بدون نظر آموزش, سوختگی

حاملگی و بارداری یک اتفاق بسیار خوشایند در زندگی است، اما در کنار این همه خوشحالی یک سری عوامل ناخوشایند هم وجود دارد. علاوه بر تغییر شدید هورمون ها در دوران بارداری که دیوانه کننده هست، ایجاد لک هایی که در دوران بارداری روی پوست صورت پدید می آیند هم بسیار آزار دهنده هستند. ملاسما یا لک حاملگی باعث بروز مشکلات روحی و اجتماعی در افراد می شود مخصوصا برای افرادی که به واسطه شغلشان با افراد دیگر ارتباط چهره به چهره دارند.

لک های دوران بارداری چیست

ملاسما یا کلوآسما یک مشکل پوستی است که به صورت لکه های قهوه ای رنگ روی پوست افراد ایجاد می شود. این مشکل بین زنان مخصوصا با پوست های تیره رنگ بسیار شایع است بنابراین هر زنی در دوران حاملگی احتمال ابتلا به ملاسما را دارد. پوست بدن از چندین لایه و عضو زنده تشکیل شده است و رنگ پوست افراد از رنگدانه هایی به نام ملانین به وجود آمده است که در اثر تابش نور آفتاب دست خوش تغییراتی می شود. ملانین نقش مهم حفاظت از لایه های تحتانی پوست در برابر  نور خورشید و همچنین جذب سلول های تخریب شده پوست را بر عهده دارد، به همین علت تعداد رنگ دانه های پوست در جاهایی که در معرض نور خورشید هستند، دو برابر نقاط دیگر است.  لک هایی که روی پوست پدید می آیند به علت تغییراتی است که در سلول های رنگ دانه ای یا ملانین ایجاد می شوند.

نواحی ایجاد ملاسما

لک های دوران بارداری در 3 ناحیه صورت ایجاد می شوند: 1- ناحیه مرکزی که شامل بینی، پیشانی و لب های بالا می باشد 2- ناحیه گونه ای که شامل روی گونه ها است 3- ناحیه آرواره ای که شامل روی چانه و خط فک می باشد. طبق تحقیقات، ناحیه مرکزی شایع ترین ناحیه ملاسما می باشد که 50 تا 80 درصد لک های دوران بارداری زنان روی این ناحیه هست. در برخی افراد، این لک ها روی شانه و گردن نیز بوجود می آیند. با اینکه ملاسما اصلا خطرناک نیست اما افراد باید مراقب زیبایی خود باشند و به پیشگیری و درمان لک های دوران بارداری بپردازند.

درمان لک های دوران بارداری
کرم ضد لک

دلایل ایجاد لک های دوران بارداری

دلایل اصلی ایجاد لک های دوران بارداری مشخص نیست اما متخصصان معتقد دلایلی برای ایجاد این لک ها وجود دارند از جمله قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، مصرف قرص های ضد بارداری، هورمون درمانی، سابقه خانوادگی ملاسما، مصرف داروهای ضد تشنج، نژاد افراد، کم کاری تیروئید، سطح بالای هورمون های استروژن، پروژسترون و ملانوکورتین.

درمان لک های دوران بارداری

نتایج درمان لک های دوران بارداری از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برای بعضی از زنان ملاسما به سرعت رفع می شود و برای بعضی، به راحتی از بین نمی‌رود.

متخصصان پوست معمولا کرم های ضد لک زیر را برای درمان لک های دوران بارداری تجویز می‌کنند:

1- هیدروکینون: این دارو برای درمان لک های دوران بارداری به کار می رود که به شکل ژل، مایع، کرم و لوسیون در بازار موجود می باشد. این کرم ضد لک به کم شدن لک های دوران بارداری کمک می کند.

2-ترتینوئین و کورتیکواستروئید: متخصصان پوست اغلب ترتینوئین یا کورتیکواستروئید را با داروهای دیگر جهت افزایش تاثیر روشن شدن پوست، توصیه می‌کنند. اگر لک های دوران بارداری شدید باشند، کرم حاوی هیدروکینون، ترتینوئین و کورتیکواستروئید را تجویز می کنند.

3-متخصصین، کرم های ضد لک حاوی کوجیک اسید یا آزلائیک اسید را نیز برای روشن کردن لک های دوران بارداری تجویز می کنند.

بجز دارو روش های دیگری هم برای درمان لک های دوران بارداری وجود دارد:

  • لیزر پوست:

لیزر یکی از راه های احیا کننده پوست و از بین برنده لک های دوران بارداری می باشد. لیزر فقط ناحیه آسیب‌دیده را هدف قرار می دهد. این درمان هزینه ی بالایی دارد و ممکن است برای رفع کامل لک ها به چند جلسه درمان نیاز داشته باشید.

· پلینگ شیمیایی پوست

در روش پلینگ شیمیایی، پزشک از گلیکولیک اسید یا هر ماده شیمیایی ساینده‌ای برای بخش آسیب‌دیده پوست استفاده می کند. این روش باعث سوختگی خفیف شیمیایی بر روی سطح پوست می‌شود و لایه سوخته، کنده شده و پوست جدید و سالم بدون لک تشکیل می‌شود، ولی اگر لک های دوران بارداری به دلیل مشکلات هورمونی باشند پیلینگ شیمیایی تا زمان رفع اختلالات هورمونی تاثیری نمی‌گذارد.

· درم ابریژن و میکرودرم ابریژن پوست

در این روش دقیقا مانند روش پلینگ عمل می شود با این تفاوت که لایه برداری سطح پوست با مواد ساینده از طریق دستگاه لایه بردار پوست انجام می گیرد و با این روش لایه آسیب دیده پوست برداشته شده و کم کم لایه سالم پوست جای آن را می گیرد برای این روش باید چند جلسه درمان را انجام دهید.

درمان لک های دوران بارداری با داروهای گیاهی: به تازگی از عصاره گیاه شیرین بیان و کرم های ضد لک حاوی این گیاه برای درمان لک های دوران بارداری استفاده شده و نتایج خوبی بدست آمده است. مطالعات روی گیاه شیرین بیان همچنان ادامه دارد و امیدوارکننده است.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *