بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب

بیماری پسوریازیس حاصل اختلال رشد سلول ها در بدن است. نام دیگر پسوریازیس بیمار خود ایمنی یا صدف پوستی است.

پسوریازیس

افزایش رشد سلول پوست بیش از آنچه که سلول پوست در طول شبانه روز میریزد پسوریازیس گفته میشود. پسوریازیس همراه با خارش و التهاب، قرمزی پوست است. چرخه بیماری پسوریازیس به این شکل است که زمانی بهبود میابد و زمانی هم تشدید میشود.

بیماری پوستی خود ایمنی
بیماری خود ایمنی

در بیماری پسوریازیس یا خودایمنی، به دلیل رشد سریع سلول پوست  قبل از افتادن سلول های مرده و قدیمی،  لایه های پوست  روی هم جمع میشوند و پوست حالت فلسی و پوسته پوسته به خود میگیرد.

پسوریازیس در سنین مختلف روی میدهد. این بیماری به صورت مادرزادی و ارثی در بدن افراد مبتلا به آن وجود دارد و در زمان تحریکات پوستی، عفونت و حساسیت به داروهای پوستی و سیگار، الکل بروز میکند. این بیماری مسری و واگیردار نمی باشد. پسوریازیس یا بیماری صدفی پوست اغلب در سر، آرنج و پوست دست و زانو ایجاد میشود.

نشانه و علائم پسوریازیس

قرمزی پوست، خارش و خشکی در نقاطی کوچک یا سطح وسیع تر یکی از نشنه های بارز پسوریازیس می باشد. پوسته پوسته شدن پوست یا خونریزی از مناطق آلوده شده به پسوریازیس از نشانه های دیگر پسوریازیس می باشد.

نشانه و علائم پسوریازیس
نشانه پسوریازیس

در زمان ابتلا به این بیماری معمولا ناخن ها ضخیم و حفره دار شده، همچنین مفاصل متورم و سفت خواهند شد. هریک از این علائم را مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

درمان بیماری پسوریازیس

تشخیص بیماری پسوریازیس توسط پزشک  است.پزشک با انجام نمونه گیری از پوست و بررسی با میکروسکوپ پسوریازیس را تشخیص میدهد. هدف از درمان پسوریازیس کاهش روند رشد سلول است. محققان و پزشکان برای درمان این بیماری به افراد مبتلا پیشنهاد میکنند که رژیم غذایی عاری از گلوتون بگیرند.

مسافرت نیز یکی از راههای درمان بیماری پسوریازیس میباشد. زیرا با سفر کردن هم از استرس دور شده و هم اضطراب فرد بیمار کاهش می یابد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید با استفاده از کرم ضد آفتاب ویتامین دی بدن را افزایش میدهد تا سبب کاهش ساخت غیر معمول سلول پوست شود.

یکی از ساده‌ترین راه‌های درمان بیماری پسوریازیس استفاده از کرم‌های مرطوب کننده است. البته که در موارد حاد این محصولات تأثیری ندارند ولی در پسوریازیس خفیف می‌تواند از خشکی، فلسی شدن و ترک پوست جلوگیری کند. در موارد شدیدتر برای درمان‌های موضعی از کرم و پمادهای حاوی ترکیبات نفتی از جمله دیررانول، تزارتون و ترکیبات ویتامین دی مانند کلسپتریول، کلسیتریول یا تاکالسیتول استفاده می‌شود. همچنین پماد حاوی ترکیب کورتیکواستروئید نیز در برنامه درمانی قرار می‌گیرد.

درمان بیماری پسوریازیس
درمان پسوریازیس

استفاده از داروهای خوراکی تجویز شده توسط پزشک نوعی دیگری از درمان است که میتواند با درمان های دیگر هم زمان و مکمل شده و سبب بهبود سریعتر پسوریازیس شود. انجام  ورزش هایی که استرس را دور میکند مانند یوگا و مدیتیشن در روند درمان پسوریازیس کمک بسیاری میکند.

درمان خانگی پسوریازیس

برای بهبود سریعتر درمان بیماری پسوریازیس کافیست از آلوئه ورا یا ژل آن بر روی قسمت آلوده استفاده کرد. زیرا که آلوئه ورا آبرسان قوی پوست است و رطوبت از دست رفته را به پوست بازمیگرداند و سبب نرمی پوست میشود.

روغن درخت چای نیز باعث تسکین درد و التهاب پوست می شود و پوست را آبرسانی میکند. در نهایت به درمان پسوریازیس کمک میکند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *