بدون نظر آموزش, سوختگی

سوختگی

نوعی آسیب یا جراحت  به پوست است که ازطریق سرمای بیش از حد، گرمای بیش از حد، جریان الکتریکی، مواد شیمیایی، اصطکاک و پرتو ایجاد میشود.

درمان سوختگی سطحی
درمان سوختگی

عوامل تعیین کننده اهمییت سوختگی ها

  • درجه سوختگی
  • وسعت سوختگی
  • سن مصدوم
  • محل سوختگی
  • شدت سوختگی
  • درجه سوختگی
  • وسعت سوختگی
  • سن مصدوم

سن مصدوم از جمله عوامل مهم در تعیین اهمیت سوختگی بوده به طوری که در سنین پائین تر از ۵ سال و باالی ۵۵ سال، احتمال وقوع شوک و از دست رفتن سریع مایعات بدن بدنبال سوختگی وجود دارد.در افراد مسن، اغلب سوختگیهای بیش از 20 در صد بدن کشنده هستند.

محل سوختگی

در بعضی از قسمتهای بدن مانند دست، پا، صورت، دستگاه تناسلی و مجاری هوائی، سوختگی بسیار خطرناک است. مصدوم را باید تحت مراقبت ویژه سریعاً به مرکز درمانی انتقال داد.

درمان انواع سوختگی
انواع سوختگی

سوختگی درجه اول (سطحی)

این نوع سوختگی تنها لایه بیرونی پوست یعنی را تحت تاثیر قرار میدهد و با تورم، قرمزی و دردی خفیف بدون تاول همراه هست.

با درمان مناسب طی 2 تا 5روز بهبود کامل بدون جای اسکار بهبود می یابد.

سوختگی درجه دوم (قسمتی از عمق پوست)

این سوختگی تمام لایه خارجی پوست را در بر می گیرد و به لایه داخلی پوست هم کشیده می شود. تشکیل تاول، تورم، ترشح مایع و درد شدید مشخصه سوختگی درجه 2 به شماره می آید.

سوختگی درجه سوم (تمام ضخامت پوست)

تمام عمق پوست یعنی اپیدرم، درم هم تخریب می شود.حتی ممکن است آسیب عمیق تر شده و بافت های زیر پوستی چربی، ماهیچه و استخوان را نیز درگیرکند. گاهی تشخیص سوختگی درجه دوم از درجه سوم سخت میشود.

یکی از بهترین پماد سوختگی، پماد سوختگی ادیب درم محصول شرکت دارویی ادیب اکسیر می باشد که حاوی مواد موثره چند گیاه که هر یک از این مواد نقش مهمی در ترمیم زخم سوختگی دارند همچنین عوارض کورتو­ها و دیگر فرآورده‌های پوستی را ندارد و از تشکیل اسکار (گوشت اضافی در محل زخم) جلوگیری می کند. پماد سوختگی ادیب درم محصول شرکت ادیب اکسیر می‌باشد که در سال ۱۳۸۷ ثبت اختراع شد و پس از سپری کردن آزمایشات وزرات بهداشت در سال ۱۳۹۲ مجوز بهره‌برداری را کسب کرد. از آن سال تاکنون این محصول در سبد دارویی داروخانه، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۱ این پماد مفتخر به کسب مدال برنز مسابقات اختراعات آلمان که در شهر نورمبرگ برگزار شد، گردید. با توجه به فرمولاسیون و ساختار صد در صد گیاهی پماد سوختگی ادیب درم و گزارش های مبنی بر اثر گذاری بسیار بالای این محصول به جرئت می توان گفت که پماد سوختگی ادیب درم یکی از بهترین پماد سوختگی های موجود می باشد.

درمان خانگی سوختگی

-برای درمان سوختگی سطحی در خانه می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. بهتر است به جای آب سرد ویخ از کمپرس های داروخانه ای استفاده شود زیرا ممکن است سبب آسیب شدیدتر شود. کمپرس سرد را بین 5 تا 15 دقیقه روی محل سوختگی قرار قرار دهید.

-دقت کنید که در هیچ کدام از نوع سوختگی ها از روغن وازلین یا کره استفاده نکنید.

-استفاده از الوئه ورا به صورت ژل یا به همراه عسل درمان مناسبی برای سوختگی های درجه اول میباشد.

-سیب زمینی نیز یکی از درمان سوختگی سطحی مناسب سوختگی های سطحی است به دلیل داشتن خواصیت ضد التهابی و تسکین دهنده، درد ناشی از سوختگی را کمتر کرده و در نهایت احتمال بروز پلاکت ها را کاهش میدهد.

-اسید تانیک در چای سیاه به کاهش گرما و سوزش سوختگی کمک میکند. یک لیوان چای سیاه درت کنید سپس اجازه دهید تا خنک شود. یک پارچه نرم و تمییز را در چای سیاه، سرده شده فرو کنید تا کاملا خیس شود سپس پارچه را مستقیما روی محل سوختگی قرار دهید.یا میتوانید از چای کیسه ای استفاده کنید البته اول اجازه دهید چای کیسه ای سرد کاملا سرد شودا بعدا مستقیما روی محل سوختگی قرار دهید.

-آب پیاز دارای مواد گوگرد و کورستین است که سبب بهبود درد و کاهش سوختگی میشود.

یک پیاز را از وسط نصف کنید روی محل سوختگی قرار دهید. بعد از چند دقیقه پیاز را عوض کنید چون بعد از چند دقیقه خاصیت خود را از دست میدهد این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

-شیر دارای چربی و پروتئین بوده که باعث مرطوب شدن محل سوختگی و درمان سوختگی سطحی پوست میشود. محل سوختگی را در ظرف شیر به مدت 30دقیقه قرار دهید. چند بار در روز تکرار کنید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *