بدون نظر آموزش

تمامی افراد می خواهند که پوست زیبایی داشته باشند، ولی مراقبت از پوست و زیباتر جلوه دادن آن در خانم ها اهمیت بسزایی دارد.
برای اینکه پوستی زیبا داشته باشید، راهکارهای متفاوتی وجود دارد، شیوه هایی که هم می توانید در منزل انجام دهید هم زیر نظر متخصصین پوست.

مراقبت از پوست
راهکارهای موثر برای مراقبت از پوست

راهکارهای موثر برای مراقبت از پوست

انواع پوست

پوست به چهار دسته تقسیم بندی می شود ، که شامل موارد ذیل است:
پوست چرب، پوست خشک، پوست نرمال و پوست مختلط هر نوع از پوست، نیاز به مراقبت خاص خود را خواهد داشت.

1- پوست چرب

این نوع پوست به علت ترشح غدد سباسه و همچنین چرب شدن سطح پوست، نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دیگر انواع آن خواهد داشت.
افرادی که دارای پوست چرب می باشند بایستی روزانه دو مرتبه پوست خود را شسته و از فلوئید جهت مرطوب سازی آن استفاده نمایند. تا با این کار بتوانند از پوست خود در برابر ایجاد جوش، براق شدن و آکنه مراقبت نمایند.

به این نکته توجه داشته باشید که هرگز از کرم های سنگین و غنی برای این نوع پوست استفاده نکنید.

2- پوست خشک

پوست خشک نیاز به استفاده دائمی از کرم های مرطوب کننده و همچنین مغذی، جهت رساندن مواد معدنی به پوست را دارد.

3- پوست مختلط

پوست مختلط در بعضی از بخش های صورت همانند بینی، پیشانی و چانه پوست چرب، دارای جوش های سر سیاه و همچنین منافذ باز می باشد.
در این نوع از پوست، در قسمت گونه پوست خشک خواهد بود. این افراد باید از محصولات پوست چرب در نواحی چرب صورت و همچنین از محصولات پوست خشک در قسمت پوست خشک صورت استفاده نمایند.

4- پوست نرمال

اغلب بر این باورند که پوست نرمال، پوستی عالی و بدون عیب می باشد. پوستی که نه بسیار چرب است و نه خیلی خشک و به طور طبیعی مرطوب خواهد بود.
چنین پوستی در دنیای واقعی وجود ندارد. اشخاص بسیار کمی دارای این نوع پوست می باشند.

مراقبت از پوست
انواع پوست

نشانه‌ های پوست نرمال

  • اگر پوست خشک و یا چرب نباشد و تمامی پوست صورت نرمال باشد.
  • چربی یا خشکی پوست بسیار اندک بوده و به آسانی می‌ توان مشکل را حل نمود.
  • محصولات مراقبت پوست مخصوص پوست‌ های چرب برای پوست نرمال، بیش از اندازه خشک می باشند و محصولات مخصوص پوست ‌های خشک برای این نوع پوست، بیش ‌از‌ اندازه چرب است.
  • بر روی پوست نرمال می توان منافذ پوست را مشاهده نمود.
  • در پایان روز، پوست چرب و یا خشک نخواهد بود.
  • افراد بسیار کمی دارای چین و چروک در پوست خود می باشند.
  • این نوع پوست، معمولا صاف بوده و لکه ‌های قهوه ‌ای و قرمز کمی نیز دارند.

در ادامه به چندین راهکار موثر برای مراقبت از پوست خواهیم پرداخت.

هرگز به مدت طولانی با آب گرم دوش نگیرید

یکی از راهکارهای موثر برای مراقبت از پوست دوش گرفتن با آب خنک است. احتمالا دوش گرفتن طولانی مدت با آب گرم را ترجیح می دهید. ولی این کار موجب خواهد شد تا رطوبت ضروری پوستتان را از بین ببرید. مخصوصا در فصل زمستان، دوش گرفتن را به مدت زمان ده دقیقه محدود نمایید و در این مدت با آب ولرم دوش بگیرید.

گردن و قفسه سینه در مقابل خشکی، پیری، چین و چروک مانند صورتتان آسیب پذیر خواهد بود. بعد از پاکسازی این قسمت از پوستتان را با یک کرم مرطوب کننده این مناظق را مالش بدهید. ماسک صورت هم برای پوست گردن و حتی قفسه سینه مناسب خواهد بود.

کرم مرطوب کننده قوی

در هنگام خواب، کرم مرطوب کننده را به پوست دست و پای خود بمالید. پس از آن، دستانتان را با استفاده از دستکش پارچه ای نازک پوشانده و به پای خود جوراب بپوشید. تا رطوبت کرم بتواند دست و پا شما را آبرسانی نماید.

مراقبت از پوست
استفاده از کرم مرطوب کننده

استفاده از لیف زبر

شما می توانید با کمک گرفتن از لیف زبر، سلول‌ های مرده پوست خود را جدا سازید. که با این کار خواهید توانست از زیر پوستی شدن موهای بدنتان جلوگیری کنید.
اگر می خواهید پوست تان صاف تر شود، می توانید لیف خود را حاوی پاک کننده آلفا‌ هیدروکسی اسید نمایید.

بخش هایی از بدن همانند زیر قفسه سینه، زیر بغل و داخل ران پاها مکان هایی برای رشد باکتری و خارش می باشند که می توانید با استفاده از پودر مانع سایش، از آن جلوگیری کنید.

تاثیر خواب بر پوست

در مدت شبانه روز، داشتن خواب کافی برای سلامتی پوست مفید خواهد بود.
در ساعت 12 شب سلول های پوست بدون وقفه به فعالیت خود ادامه می دهند و آغاز به سم زدایی خواهند نمود. به ویژه در ساعت های 2 الی 3 صبح که در خواب عمیقی می باشید، عمل سم زدایی افزایش خواهد یافت.
پس شب ها به موقع بخوابید تا صبح پوستی شفاف تر داشته باشید. به این دلیل که بهترین هنگام جهت احیا و همچنین ریلکس شدن پوست، رعایت ساعات خواب شبانه خواهد بود.

مراقبت از پوست در مقابل اشعه خورشید

از دیگر راهکارهای موثر برای مراقبت از پوست کرم‌ های ضد آفتابی که دارای حداقل spf های 15 و 30 می باشند است. زیرا اشعه خورشید در فصل زمستان می تواند بسیار مضر باشد.
این اشکال به ویژه در روزهای برفی به علت انعکاس نور بر روی پوست افزایش خواهد یافت. اگر نمی توانید از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب به طور جداگانه استفاده کنید، می توانید از یک کرم مرطوب کننده ای که حاوی ضد آفتاب می باشد را تهیه نمایید.
متخصصین پوست اعتقاد دارند که حتما از کرم ضد آفتاب استفاده شود. به این دلیل که اولین عامل پیری و همچنین آسیب های پوستی، از طریق نور خورشید خواهد بود. زیرا در برابر نور خورشید به صورت مستقیم قرار گرفتن می تواند موجب چین و چروک صورت و همچنین به وجود آمدن لکه‏ های رنگی برجسته و سرطان‌ پوست گردد.

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست در برابر خورشید

مراقبت های خانگی پوست

شما می توانید با استفاده از نعناع، عنبر و مریم گلی برای پوست صورتتان یک تونر تهیه نمایید.
روش تهیه: در یک شیشه و یا بطری کوچک، مقدار ۱۲۰ میلی لیتر عنبر را با یک یک قاشق چای خوری نعناع خرد شده و همچنین برگ مریم گلی مخلوط نمایید.
این مخلوط را به مدت سه روز در مکانی گذاشته و پس از آن را بر روی صورت خود بمالید. (بعد از استفاده از پاک کننده این کار را انجام دهید)
یک فنجان آب را جوشانده و یک قاشق غذا خوری زوفا، نعناع، بومادران و یا برگ مریم گلی با آن اضافه نمایید. این ترکیب را برای نیم ساعت قبل از در آوردن برگ ‌ها بگذارید تا خیس شوند و پس از آن به پوست خود بمالید.

شما می توانید بعضی از این ترکیبات افزودنی را جهت کمک به خارش پوست خشک خود استفاده نمایید:

یک فنجان شیر خشک ترکیب شده با یک قاشق غذا خوری روغن هسته انگور
بخش های مساوی جوانه گندم، روغن کنجد و سرکه طبیعی سیب
تعدادی کیسه چای
تعداد دو فنجان نمک فرنگی اصل (خیس خوردن در نمک و مالیدن آن ها در بخش های خشک و سفت پوست)
۴۵۵ گرم جوش شیرین و همچنین ۲۲۵ گرم نمک دریا

تهیه ماسک با مواد خوراکی

یک قاشق غذا خوری ماست ساده را با چندین قطره روغن کنجد ترکیب نمایید. این ترکیب را به پوست صورت، گلو و ناحیه بالای قفسه سینه بمالید. اجازه دهید تا این مخلوط در حدود پانزده دقیقه بر روی پوستتان بماند.
یک موز را ریز کرده و با مقداری عسل ترکیب نمایید. مخلوط به دست آمده را حدود پانزده دقیقه بر روی پوست خود بگذارید.
دو قاشق غذا خوری آووکادو له شده، ۱/۴ فنجان خامه، ۱/۲ قاشق چای خوری روغن زیتون و یک قاشق چای خوری از گلبرگ های گل همیشه بهار را مخلوط نمایید. این ترکیب را بر روی صورت خود به مدت پانزده دقیقه گذاشته و سپس آن را شستشو دهید.
یک انبه را پوست نموده و آن را کاملا له نمایید. پالپ های انبه را بر روی صورت خود به مدت چند دقیقه برای تمیز کردن و همچنین بستن منافذ پوست گذاشته و سپس آن را آبکشی کنید.

مراقبت از پوست
تهیه ماسک صورت

استفاده از چای سبز جهت درمان التهاب پوست

چای سبز به عنوان آنتی اکسیدان عمل می نماید و همچنین آب گل رز دارای خواص ضد بر افروختگی می باشد. زمانی که پوست شما قرمز شده است و یا همانند بیماری درماتیت و یا بیماری پسوریازیس پوستتان خشک و ملتهب می گردد، معمولا بر افروختگی و همچنین ورم فروانی وجود خواهد داشت.
این موارد سیستم طبیعی بدن انسان را جهت کمتر نمودن آسیب به سلول ها مراقبت خواهد نمود. برای درست کردن این ترکیب می توانید دو عدد چای کیسه ای سبز را در نیمی از یک لیوان آب جوش به مدت 15 دقیقه نگه داری نموده و سپس چای کیسه ای را بیرون آورده و آب گل رز را در آن ترکیب کنید.
جهت استفاده از آن سعی نمایید که از یک افشانه استفاده نموده و باقی مانده آن را در یک شیشه در بسته نگه دارید.

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست با چای سبز

استفاده از روغن نارگیل برای مرطوب سازی

از روغن نارگیل استفاده نمایید تا مزایای آن را مشاهده کنید. این روغن، نرم کننده و همچنین ضد ورم پوست می باشد.
روغن نارگین درون شیشه جامد به نظر خواهد رسید، ولی با مالیدن آن بر روی پوست، با حرارت بدن ذوب خواهد شد و به مایع تبدیل می گردد. متخصصین پوست بر این باورند که روغن نارگیل مرطوب کننده ای عالی و طبیعی می باشد که نباید آن را فراموش نمود.

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست با روغن نارگیل

محصولات مراقبتی پوست

محصولات مراقبت از پوست به طور کلی برای خانم ها چند دسته تقسیم می شوند، که شامل موارد ذیل می باشد:

1- انواع مواد پاک‌ کننده و صابون
2- انواع تونر و سرم
3- انواع مرطوب ‌کننده‌
4- اسکراب ‌های لایه‌ بردار
5- ماسک ‌ها

این تقسیم ‌بندی‌ ها هر کدام به محصولات دیگری دسته بندی خواهند شد، که دارای مزایایی همانند درمان آکنه، جلوگیری‌ نمودن از آثار پیری پوست، مبارزه‌ با پوست چرب و یا حفاظت ‌کننده در مقابل آسیب نور آفتاب خواهند بود.
محصولات بسیار متنوعی جهت مراقبت از پوست خانم ها وجود دارد. بنابراین پی بردن به نیازهای انواع پوست بسیار مهم در انتخاب محصول مناسب و درست خواهد بود.
مرطوب ‌کننده و صابون‌ ها معمولا در اولین گام در برنامه روزانه مراقبت از پوست نیز وجود دارد.
پاک ‌کننده‌ های صورت معمولا ملایم و بدون رایحه می باشند که مناسب برای استفاده از انواع مختلف پوست هستند. ولی بعضی از پاک ‌کننده‌ هایی با فرمول‌ های متفاوتی جهت روشن شدن پوست پیر و یا پاک کردن منافذ برای جلوگیری از آکنه تولید می شود.
در صورتی که برخی دیگر از محصولات مراقبت از پوست نیازی به استفاده روزانه هر فرد را نخواهد داشت. پاک ‌کننده و همچنین صابون ‌هایی جهت حذف چربی، آلودگی، مواد آرایشی و دیگر محرک‌ های محیطی که در منافذ ایجاد می ‌گردد، در برخی اوقات مورد نیاز خواهد بود.

نحوه مراقبت از پیری پوست

راهکارهای موثر
مراقبت از پوست

داشتن تغذیه درست در مراقبت از پوست بسیار حائز اهمیت می باشد.
برای اینکه پوستی سالم داشته باشید می توانید از غلات، سبزیجات، میوه های تازه، ماهی و مواد غذایی که دارای ویتامین A, B, C ,E و آنتی ‏اکسیدان می باشند، استفاده کنید. تا جایی که می توانید، از غداهای طبیعی استفاده کنید و از میل نمودن غذاهای آماده خودداری نمایید.
داشتن یک رژیم غذایی عالی خواهد توانست نقش بسزایی در مراقبت از سلامت پوست ایفا داشته باشد. این رژیم غذایی شامل مواردی همچون: کاهو، اسفناج، پرتقال، سیب و پاپایا می باشد.
به این نکته توجه داشته باشید که در به کارگیری لوازم آرایشی برای جلوگیری از پیری پوست، به درستی استفاده نمایید.
داشتن چین و چروک و همچنین پیری پوست یکی از دغدغه های بانوان خواهد بود که استفاده از کرم های ضد چروک دارای آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین A می باشد و به میزان عملکرد سلول های اپی تلیال کمک خواهد نمود و آن ها را بازسازی می نماید.
محصولاتی که دارای آلفا هیدروکسی اسید می باشند نیز موجب از بین رفتن سلول های مرده از سطح پوست خواهند شد که باعث شادابی و جوانتر شدن پوست می شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *