بدون نظر آموزش, مقالات

ویروس میخچه

میخچه، پینه ایست که از پوست مرده ساخته شده  است که در ناحیه ای ازسطوح نازک وبدون مو پوست به خصوص در قسمت روی انگشت پا یا بین آنها و یا در قسمت پشتی پنجه پا ایجاد میشود. میخچه بیشتر در محل هایی که  فشار استخوانی موجود می باشد ایجاد شده و عموماً در کف پا ایجاد می شود. یکی از راهکار های ارائه شده توسط متخصصان برای جلوگیری از میخچه پا استفاده از کفی مناسب می باشد.

درمان میخچه پا
درمان میخچه

علل به وجود آمدن میخچه

هر چند که میخچه کوچک است اما میتواند دردناک باشد و راه رفتن را دشوار کند. میخچه در واقع  واکنشی است در برابر فشارهایی است که مکررا و به صورت مداوم به دلایلی مانند اضافه وزن و تنگی کفش ایجاد میشود. با توجه به اینکه در حین راه رفتن فشاری معادل سه برابر وزن بدن به پاهایتان وارد می شود. پس در نظر داشته باشید که پا در معرض فشارهای زیادی قرار می گیرد. می توان با برداشت فشار مزمن از محل آسیب دیده از ایجاد میخچه پا جلوگیری کرد.یکی دیگر از علل بروز میخچه رعایت نکردن بهداشت است.

تفاوت میخچه و پینه

میخچه‌ها معمولا کوچک و دایره‌ای هستند و دارای مرکز مشخص هستند که میتواند نرم باشد. میخچه ها سفید رنگ و نرم هستند و بافت لاستیکی دارند. میخچه ها معمولا در بین انگشتان پا مناطق مرطوب و عرق کرده و همچنین در کف دست دیده میشوند.

پینه ها زرد رنگ و نسبت به تماس حساس میباشند. پینه به علت فشار و اصطکاک زیاد پوست ضخیم شده به وجود می آید. معمولا پینه ها در روی پاها دست ارنج، زانوو زیر شصت پا دیده میشود. پینه ها از میخچه ها بزرگتر وضخیم تر هستند.

درمان میخچه
میخچه پینه پا

درمان میخچه پا

  • برای درمان میخچه پا ابتدا محل میخچه را به مدت 5تا 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید. در این مرحله پوست مقداری نرم شده سپس با استفاده از سنگ پا محل مورد نظر را به صورت دورانی اسکراب کنید تا پوست مورده از آن تا حدودی زدوده شود. هشدار آن که اسکراب و یا سایش پوست زیاد باعث عفونت و خونریزی میشود.
  • استفاده از لوسیون های مرطوب کننده
  • برداشتن فشار از محل میخچه با استفاده از کفش مناسب
  • ترکیب موثر برای درمان میخچه پا عبارت است از : ½ فنجان سرکه سفید (۱۲۵ میلی لیتر ) ۱ پیاز متوسط ۱ شیشه ۱ توپ پنبه مراحل تهیه در ابتدا سرکه سفید را درون لیوان شیشه ای ریخته و سپس پیاز را برش دهید و آن را داخل شیشه بیاندازید. سپس لازم است که این مخلوط را به مدت چهار تا هشت ساعت بگذارید، بماند. بعد با پنبه ای برداشته و آن را به مواد آغشته کنید. پنبه آغشته شده را بر روی میخچه یا پینه  مالیده و جوراب تمیزی بپوشید. اجازه دهید تا صبح بماند و در روز بعد پایتان را با آب گرم شست وشو و بعد با کمک سنگ پا مالش دهید. بهتر است از این راه درمان میخچه برای هفت تا ده روز کمک بگیرید تا به هنگامی بهبودی کاملتان را شاهد باشید.
  • استفاده از گوجه فرنگی یک روش درمانی ساده و کم هزینه وقابل دسترسی است. گوجه فرنگی به علت داشتن اسید سالیسیلیک در واقع همان اسیدی که در چسب میخچه وجود دارد باعث درمان سریع میخچه میشود. کافیست که قبل از خواب گوجه فرنگی را از محل برید شده روی میخچه بگذارید و سپس محل را با پارچه تمییز و کیسه فریزر بپوشانید و اجازه بدید شب تا صبح بماند. از همان بار اول بهبود را مشاهده خواهید کرد. گوجه فرنگی پوست را نرم تر کرده هم درد میخچه را تا حدود زیادی بهبود بخشیده است. البته میزان تکرار درمان بسته به قدمت و میزان تورم میخچه دارد.

سایر درمان های غیر خانگی میخچه پا

  • استفاده از چسب میخچه که حاوی اسید سالیسیلیک است. طرز استفاده آن هم بدین صورت است که مانند چسب زخم روی میخچه قرار میدهید و پس از 24ساعت آن را برمیدارید از چسب جدیدی استفاده میکنید تا زمانی که بهبودی ایجاد شود.
درمان میخچه پا
چسب میخچه
  • لیزر میخچه پا
  • پماد میخچه ادیب اکسیر از ترکیب سه گیاه موثر در طب سنتی که شامل سیر، شاتره و سیاه دانه است به‌دست‌آمده است. ترکیب این سه گیاه یک محلول قوی است که می‌تواند میخچه و زگیل را سوزانده و از ریشه بیرون بکشد. با توجه به تحقیقات انجام شده روی این پماد،۸۰ % بیماران زگیلی و ۷۷ % بیماران میخچه‌ای به بهبودی کامل رسیده‌اند که این در مقایسه با داروهای شیمیایی موجود در بازار، آمار خیلی بهتری را نشان می‌دهد. علاوه بر درصد بالای بهبودی کامل بیماران به لحاظ کمّی، کیفیت بهبودی محل میخچه و زگیل نیز حائز اهمیت است که پماد ضد میخچه و زگیل ادیب بدون بجای گذاشتن هیچ  اثر زحمی، آن‌را به طور کامل حذف می‌کند.
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *