بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب

مضرات آفتاب برای پوست

نور آفتاب برای انسان مزایا و مضراتی دارد از مزایای آن جذب ویتامین D توسط بدن است که این ویتامین برای استخوان و عضلات و سیستم ایمنی بدن مفید می باشد و از مضرات آفتاب برای پوست آفتاب سوختگی، خشکی پوست، پیری زودرس، انواع سرطان پوستی و ایجاد لک و خال روی پوست می باشد که در اثر تغییر رنگ در رنگدانه های پوستی یا همان ملانین ایجاد می شود. اوج شدت آفتاب و مضرات آفتاب برای پوست در روز از ساعت 10 صبح تا ساعت 4 بعد از ظهر می باشد که در این ساعات اشعه ماورای بنفش نور آفتاب یا همان UV قدرت حداکثری دارد. اشعه ماورای بنفش آفتاب بر اساس طول موجش به دو دسته تقسیم می شود: UVA و UVB.

کرم ضد آفتاب
مضرات آفتاب برای پوست

از عوارض UVA: چروک پوستی و لک و ایجاد کک و مک و پیری زودرس پوست می باشد.

و مضرات UVB: ابتلا به انواع سرطان پوستی، آفتاب سوختگی و خارش و قرمزی پوست می باشد. برنزه شدن پوست با این اشعه ایجاد می شود.

مضرات اشعه UVA در زمان طولانی تری نسبت به UVB آشکار می شود. اشعه UVA از شیشه خانه عبور کرده و میزان آن بستگی به ساعات روز ندارد و حتی در روزهای ابری اثرات منفی خود را می رساند در صورتی که اشعه UVB جذب شیشه شده و میزان آن در طول روز بستگی به ساعات روز دارد.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی می توان از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه، دستکش و یا چتر استفاده کرد.

کرم ضد آفتاب

افراد دارای پوست چرب از کرم ضد آفتاب فاقد چربی و افراد دارای پوست خشک از کرم ضد آفتاب دارای چربی استفاده کنند و هر دو گروه باید هر دو ساعت یکبار این کار را تکرار کنند.

SPF یا همان عامل محافظت کننده در برابر نور آفتاب توانایی کرم ضد آفتاب برای مقابله با UVB  است که از بروز صدمات بیرونی پوست مانند آفتاب سوختگی و قرمزی و خارش پوست جلوگیری می کند.

کرم ضد آفتابی که دارای SPF20 است بدان معناست که 20 برابر بیشتر در مقابل مضرات نور آفتاب از شما حفاظت می کند و شما می توانید در زمان 20 برابر بیشتر از کسی که ضد آفتاب استفاده نکرده جلوی نور آفتاب بمانید و قرمزی و خارش یا آفتاب سوختگی در پوست ایجاد نشود. یک کرم ضد آفتاب با SPF20  میزان محافظتش 95درصد است که این میزان برای کِرم های دارای SPF50 به 98 درصد می رسد بنابراین تفاوت چندانی در استفاده از کرم های ضد آفتاب بالای 50 درصد وجود ندارد.

بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده شود که بر روی آنها علامت پلاس یا + داشته باشد این بدان معنی است که این ضد آفتاب علاوه بر محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش UVB در برابر اشعه UVA نیز از پوست محافظت می کند. تعداد بیشتر علامت پلاس روی کرم ضد آفتاب نشان دهنده درجات بالای محافظت در برابر UVA است.

مضرات آفتا برای پوست
کرم ضد آفتاب

نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب

ضد آفتاب باید حداقل نیم ساعت قبل از بیرون رفتن استفاده شود. بزرگسالان و حتی کودکان باید هر 2 تا 3 ساعت یک بار کرم ضد آفتاب خود را تجدید کنند چرا که بعد از گذشت این مدت زمان ضد آفتاب اثر محافظتی خود را از دست می دهد. میزان استفاده از ضد آفتاب در هر نوبت بسیار مهم است چرا که اگر کم استفاده شود از اثر محافظتی ضد آفتاب کم می شود. اگر کم استفاده شود، SPF آن یا به عبارتی میزان محافظت در برابر اشعه B به نصف کاهش پیدا می کند.

خانم ها نباید بعد از استفاده از ضد آفتاب از کرم پودر یا کرم هایی آرایشی استفاده کنند چرا که کرم ضد آفتاب باید سطحی ترین لایه روی پوست محسوب شود تا اثر بخشی لازم را داشته باشد. در صورتی که لایه کرم دیگری روی آن قرار گیرد، اثر کرم ضد آفتاب از بین می رود. برای کودکان زیر 6 ماه کرم ضد آفتاب توصیه نمی شود و بهتر است از کلاه، چتر یا لباس هایی که بدن کودک را محافظت می کند استفاده شود.

حال که از مضرات آفتاب برای پوست آگاه شدید باید بدانید که کرم ضد آفتاب فقط مختص تابستان نیست و باید همیشه و در همه فصل ها استفاده شود حتی در هوای ابری و هوای سرد چرا که اشعه UVA که در تمام سال وجود دارد.

عوارض کرم های ضد آفتاب غیر گیاهی

حساسیت های پوستی به کرم های ضد آفتاب غبر گیاهی یکی از عوارضی است که ممکن است بعضی به آن دچار شوند که این مشکل با تغییر کرم ضد آفتاب غیر گیاهی به کرم ضد آفتاب گیاهی ادیب اکسیر قابل رفع است. جذب نشدن ویتامین D یکی دیگر از عوارض استفاده از کرم های ضد آفتاب است که با توجه به عوارض ناشی از اشعه های نور خورشید بهتر است برای حل این مشکل ویتامین D ضروری و مورد نیاز بدن را از طریق مکمل ها و مواد غذایی حاوی این ویتامین به دست آورد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *