی محل تب خال خود تا 10دقیقه نگه دارید.

نکاتی برای درمان تب خال

مایعات خنک بنوشید یا بستنی یخی بجوید تا ناراحتی کمتر شود. در 24 ساعت اول پس ظاهر شدن ضایعات پوستی، یک تکه یخ را تا حدود یک ساعت روی محل قرار دهید. این کار ممکن است باعث تسریع بهبودی شود. برای پیشگیری از عود مجدد بیماری، زمانی که قرار است مدت زیادی را در بیرون از خانه بگذارنید، روی لبهای خود پماد اکسید روی یا کرم ضدآفتاب بمالید.

استفاده از کرم ضد ویروس آسیکلوویر و قرار دادن لایه نازکی از آن با استفاده از گوش پاک کن بر روی تب خال هر شش ساعت در بهبود آن موثر است. دستکاری نکردن ضایعات یکی از راههای درمان بیماری است. از خود درمانی چشم دچار عفونت با ویروس هرپس اجتناب کنید. مسواکی نو برای شستشوی دندانها انتخاب کنید و بعد از بهبود بیماری حتماً آن را دور بیندازید.

مصرف لبنیات و سیب زمینی به دلیل دارا بودن لیزین باید افزایش یابد و از خوردن شکلات،کاکائو، غلات، بادام زمینی و ژله خودداری کنید. در نهایت ورزش، تمدد اعصاب و دورکردن افکار منفی و کاهش فشار عصبی و استرس در درمان و پیشگیری از تب خال موثرند. نکته ی بسیار مهم قابل توجه خانمها به هیچ وجه از لوازم آرایشی یکدیگر استفاده کنید زیرا موجب انواع بیماری از جمله تب خال می شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *