بدون نظر آموزش, سوختگی

زگیل یک بیماری پوستی است که انواع بسیاری دارد. زگیل ها براساس محل پیدایش، رنگ و تعداد آن تقسیم بندی میشوند. با خواندن این مقاله با انواع و درمان زگیل آشنا شوید.

زگیل چیست

زگیل زائده گوشتی است که در نقاط مختلف بدن ظاهر میشود. زگیل ها تومورهای سفتی هستند که با دارو یا درمانهای لیزری سوزاننده از بین میروند. باید آگاه باشید که زگیل ها جزو بیماری های مسری پوستی است و به محض تماس با فرد آلوده واگیردار خواهد شد.

رنگ زگیل ها براساس نوع و محل پیدایششان متفاوت است. نام اختصاری این بیماری ویروس hpv است. زگیل ها به دلیل انتشار در تمامی بدن و درد آن بهتر است که هر چه زودتر درمان شود.

انواع زگیل

زگیل ها در تمامی نقاط بدن ظاهر میشود و براساس محل شکل گیری آن نام گذاری و درمان میشود.

زگیل معمولی

شایع ترین نوع زگیل، زگیل معمولی است که روی دست، آرنج به صورت دانه ای ظاهر میشود. این نوع زگیل ها ظاهری خشن دارند.

زگیل مسطح

زگیل مسطح ظاهری صاف، مسطح و پهن دارد. زگیل مسطح بر روی صورت، گردن، دست و پا ظاهر میشود.

زگیل رشته ای در کنار لب، صورت و پلک ایجاد میشود.

زگیل رشته ای چیست
زگیل رشته ای

زگیل کف پا

زگیل‌های کف پایی معمولاً به دلیل عفونت ویروسی پوست کف پا به وجود می‌آیند. این زگیل‌ها بر اثر راه رفتن با پای برهنه در مکان‌هایی مانند دوش‌های عمومی یا رختکن به افراد منتقل می‌شوند. در ابتدا ممکن است مانند پینه به نظر برسند اما دانه‌های سیاهی که مویرگ‌های خونی هستند درون زگیل مشاهده می‌شود. زگیل کف پا همانند سایر مشکلات رایج کف پا، مانند داغ شدن کف پا و یا سوزش آن، این زگیل‌ها فرد را در حین راه رفتن آزار می‌دهند و همراه با درد است.

پزشکان معمولاً این نوع زگیل‌ ها را با جراحی بر می‌دارند یا توصیه می‌کنند فرد از اسید سالیسیلیک که به صورت مایع یا برچسب است، استفاده کند اما درمان طبیعی نیازی به جراحی و ریختن اسید روی زگیل ندارد و کاملاً طبیعی و به صرفه است.

زگیل کف پا چیست
زگیل کف پا

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق ارتباط جنسی با فرد آلوده منتقل میشود. زگیل تناسلی با نام HPV یا پاپیلومای انسانی به وجود می آید. این زگیل ها با نام زگیل های مقاربتی هم شناخته می شوند . این زائده ها به شکل توده هایی سفت ، توپر و  گوشتی شکل برجسته در اطراف ناحیه ی مقعد و اندام های تناسلی به وجود می آین. اندازه و نوع شکل آنها متفاوت است  و می تواند به شکل تک زگیل های پراکنده یا زگیل های خوشه ای به وجود بیاید. رنگ این زائده ها ممکن است همرنگ پوست باشد و در مواردی هم کمرنگ تر یا پررنگ تر از آن است.

درمان زگیل

درمان زگیل، استفاده از اسید سالیسیلیک است، که با تخریب لایه سطحی پوست، به دستگاه ایمنی‌ بیمار اجازه می‌‌دهد تا ویروس زگیل را شناسایی، و نابود کند. باید یادآوری کرد که بدون تراشیدن لایه سطحی زگیل به کمک یک تیغ تمیز، امکان نفوذ اسید به لایه‌های زیرین پوست اندک است. مشکل اصلی‌ در استفاده از اسید سالیسیلیک، همکاری نکردن بیمار در استفاده درست از اسید است، چرا که باید اسید سالیسیلیک را در دوره‌ای طولانی‌، و بگونه‌‌ای منظم استفاده کرد. نیترات نقره یکی‌ دیگر از داروهای خط‌ نخست درمانی است اگر چه موجب سوختگی پوستی‌، و ایجاد لک ناشی‌ از آن می‌‌شود.

لیزر درمانی زگیل
لیزر درمانی

یکی از درمان های موثر زگیل درمان با لیزر است. پرتوهای فروسرخ مستقیماً به طور متمرکز به سوی ضایعات پوستی هدف گیری می شوند. قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را به ویروس فراهم می کند. این در حالی است که عوارض جانبی مانند احساس سوزش یا درد، با این تضمین که آسیب بافتی از ۱ میلی متر در عمق فراتر نخواهد رفت، به کم ترین میزان می رسد. بعضی مواقع لیزر درمانی همراه با سوختگی خفیفی روی پوست است. برای از بین رفتن جای سوختگی با لیزر پزشکان استفاده از پماد سوختگی را پیشنهاد میدهند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *