بدون نظر آموزش, سوختگی

پوست از سه لایه تشکیل شده است. بیرونی ترین لایه پوست اپیدرم است که در معرض آسیب های محیطی قرار دارد.

در بعضی مواقع این آسب های پوستی مانند زخم یا خراشیدگی جدی تر است و اثر آن روی پوست باقی می ماند. برای از بین بردن جای آسیب های پوستی و تسریع در بهبود آن باید از پماد ترمیم کننده پوست استفاده کرد.

لایه پوست
پوست

آسیب های پوستی

آسیب های پوستی براساس علت آن انواع مختلفی دارد و درمان آن نسبت به شدت و وسعت آن متفاوت است.

با استفاده از پماد ترمیم کننده پوست اسیب های پوستی را کاهش دهید.لایه های سطحی پوست به طور طبیعی مرتّــب ریخته و عوض می شوند و در صورت زخم شدن ، بسته به شـــدّت جراحت، پوست وارد عمل می شود.

معمولا” این روند چنــــد روزی طول می کشد و پس از چندین هفته مرتّب با تعویــض پوست، زخم نیز بهتر می شود. نکته جالب این که این تغییـرات به قدری اساسی است که پس از گذشت چند سال جای زخم کاملا محو میشود.

خشکی پوست

زمانی که پوست آب خود را از دست می دهد در واقع دهیتراته میشود. این اتفاق نوعی آسیب به پوست است که خود را با پوسته پوسته شدن، خارش، سوزش ملتهب شدن نشان میدهد.

خشکی پوست علل مختلفی دارد بسته به علل، معمولا درمان ها نیز متفاوت است.

-استحمام زیاد، شست و شو پوست به صورت مکرر خود باعث از بین رفتن سبوم پوست میشود. با استفاده از کرم و پماد های آب رسان و مرطوب کننده ها پس از هر شست و شو می توان رطوبت پوست را حفظ کرد.

-خشکی پوست به علت قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید، نور خورشید دارای اشعه های مضری است که به پوست آسیب می رساند پس بدون پوشش در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

معمولا نیم ساعت قبل از قرار گیری در نور خورشید از لوسیون ها و ضد آفتاب ها استفاده کنید. پس از آفتاب سوختگی برای از بین رفتن سوزش و التهاب ناشی از آن از پماد سوختگی استفاده کنید.

خشکی پوست آفتاب
خشکی پوست

اسکار

اسکار بر اثر جای زخم، جای بخیه جای جوش و خیلی عوامل دیگر که غیر قابل اجتناب است به وجود می آید.اسکار در محل آسیب دیدیگی پوست اتفاق می افتد معمولا قرمر ونرم است.

با لایه ریزی پوست های صورت به صورت هفتگی اسکار ها محو میشود ولی چناچه اسکار در زیبایی فرد لطمه ایجاب کند، اقداماتی برای از بین رفتن جای اسکار انجام دهید، می توانید از پماد های ضد لک استفاده کنید.

ضایعات پوستی

شایع ترین علت ضایعه پوستی عفونت روی یا درون پوست است. به عنوان مثال ویروس تبخال از طریق تماس مستقیم از پوست فرد بیمار به پوست سالم منتقل می شود.

عفونت سیستمیک مانند آبله مرغان و زونا نیز می تواند ضایعات پوستی را در سراسر بدن ایجاد کنند. عفونت سیستمیک عفونتی است که در سراسر بدن شما رخ می دهد.

برخی از ضایعات پوستی مانند خال وکک و مک ارثی هستند

انواع ضایعات پوستی
ضایعه پوستی

. ضایعات مادر زادی ضایعاتی هستند که در زمان تولد وجود دارند.

برخی از ضایعات می توانند نتیجه واکنش حساسیتی یا حساسیت ناشی از بیماری هایی مانند گردش خون ضعیف یا دیابت باشند.

برای از بین بردن این نوع ضایعات از پزشک متخصص کمک بگیرید. هرکدام از این ضایعات درمان و پماد مخصوص دارند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *