بدون نظر آموزش, مقالات

جوش چیست

جوش یک زائده‌ کوچک پوستی می باشد. جوش‌ ها ، جراحت ‌ها و یا مشکلات پوستی کوچک برگرفته از غدد چربی ‌ای هستند که به وسیله‌ میکروب‌ ها آلوده و ملتهب می شوند و در مرحله‌ بعد ترشحات سطح آن ها را پر می نماید.

دلیل وجود جوش

جهت کنترل جوش به صورت موثر مهم است که آن ها را تشخیص دهید و بدانید که چگونه شکل می گیرند و چه چیزی موجب نمایان شدن آن ها می شود.
مهم ترین نکته ای که در خصوص جوش ها باید به یاد داشته باشید این است که بدانید برخلاف باورهای عام ، جوش ناشی از عوامل خارجی مانند آنچه که می خورید نخواهد بود ، در واقع آن ها ترکیبی از عوامل فیزیولوژیکی می باشند که در زیر سطح پوست اتفاق می افتد و فراتر از کنترل انسان است.
زمانی که صحبت جوش و آکنه باشد ، تنها یک عامل وجود ندارد ، بلکه بسیاری از عوامل در آن دخیل خواهند بود. همانند: مقدار سبوم تولید شده بر روی پوست که معمولا بر روی زنان تاثیرگذار می باشد. ژنتیک هم می تواند نقش مهمی در ایجاد و ماندگاری آن را ایفا نماید.
در ادامه به چند روش درمان جوش صورت می پردازیم.

درمان جوش صورت

درمان با سرکه سیب

بعد از تمیز نمودن صورت خود ، از یک حوله جهت خشک کردن آن استفاده نمایید. سپس سرکه سیب را با مقدار یک به سه با آب ترکیب کنید و یک تکه پنبه را درون مخلوط گذاشته و سپس بر روی قسمت های آسیب دیده پوست خود بگذارید و بعد از 10 تا 15 دقیقه شستشو دهید. پس از آن تونر مناسب پوست خود را استفاده کنید. این درمان را 2 الی 3 مرتبه در روز تکرار نمایید.

درمان با دارچین و عسل

یک قاشق چای خوری پودر دارچین و همچنین 2 قاشق غذاخوری عسل را با یکدیگر ترکیب نمایید و به خوبی هم بزنید. سپس آن را بر روی صورت خود اعمال نموده و پس از پانزده دقیقه با آب شستشو دهید و با یک حوله نرم بر روی پوست خود بکشید تا خشک شود. این درمان را به صورت روتین 2 الی 3 مرتبه در هفته تکرار کنید.

درمان با تکه های یخ

یک عدد یخ را درون حوله بپیچید و آن را بر روی قسمت های آسیب دیده پوست برای چند ثانیه بگذارید و پس از چند دقیقه آن را رها نمایید.
نکته: توجه داشته باشید که می بایست یخ را چندین مرتبه در طول روز بر روی صورت خود بگذارید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

درمان جوش صورت
درمان جوش صورت با تکه های ی

درمان با خمیر دندان

با استفاده از یک تکه پنبه ، یک لایه خمیر دندان را بر روی بخش های آسیب دیده پوستتان اعمال نمایید و پس از 30 دقیقه با آب آن را شستشو دهید. این درمان را 2 الی 3 مرتبه در روز تکرار کنید.

درمان با عسل

خواص ضد عفونی کننده عسل شناخته شده است و به سرعت می تواند میکروب های بدن را از بین ببرد. فقط با استفاده از یک تکه پنبه عسل را به قسمت های آسیب دیده پوست خود بمالید و پس از 20 دقیقه با آب گرم آن را شستشو بدهید.

جوش صورت
درمان جوش با استفاده از عسل

درمان با روغن درخت چای

شما می توانید روغن درخت چای را با روغن نارگیل به خوبی ترکیب نموده و آن را بر روی صورت ، بینی و چانه خود بگذارید و پس از 20 الی 30 دقیقه با آب آن را بشورید.
به عنوان یک جایگزین همچنین می توانید ژل آلوورا به جای روغن نارگیل استفاده نموده و یک ماسک از آن تهیه کنید:
یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با چند قطره روغن درخت چای ترکیب نمایید و سپس آن را بر روی جوش های خود بمالید و بعد از 20 دقیقه با آب شستشو دهید.
توجه: از اعمال روغن درخت چای بر روی پوست های حساس اجتناب نمایید.

درمان با آب لیمو

بعد از تمیز کردن پوست خود با آب و پاک کننده های ملایم ، لیموی تازه را نصف نموده و آب آن را درون یک کاسه بریزید و با استفاده از یک تکه پنبه آغشته به آب لیمو بر روی پوست خود گذاشته و پس از 10 الی 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید.
این کار را دومرتبه در روز تکرار نمایید. امکان دارد که در ابتدا کمی احساس سوزش و ناراحتی کنید ، ولی به زودی از بین خواهد رفت.

آب لیمو
درمان جوش صورت با آب لیمو

درمان با آبلیمو و گلاب

گلاب ، دارای خصوصیات ضد باکتری می باشد که به عنوان یک تونر پوستی عمل نموده و می تواند خاصیت اسیدی آبلیمو را خنثی کند. پوست خود را با آب و پاک کننده ملایم تمیز کنید و با استفاده از یک حوله نرم خشک نمایید.
آبلیمو و گلاب را به نسبت یک به یک مخلوط نموده و این مخلوط را با استفاده از یک تکه پنبه بر روی ناحیه آسیب دیده پوست خود بمالید و پس از 15 الی 20 دقیقه با آب سرد آن را شستشو دهید. جهت خشک نمودن آن از حوله نرم استفاده کنید.
برای گرفتن بهترین نتایج این درمان را دو مرتبه در روز تکرار نمایید.
نکته: از برخورد آبلیمو با چشم اجتناب کنید.
در زمان استفاده از آبلیمو در برابر آفتاب قرار نگیرید و یا از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. می توانید در صورت لک شدن پوست خود از کرم ضد لک استفاده نمایید.
جهت جلوگیری از هرگونه واکنش ، ابتدا آب لیمو را بر روی یک ناحیه از پوست خود چک کنید و سپس آن را به تمام پوست تان بمالید.

درمان با سیر

مقداری سیر را پوست نموده و رنده کنید. آن را به نصف فنجان آب گرم اضافه نمایید و این مخلوط را با استفاده از یک تکه پنبه بر روی پوستتان بمالید. سپس با آب شستشو دهید و با یک تمیز کننده ملایم صورتتان را پاک نمایید.
امکان دارد که پس از استفاده از سیر ، دچار التهاب پوستی شوید. اگر پوست حساسی دارید پس بهتر می باشد که در این شرایط از آن اجتناب کنید.

درمان با بخور

یک ظرف بزرگ را پر از آب داغ نمایید و از بخور آن استشمام کنید. پس از چند دقیقه پوست تان را با آب ولرم شستشو دهید، بعد از خشک شدن مقداری مرطوب کننده و یا روغن درمانی را بر روی پوست خود بمالید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *