بدون نظر آموزش, سوختگی, کرم ضد آفتاب

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی در حقیقت واکنش طبیعی پوست انسان به مقادیر بالای MED است. نخستین پاسخ پوست در خصوص این واکنش ، سرخ شدن پوست می باشد ، که در مراحل بعدی علائم آفتاب سوختگی به طور سوزش و در موارد شدیدتر تاول ، تورم دست ها ، پاها ، صورت ، لرز ، تب ، بی اشتهایی ، شوک و حتی احساس مرگ در شخص آفتاب سوخته به وجود خواهد آمد که معمولا آفتاب سوختگی طی چندین روز بهبود می یابد.
قرار گرفتن زیاد در برابر نور شدید خورشید که باعث آفتاب سوختگی می گردد ، خطر ابتلا به آسیب های پوستی و همچنین بیماری های خاص را افزایش خواهد داد. نشانه های آن شامل ، لکه های تیره ، نقاط زبر پوستی ، سرطان پوست ، خشک و چروکیده شدن پوست است. به این نکته توجه داشته باشید که حتما قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

عوارض و علائم آفتاب سوختگی
عوارض آفتاب سوختگی

نشانه های آفتاب سوختگی

1- قرمزی پوست
2- پوست گرم
3- درد ، خارش و همچنین حساسیت به لمس
4- ایجاد تورم
5- تاول های کوچک پر از مایع
6- تب ، سر درد ، لرز و خستگی زیاد در صورت آفتاب سوختگی شدید

هر بخشی از بدن که در مقابل نور آفتاب قرار بگیرد ، مانند لاله گوش ، پوست سر و لب می تواند دچار سوختگی شود. حتی اندام هایی که پوشانده می شوند (در صورت نازک بودن پوشش) نیز می توانند بسوزند.
همچنین چشم ها که به نور UV خورشید بسیار حساس می باشند ، ممکن است که باعث آفتاب سوختگی گردند. از علایم آفتاب سوختگی چشم ها می توان به احساس درد و همچنین وجود شن در چشم را اشاره نمود.
علایم و نشانه های آفتاب سوختگی گاها در عرض چند ساعت بعد از قرار گرفتن در برابر نور خورشید نمایان می شود. ولی امکان دارد که یک روز و یا بیشتر به طول بیانجامد تا میزان گستردگی کامل آفتاب سوختگی معین گردد.
در عرض چند روز ، بدن تان آغاز به لایه برداری لایه سطحی پوست آسیب دیده برای التیام بخشیدن خواهد نمود. بعد از لایه برداری ، امکان دارد که پوست تان به صورت موقت ، رنگ و همچنین ظاهر نامظمی داشته باشد. آفتاب سوختگی شدید بعد از چندین روز و یا مدت زمان بیشتر بهبود خواهد یافت. در ادامه به عوارض آفتاب سوختگی خواهیم پرداخت.

عوارض آفتاب سوختگی

قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر آفتاب علاوه بر آفتاب سوختگی ، احتمال دیگر آسیب های پوستی و همچنین بعضی از بیماری های خاص را افزایش خواهد داد. از این موارد می توان به عفونت ، پیری زودرس پوست و سرطان پوست اشاره نمود.

پیری زودرس پوست

قرار گرفتن در برابر آفتاب و همچنین آفتاب سوختگی های مکرر ، روند پیری پوست را سریع خواهد نمود.

تغییرات پوستی برگرفته از اشعه UV را photoaging می نامند. نتایج photoaging عبارتند از:

1- ضعیف شدن بافت همبند که موجب کاهش قدرت و همچنین کشش پوست خواهد شد
2- چین و چروک های عمیق
3- پوست خشک و زبر
4- رگه های قرمز بر روی گونه ها ، بینی و گوش
5- کک و مک ، بیشتر بر روی صورت و شانه
6- لکه های تیره بر روی صورت ، پشت دست ها ، بازوها ، سینه و همچنین قسمت فوقانی پشت

یکی دیگر از عوارض آفتاب سوختگی تاول می باشد که این عارضه شما را مستعد مبتلا شدن به عفونت باکتریایی خواهد نمود. اگر متوجه علایم و نشانه های عفونت از قبیل درد ، قرمزی ، خارش و تورم تاول شده اید ، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

ضایعات پیش سرطانی پوست

ضایعات پیش سرطانی پوست زبر و فلس مانند می باشند ، در قسمت های آفتاب سوخته ایجاد خواهند شد. رنگ آن ها از سفید ، صورتی ، قهوه ای مایل به زرد تا قهوه ای متغیر است.
معمولا در قسمت هایی که در مقابل آفتاب قرار می گیرند ، مانند سر ، صورت ، گردن و دست پدیدار خواهند شد. این لکه ها می توانند به سرطان پوست تبدیل شوند.

سرطان پوست

بیش از اندازه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ، حتی بدون آفتاب سوختگی ، خطر مبتلا شدن به سرطان پوست همانند ملانوم را افزایش خواهد داد.
این فرآیند به DNA سلول پوست آسیب می رساند. آفتاب سوختگی در دوران کودکی و نوجوانی امکان دارد که خطر مبتلا شدن به ملانوم را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.
سرطان پوست در بیشتر مناطق بدن همانند پوست سر ، صورت ، لب ، گوش ها ، گردن ، قفسه سینه ، بازوها ، دست ها و پاها ایجاد می گردد. سرطان پوست پا در زنان بسیار شایع تر از مردان می باشد.
بعضی از انواع سرطان پوست از یک لکه کوچک و یا زخمی که به آسانی خونریزی نموده ، بهبود می یابد و مجددا عود می کند ، آغاز خواهد شد.
بر اثر ملانوم ، امکان دارد که خال های موجود تغییر نموده و یا خال های تازه و مشکوک پدیدار شود. نوع بدخیم ملانوم در قسمت هایی که طولانی مدت در برابر خورشید می باشند ، رخ خواهد داد. از یک نقطه مسطح قهوه ای مایل به زرد آغاز می شود و به آرامی بزرگ تر و تیره تر می گردد.
اگر تغییری در ظاهر و همچنین بافت پوست تان مشاهده نمودید ، سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.

آسیب های چشمی

نور آفتاب نیز می تواند موجب صدمه رسیدن به چشم ها شود. اشعه UV بیش از اندازه به شبکیه ، لنز و یا قرنیه آسیب می رساند.
صدمه ای که نور آفتاب به لنز وارد می نماید ، می تواند باعث تیرگی آن (آب مروارید) گردد. چشم آفتاب سوخته دردناک می باشد. آفتاب سوختگی قرنیه نیز برف کوری (snow blindness) نامگذاری می شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *