2 نظرات آموزش

میخچه معمولا به شکل یک توده پوست مرده ی سفید رنگ، معمولا کوچک و دایره ای شکل با مرکزی سخت در قسمت های نازک و بدون موی پوست، مخصوصا در قسمت پشتی پنجه ها و انگشتان پا و در قسمت ضخیم تر پوست کف دست و کف پا و یا پاشنه پا ایجاد می شود. میخچه ها جنس بسیار سختی داشته و پینه ای شکل هستند و در مناطق دردناک پوست وجود دارند که اغلب در اثر فشار یا اصطکاک روی پاها بوجود می آیند و رشد میکنند. ایجاد میخچه به این دلیل است که پوست سعی می کند تا از منطقه آسیب دیده محافظت کند. میخچه در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد، البته میخچه عارضه ی خطرناکی نیست ولی تحریک کننده و دردناک است.

انواع میخچه پا

 • میخچه سخت: شایع ترین شکل میخچه است و سخت و خشک می باشد. اکثرا روی انگشتان و بین آنها و زیر سر استخوانهای بند انگشتان و پاشنه بوجود می آید .
 • میخچه نرم: در قسمت بین انگشتان به ویژه بین انگشت چهارم و پنجم دیده می شود. غالبا سفید رنگ بوده، ابعاد آن از سه تا نه میلیمتر متغییر است و لاستیکی شکل می باشد. این ضایعات دردناک تر از میخچه سخت هستند و بخصوص وقتی از طرفین به انگشتان فشار وارد شود، درد بیشتر خواهد شد.
میخچه کف پا
درمان میخچه کف پا

علل ایجاد میخچه پا

-پوشیدن کفش های نا مناسب (کفش هایی که بیش از حد تنگ و یا بیش از حد پاشنه بلند هستند، کفش هایی که خیلی نازک هستند و اصطکاک ایجاد میکنند، کفش هایی با طراحی نامناسب)

-پوشیدن جوراب نامناسب و نپوشیدن جوراب در کفش و یا راه رفتن پا برهنه

-ایستادن یا راه رفتن طولانی برروی سطوح سخت

–  افزایش وزن یا حاملگی

-ایستادن روزمره برای زمانی طولانی

-عرق کردن پا در کفش

درمان میخچه کف پا

راه های زیادی برای درمان میخچه کف پا وجود دارد و میخچه را کاملا ازبین می برند مانند استفاده از چسب میخچه، جراحی میخچه، لیزر میخچه و یا فریز کردن میخچه ولی بهتر است میخچه کف پا را با استفاده از دارو‌های گیاهی و شیمیایی از بین برد. این روش معمولا موفقیت‌آمیز خواهد‌ بود و میخچه کاملا از بین می‌رود. دوره درمان این روش بین چند هفته تا چند ماه طول خواهد کشید.

 • در هنگام خواب مقدار کمی از داروی از بین‌ برنده‌ی میخچه مانند پماد موضعی سالیسیک اسید یا را دقیقا روی میخچه کف پا، بطوری که روی پوست اطراف آن نخورد، قرار دهید.
 • میخچه کف پا را با نوارچسپ ضدآب پوشش دهید، چون نوار پوست شما را مرطوب نگه می‌دارد و رطوبت سطح میخچه کف پا را نرم می‌کند و باعث می‌شود دارو راحت‌تر به آن نفوذ کند. صبح‌ها نوارچسپ را از روی میخچه بردارید.
 • بعد از چند روز رنگ قسمت‌های خارجی میخچه کف پا تبدیل به خاکستری می‌شود و این به این معنی است که دارو شروع به نابودی میخچه‌ها کرده است. هر 2 یا 3 روز یکبار بافت های خاکستری میخچه کف پا را با یک تکه فلز بخراشید و از بین ببرید و این کار را پس از هربار استحمام انجام دهید تا میخچه کف پا به طور کامل از بین برود.
 • بعضی اوقات با کمک سنگ پا نیز می‌توان قسمت‌های مرده میخچه کف پا را حذف کرد.

اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به میخچه کمک کند

همیشه جوراب مناسب به پا کنید و پاهای خود را با نرم‌ کننده‌ها و مرطوب‌ کننده‌ها نرم نگه دارید. شستن مرتب پاها و خشک کردن آن ها را فراموش نکنید. این راهکارها شاید در ظاهر بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند، ولی نقش بسیار موثری هم در پیشگیری و هم در درمان میخچه دارد. برای خرید کرم ضد آفتاب گیاهی ادیب اکسیر با ما هماره باشید.

برچسب ها
2 نظرات
 1. aren

  سلام و روز بخیر شما
  مادر من مدتی هست که در کف پاهای خود احساس درد می کنه مخصوصا زمان هایی که زیاد راه می رود آیا این موضوع می تواند نشان دهنده وجود میخچه باشد چون به ظاهر هیچ چیزی در کف پا مشاهده نمی شود
  با سپاس

  پاسخ
  1. سئو ایران

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید که آیا مادر شما دچار میخچه کف پا شده اند یا خیر بهتر است به پزشک مراجعه کرده و با عکسبرداری از کف پا و معاینات لازم نسبت به این موضوع آگاه شوید

   پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *