بدون نظر آموزش, سوختگی, مقالات

زخم

اکثر ما احتمالا به علت حضور در فعالیت های روزمره زندگی متحمل انواع مختلفی از زخم ها خواهیم شد. تعداد زیادی زخم های کوچک که در نتیجه آسیب سلول های پوست و از دست دادن عملکرد آن ها نیازمند زمان می باشند.
اکثر زخم هایی که سطحی هستند ، محدود به لایه های بیرونی پوست می باشند. برخی دیگر از انواع زخم ها عمیق تر بوده و به لایه های بافت زیرین پوست و یا اندام ها می رسند.
با توجه به عامل ایجاد زخم ، مکان و عمق آن ، یک زخم می تواند ساده و تهدید کننده حیات زندگی یک فرد نیز باشد. یک زخم می تواند به صورت حاد و یا مزمن طبقه بندی شود.
بر اساس این طبقه بندی ، یک زخم حاد بدون رویداد و یا پیچیدگی خاصی در زمان معین و مشخصی درمان می یابد.
آن دسته از زخم هایی که به عنوان حاد طبقه بندی می شوند زمان زیادی را جهت درمان می بایست در نظر گرفت. زخم ها در دو دسته کلی زخم باز و زخم بسته تقسیم بندی می شوند.

ترمیم کننده زخم
ترمیم زخم

زخم باز

زخم های باز به نوعی از زخم ها می گویند که بافت ها و ارگان های بدن در معرض تماس با محیط بیرون قرار می گیرند. همانند زخم هایی که موجب نفوذ درون بافت های بدن می شوند. هر نوع آسیب پوست و بافت بدن که با خونریزی خارجی همراه است در این دسته قرار می گیرند.
زخم های باز به دلیل اینکه امکان ورود عفونت به بدن را فراهم می سازند نسبت به زخم های بسته از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود.
در این وضعیت عوامل عفونی می توانند به وسیله جسمی که باعث آسیب پوستی شده و یا هوای آلوده اطراف زخم و … به بدن منتقل شده و سبب عفونی شدن زخم و بروز عوارضی دیگر نیز شوند.

زخم بسته

زخم های بسته به نوعی از زخم ها می گویند که آسیب های زیر جلدی همراه با خونریزی و کبودی زیر پوستی مشخص می شود و با خونریزی خارجی نیز همراه نمی باشد.
زخم های بسته معمولا به صورت خود به خود بهبود یافته و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کنند ، مگر آن که در موارد شدید که با آسیب بافت های عمیق بدن همراه است.
روش دیگر برای طبقه بندی زخم ها این می باشد که مشخص شود زخم تمیز یا عفونی است. زخم های تمیز هیچگونه مواد خارجی و یا عوامل بیماری زا در داخل آن ها وجود ندارد. در حالیکه زخم های عفونی یا زخم های آلوده ممکن است دارای خاک ، عامل ایجاد کننده بیماری ، باکتری و یا دیگر مواد خارجی نیز باشند.
منشأ برخی از زخم ها می تواند داخلی و یا خارجی باشد. زخم های داخلی ناشی از اختلال در عملکرد سیستم ایمنی ، عصبی و یا کاهش خون ، اکسیژن یا مواد مغذی به آن منطقه است. همانند موارد بیماری پزشکی مزمن ( دیابت ، آترواسکلروز ، ترومبوز ورید عمقی )

علائم و نشانه ‌های انواع زخم

علائم و نشانه ها بستگی به محل زخم ، عمق و عامل ایجاد کننده دارد. به طور کلی زخم ها با درد ، قرمزی ، تورم ، خونریزی و از دست دادن یا آسیب رساندن به ناحیه زخم همراه می باشند. علائم ممکن است شامل تب ، تعرق ناشی از خستگی و گرما به خصوص در موارد عفونی نیز باشد.

عوارض جانبی زخم ها

شایع ترین عوارض زخم عبارتند از:

1- عفونت
2- التهاب
3- جای زخم
4- از دست دادن عملکرد

درمان زخم

درمان زخم برای هر نوع زخم متفاوت می باشد. با این حال ، در تمامی زخم‌ ها ، درمان می بایست شامل موارد ذیل باشد:
پاک نمودن منظم زخم برای پاک کردن هرگونه مواد خارجی ضروری است. در صورت امکان زخم باید با صابون شسته شود. برخی از زخم ها را باید با سرنگ تمیز نمود و برخی دیگر از زخم ها ، بافت های مرده و مواد خارجی باید با جراحی درمان شود.
درمان زخم همچنین باید همراه با مراقبت مناسب ، پانسمان‌ زخم و استفاده از آنتی بیوتیک باشد. انجام تمام مراحل درمان زخم از ایجاد عفونت جلوگیری می‌ نماید. از داروهای ضدالتهاب ، مسکن ها و پماد ترمیم کننده زخم هم می توان جهت تسکین درد استفاده نمود.

پماد ترمیم کننده
پانسمان‌ زخم

پماد ترمیم کننده زخم

پماد سوختگی ادیب درم محصول شرکت دارویی ادیب اکسیر می باشد که دارای مواد موثره چند گیاه که این پماد ترمیم کننده زخم تاثیر بسزایی در ترمیم زخم سوختگی دارند و همچنین عوارض کورتوها و دیگر فرآورده‌ های پوستی را نیز ندارد که از تشکیل اسکار (گوشت اضافی در محل زخم)جلوگیری می نماید.
با توجه به فرمولاسیون و ساختار صد در صد گیاهی پماد سوختگی ادیب درم و همچنین گزارش های مبنی بر اثر گذاری بسیار بالای این محصول به جرات می توان گفت که پماد سوختگی ادیب درم یکی از بهترین پماد سوختگی موجود می باشد.
این پماد سازگاری مناسبی با پوست دارد که دارای ترکیباتی از قبیل عصاره بابونه و گل سرخ می ‌باشد. تحقیقات مختلف صورت گرفته در مورد گیاهان استفاده شده در این پماد ، نشان دهنده خواص مختلفی همچون خاصیت آنتی ‌باکتریال ، اثر ضد اسکار ، افزایش سرعت ترمیم و خاصیت ضد التهابی می باشد.

پماد ترمیم کننده
پماد ترمیم کننده زخم

موارد مصرف و کاربرد پماد سوختگی ادیب درم

1- ترمیم کننده قوی انواع سوختگی و زخم
2- ترمیم زخم بستر ، زخم دیابت و محرک اپیدرم
3- آنتی باکتریال و پیشگیری از عفونت ناشی از زخم
4- افزایش سرعت ترمیم پوست و همچنین تسکین محل درد
5- ضد اسکار و تغییر رنگ موضع ترمیم شده پوست
6- ضد التهاب و افزایش دهنده کیفیت ترمیم پوست

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *