بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب
کک و مک

کک و مک جز بیماری های‌ پوستی به حساب می آید که در میان اروپایی ‌ها ، مخصوصا خانم‌ های موبور و چشم‌ آبی شیوع بیشتری نیز دارد.
راه درمان کک و مک چیست: درمان کک و مک با لیزر یکی از شیوه های جدید و همچنین متداول می باشد ، ولی اکثر متخصصین درمان قطعی برای آن سراغ ندارند.
گاها کک و مک ها بر روی پوست صورت (گونه ها و پیشانی) ، دست ها و اطراف شانه ‌ها مشاهده می ‌شوند. بانوان و آقایان هر دو همواره به دنبال روش هایی جهت درمان کک و مک همی باشند. در کل درمان کک و مک با لیزر و همچنین میکرونیدلینگ با هزینه ای مناسب صورت پذیر خواهد بود.

کک و مک
کک
دلایل ایجاد کک و مک

شایع ترین دلایل ایجاد آن ، کک و مک مادرزادی ، کک و مک بعد از سنین کودکی و کارکرد نامنظم کبد می باشد.
مهمترین عاملی که باعث ایجاد کک و مک می شود کارکرد نامنظم کبد است که بر اثر وارد شدن مواد زائد به خون و کبد رخ می دهد.
مواد زائد چگونه وارد خون و همچنین کبد می شوند؟ مصرف روغن های نباتی صنعتی جامد و مایع ، رژیم غذایی غیر ارگانیک (غیر طبیعی) ، استفاده بیش از حد بعضی از داروهای شیمیایی و استنشاق هوای آلوده جز اصلی ترین دلایل ایجاد بروز کک و مک می باشند. یکی دیگر از دلایل بروز کک و مک ، پس از لیزر موهای زائد است. در ادامه به راه درمان کک و مک چیست، خواهیم پرداخت.

درمان کک و مک صورت
کک و مک صورت
درمان کک و مک

لیزر درمانی جز یکی از روش های درمان کک و مک می باشد. هرچند که درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد ، ولی استفاده از کرم ضد ‌آفتاب ، پرهیز از قرار گرفتن در برابر نور شدید خورشید و همچنین ایجاد پوشش مناسب پوست مانند استفاده از انواع حفاظ‌ ها (کلاه و عینک) ، کرم ضد ‌آفتاب خواهد توانست در کاهش آن نقش بسزایی داشته باشد.
کک و مک‌ ها از ملانین می باشند که ملانین جز موادی است که طیف‌ های لیزر را جذب می ‌نماید و در نتیجه نور و اشعه لیزر خواهد توانست کک و مک‌ ها را تا حدی از بین ببرد.
البته در اکثر موارد ، از بین رفتن کک و مک به ‌طور موقتی خواهد بود و این که به‌ صورت دائم از بین برود بستگی به نوع پوست و همچنین ژنتیک فرد مراجعه ‌‌کننده دارد. انجام مراقبت ‌های دیگر نیز در دائمی شدن آن بی تاثیر نخواهد بود.
تا به حال لیزر‌های متعددی جهت درمان کک و مک استفاده شده است که البته مکانیسم خیلی از این لیزرها به نسبت ، شبیه به هم می باشند و نکته مهمی که باید در خصوص لیزر درمانی در نظر گرفته شود ، این می باشد که جلسه اول تست درمانی انجام می گردد.
به این معنی که یک ناحیه از صورت که دچار لک می باشد با انرژی‌ های مختلف لیزر گردد و در صورتی که پس از یک ماه نتیجه لیزر خوب باشد ، دیگر نقاط مبتلا هم لیزر خواهند شد.
یکی دیگر از روش های درمان کک و مک که باید توسط پزشک متخصص صورت پذیرد ، استفاده از لایه برداری های شیمیایی جهت درمان لیزر درمانی می باشد.
البته این لایه‌ بردارها می ‌توانند باعث رخ دادن عوارضی مانند قرمزی ، پوسته پوسته شدن و حتی تاول شوند. ولی پس از چند روز ، سطح روی پوست شما را لایه ‌ای جوان و تازه خواهد پوشاند که نه تنها صاف‌ تر و نرمتر می باشد ، بلکه لک ‌های روی آن نیز کمرنگ شده و گاهی نیز محو گردیده است.

درمان کک و مک
کک و مک
درمان جای جوش

جای جوش یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن مواجه خواهند بود و در پی راه‌ حلی جهت از بین بردن آن می باشند. یکی از راه هایی که این روز‌ها جهت از بین بردن جای جوش پیشنهاد می ‌شود میکرودرم است.
میکرودرم یک نوع لایه برداری سطحی می باشد ، این شیوه درمانی ، متوسط رو به پایین است. یعنی اثرات آن از دارو قوی ‌تر می باشد ، اما قدرت خیلی بسیار زیادی ندارد.
عوارض پوستی استفاده از میکرودرم بسیار کم می باشد ، اما نمی ‌تواند بر جای جوش فرو رفته اثر خوبی بر جای بگذارد.
شیوه ای موثر‌تر جهت از بین بردن جای جوش ، لیزر feractional co2 است که شیوه ای بسیار خوب و همچنین قدرتمند به ویژه برای ضایعات سطحی و چروک ‌های روی صورت می باشد.
همچنین شیوه جدید دیگری نیز به نام RF سوزنی feractional است ، که در این راه درمانی سوزن ‌ها وارد پوست می ‌شوند و پس از اینکه ۴ میلی متر به زیر پوست فرو رفتند ، جریان را آزاد نموده و باعث بهبود ضایعات عمقی پوست خواهد شد.
اثرات میکرودرم ملایم است ، اما هرگز قدرت لیزر را ندارد. اگر پنجاه جلسه میکرودرم انجام شود ، به اندازه یک جلسه لیزر اثر نخواهد داشت.
امکان اینکه شخص ، پس از انجام این اقدامات جوش‌ بزند وجود خواهد داشت ، اما جهت جلوگیری از این موضوع ، پزشک باید به بیمار خود داروی خاصی بدهد تا از جوش زدن دوباره جلوگیری به عمل آید.
یکی از شیوه ‌های ابتدایی جهت از بین بردن جای جوش ، استفاده از داروهای لایه ‌بردار می باشد که نسبت به دیگر راه ‌های درمان بسیار ضعیف عمل می نماید.
البته تمام موارد درمانی که به آن اشاره شد بستگی به عمق ضایعات پوستی خواهد داشت و البته جبرای تقویت پوست می توان اقداماتی را انجام داد از جمله استفاده از ماسک عسل و یا اقدامات دیگری مانند مصرف خوراکی های مفید برای پوست.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *