بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب, مقالات
فایده نور خورشید برای کودکان

کودکان نیاز بیشتری به ویتامین D جهت رشد استخوان ها و همچنین دندان هایشان دارند و در اثر کمبود نور آفتاب بیشتر به مشکل خواهند خورد. پس الزامی است که به صورت متناوب در طول هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند ، اما نور آفتاب به علت لطافت و همچنین ظرافت زیاد پوست کودکان امکان دارد که حساسیت شدیدی ایجاد نماید.

افسردگی در کودکان

احتمال مبتلا شدن به حملات افسردگی و یا اختلالات روانی در بین کودکانی که در معرض اشعه خورشید بیشتری قرار دارند ، کمتر از ده درصد می باشد.

نور آفتاب به همراه ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 منابع سرشار از ویتامین D می باشند. این ویتامین یکی از ویتامین ‌های لازم برای بدن و همچنین محلول در چربی خواهد بود که این فایده نور آفتاب برای کودکان به رشد و استحکام استخوان ‏ها از طریق کنترل نمودن تعادل کلسیم و فسفر کمک شایانی می‌ نماید. ویتامین D با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده ها و همچنین کاهش دفع از کلیه ، به متابولیسم استخوان‌ ها کمک خواهد نمود و از طریق ترجمه ژن های هسته سلول به رشد آن سلول کمک می کند.

۱۰ الی ۲۰ دقیقه ماندن در زیر نور خورشید ، نیاز روزانه بدن انسان به ویتامین D را تامین می نماید. کمبود این ویتامین باعث پوکی استخوان در سن بالا خواهد شد.

آفتاب گرفتن طولانی مدت خطرناک است

بعضی از کودکان رنگدانه طبیعی پوست را به صورت ارثی یا کم دارند و یا اصلا ندارند ، این کودکان حساسیت بسیار بالایی نسبت به اشعه ماورا بنفش خورشیدی خواهند داشت که باید از همان دوران کودکی در برابر اشعه خورشید جهت جلوگیری از ایجاد سرطان پوست محافظت شوند. پیری زودرس پوست و همچنین سرطان پوست دو بیماری بسیار مهم در تماس طولانی مدت با نور آفتاب در سنین کودکی است که در 10 سال اول ، به جهت رشد و حساسیت پوست اقدامات اولیه باید انجام گردد.

بررسی عوارض آفتاب سوختگی

یکی دیگر از مضرات آفتاب برای کودکان ، آفتاب سوختگی می باشد که خواهد توانست منجر به کم آبی ، درد و همچنین تب گردد. بهتر است که بدانید تنها یک آفتاب سوختگی در طول دوران کودکی می تواند خطر مبتلا شدن به بیماری ملانوم و یا سرطان پوست در آینده را افزایش دهد. به همین دلیل متخصصان توصیه می نمایند ، تا آنجا که امکان دارد نوزاد تا قبل از سن شش ماهگی در معرض نور خورشید قرار نگیرد. به خصوص در گرم ترین ساعات روز ، یعنی بین 10 الی 4 بعدازظهر که اشعه های خورشید از شدت بالایی برخوردار می باشد.

شدت اشعه های خورشید پس از این ساعات از روز کم شده و استفاده از نور خورشید برای کودک بی خطر خواهد بود. از شش ماهگی به بعد می توان با رعایت دستورالعمل های مربوطه در مورد محافظت از پوست نوزاد در مقابل آفتاب او را برای گردش و پیاده روی بیرون از منزل برد.

دستورالعمل های مربوطه در خصوص محافظت پوست کودکان در برابر نور خورشید
کرم های ضد آفتاب مخصوص کودکان

جهت جلوگیری از سوختگی پوست همانند سیاه شدن رنگ پوست ، سرطان و پیری زودرس پوست باید کرم ضد آفتاب‌‌ موضعی با عیار محافظتی بالا را به صورت مرتب به قسمت هایی از بدن که در معرض نور آفتاب می باشند را آغشته نمایند که از تماس پوست با نور آفتاب در ساعاتی که بیشترین خطر را برای پوست دارد جلوگیری خواهد نمود.

کرم ضد آفتاب کودکان مخصوص می باشد و باید مناسب سن آن ها و همچنین فصل سال استفاده گردد. این کرم ها باید ترکیباتی داشته باشند که ساختمان های سلولی نارس را سفت نموده و شدیدا نسبت به شستشو مقاوم باشد. زیرا که کودکان در هنگام داشتن فعالیت بدنی در معرض نور خورشید چنانچه پوست خود را با آب بشوید کرم اثر خود را داشته باشد.

فواید آفتاب برای کودکان

استفاد از کلاه برای کودک

کلاه های نقاب‌ دار که پشت گردن ، گوش ها ، پیشانی و همچنین صورت را بپوشاند مناسب ‌ترین انتخاب برای محافظت در برابر نور آفتاب می باشد.

لباس مناسب برای کودک در مقابل نور خورشید

پوشش لباس کودک مخصوصا در فصل تابستان که روزها طولانی تر و اشعه خورشیدی عمودی ‌تر می باشد باید مناسب باشد ، زیرا لباس هایی که با پوشش کامل باشد می تواند به خوبی در برابر اشعه خورشید محافظت کند. رنگ روشن لباس نیز در کاهش جذب اشعه خورشیدی و همچنین کاهش عوارض موثر خواهد بود.

استفاده از عینک آفتابی برای کودکان

استفاده از عینک آفتابی طبی با نظر چشم پزشک جهت محافظت چشم‌ ها و گونه ‌ها از آفتاب سوختگی مناسب خواهد بود. استفاده از عینک های معمولی غیر استاندارد با شیشه‌ های تیره که معمولا کودکان به عنوان اسباب بازی از آن ها استفاده می نمایند به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود و امکان دارد به لحاظ ایجاد اتساها مردمک به علت تیرگی رنگ آن و نفوذ اشعه مضر خورشید به شبکیه چشم ضرر جدی وارد نماید.

کودکانی که رنگدانه پوست آن ها کم می باشد ، حتما باید با نظر چشم پزشک از عینک مناسبی در مدت زمان مناسب استفاده کنند. عینک هایی که فلزی هستند احتمال سوختگی و همچنین آسیب به پوست صورت را بیشتر می نمایند. پس حتما باید با محافظ مناسب استفاده شوند.

شرایط جوی و اثرات نور آفتاب

در ارتفاعات بالای تپه و یا بالای کوه ، اشعه خورشید خطرناک تر و عوارض پوستی را بیشتر خواهد نمود. هوای ابری مانع از اثرات مضر خورشید بر روی پوست نخواهد بود. در هوای ابری حتی اگر آفتاب هم نباشد ، اقدامات محافظتی چشم و پوست حتما باید انجام گردد.

زمین خود نیز منعکس کننده اشعه خورشید می باشد. هنگامی که برف بر روی سطح زمین است و یا کودکان کنار رودخانه با آب و یا اینکه روی شن بازی می ‌کنند ، شدت انعکاس اشعه خورشید بیشتر خواهد بود و باعث آسیب بیشتری به پوست آنان می ‌گردد. وزیدن باد خنک اثر نفوذی اشعه خورشید به پوست را نیز بیشتر می ‌کند بنابراین باید در این شرایط ، دقت بیشتری جهت محافظت از پوست انجام داد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *