بدون نظر سوختگی, مقالات

انواع سوختگی

سوختگی بر اثر عوامل متفاوتی به وجود می آید. در این حالت بافت های پوست از بین خواهند رفت و بر اساس میزان سوختگی و از بین رفتن پوست ، به درجات مختلفی تقسیم بندی می شود که متناسب با نوع و درجه سوختگی ، انواع مختلفی از پماد سوختگی وجود دارد.
امکان دارد سوختگی بر اثر جریان برق ، گازها ، مواد شیمیایی ، تشعشع ، سایش ، استفاده از مواد محترقه ، مواد مخدر ، صدمات ناشی از سرما و گرما به وجود آید.

کاربرد پماد سوختگی
سوختگی

سوختگی درجه یک

این سوختگی بیشترین خود را در سطح پوست نشان خواهد داد و در واقع لایه اپیدرم پوست شما را از بین می برد. در این صورت پوست قرمز و متورم می گردد.
در برخی مواقع نیز درد زیادی از سوختگی ناشی خواهد شد. بهتر است که درمان سوختگی با این حالت را دربخش هایی مانند مفاصل بزرگ ، ران و باسن زیر نظر پزشک انجام دهید. سوختگی با آب جوش نیز از این نوع می باشد.

سوختگی درجه دوم

سوختگی نوع دوم دارای عمق بیشتری نسبت به نوع یک می باشد که علاوه بر نخستین لایه پوست یعنی اپیدرم و دومین لایه پوست یعنی درم را نیز از بین خواهد برد.
با این وضعیت ، تاول های پوستی ظاهر خواهند شد. لکه و قرمز شدن از نتایج سوختگی درجه دوم است. برخی از افراد جهت از بین بردن علائم سوختگی درجه دوم ، از یخ بهره استفاده می کنند. که این روش درست نیست. زیرا با سرد شدن بدن فرد ، زخم سوختگی بیش از قبل می شود.
معمولا سوختگی هایی با اندازه هفت و نیم سانتی متری جز سوختگی درجه یک می باشند و به شکل روش اول درمان خواهند شد. ولی در اندازه های بیشتر از هفت و نیم سانتی متر ، نوع سوختگی در رده دوم قرار خواهد گرفت و از روش های درجه دوم جهت بهبود وضعیت استفاده می شود.

سوختگی درجه سوم

این نوع سوختگی از لایه های پوست عبور نموده و تمام پوست را به همراه ماهیچه ، استخوان و بافت چربی شامل خواهد شد.
در این حالت امکان دارد که مونوکسیدکربن از سوختگی منتشر شود و فرد به مشکلات تنفسی و همچنین مسمومیت دچار گردد. ناحیه سوخته شده خشک خواهد شد و سیاه می شود.
در ادامه با کاربرد انواع پماد سوختگی آشنا خواهید شد.

کاربرد انواع پماد سوختگی

پماد سوختگی ادیب

برای تهیه این پماد سوختگی از چند گیاه طبیعی استفاده شده است. این گیاهان بدون آنتی بیوتیک ، قادر به کنترل عفونت بوده و نقش آنتی باکتریال را دارند.

از کاربردهای پماد سوختگی ادیب می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  1. ترمیم کننده بسیار قوی انواع سوختگی و همچنین زخم
  2. ترمیم زخم بستر ، زخم دیابت و محرک اپیدرم
  3. آنتی باکتریال و پیشگیری از عفونت ناشی از زخم
  4. افزایش سرعت ترمیم پوست و همچنین تسکین محل درد
  5. ضد اسکار و تغییر رنگ موضع ترمیم شده پوست
  6. ضد التهاب و افزایش دهنده کیفیت ترمیم پوست

ادیب

پماد سوختگی ادیب

پماد سوختگی ریکاو

این پماد سوختگی دارای تاثیرات فراوانی در کنترل تاول زدن و همچنین بهبود درد دارد. سوزش و درد ناشی از سوختگی را کاهش خواهد داد.
این دارو می تواند در کمتر از نیم ساعت جهت رفع سوزش ناشی از سوختگی درجه یک و درجه دوم استفاده شود.
توجه داشته باشید که پماد سوختگی بهتر از هر درمان دیگری همانند مصرف مسکن ها نتیجه می بخشد. در سوختگی های درجه یک تا سه ، سوختگی پای بچه (ادرار سوختگی) و سوختگی ناشی از لیزر درمانی از پماد سوختگی ریکاو استفاده می کنند.

پماد سیلور سولفات

پماد سیلور سولفات از عفونت های پسین سوختگی کاهش خواهد داد. عفونت های زخم پا و عفونت های برگرفته از پیوند پوست با این پماد بهبود می یابد و درمان می شود.
از این پماد برای نوزادان زیر یک ماه ، افرادی که دچار حساسیت ، نقص کبدی و کلیوی هستند ، نباید استفاده شود.
اگر از این پماد در سطح گسترده پوست استفاده گردد ، ممکن است که بخش زیادی از پلاسمای خون را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه عوارض دیگری نیز به دنبال داشته باشد.

پماد کالاندولا

این پماد التهاب ناشی از پوشک و همچنین ادرار سوختگی در نوزادان را برطرف می سازد. پماد کالامین و کالاندولا نقش بسزایی در کاهش التهابات دارند و به عنوان دارویی به عنوان ضد خارش و ضد سوزش مورد استفاده قرار می گیرند.

پماد
پماد کالاندولا

پماد ناژو

این پماد بیشتر جهت سوختگی خفیف و ادرار سوختگی در نوزادان استفاده می شود. معمولا جهت بهبود زخم های سطحی نیز از این پماد استفاده می نمایند.

پماد ابوخلسا

این پماد سوختگی از گیاه هواچوبه یا ابوخلسا تهیه گردیده که سوختگی های مختلف را درمان می نماید و باعث بهبود زخم های عفونی خواهد شد.
در این دارو جهت درمان سوختگی از ترکیبات فراوانی استفاده شده است. پماد سوختگی ابوخلسا برای بهبود زخم سوختگی و ممانعت از عفونت و همچنین تاول مجدد مورد استفاده قرار می گیرد.
این پماد با نام هربکس در داروخانه فروخته می شود. این دارو زخم های جراحی ، درد ، التهاب و زخم بستر را درمان و بهبود می بخشد.
با این روند درمانی تاول ها از بین خواهند رفت و محل سوختگی دارای بافت نرمی می شود. در این پماد از روغن زیتون و موم زنبور عسل استفاده شده است.

پماد نیتروفورازون

پماد نیتروفورازون درمانی فوق العاده جهت رفع التهابات برگرفته از سوختگی و برطرف نمودن آن می باشد. این پماد برای بعد از پیوندهای پوستی ، قبل و بعد از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

پماد تریامیسنولون

پماد تریامیسنولون جهت کنترل عوارض سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد که مانع از خارش و همچنین التهاب خواهد شد. این پماد فقط باید در نواحی خارجی بدن مورد استفاده قرار بگیرد و اگر وارد بدن شد ، سریعاً باید با آب سرد شسته شود.

پماد هیدرودرم

این پماد از رویش باکتری و قارچ پس از سوختگی جلوگیری می نماید که روند درمانی بریدگی ، آسیب های ناشی از میکرودرم ابریشن ، رادیو تراپی ، پیلینگ ، اپیلاسیون ، الکترولیز و … را سرعت می بخشد. بیماری پوستی همانند اگزما و درماتیت ها را درمان می نماید.

پماد دسیتین

این دارو باید به شکل ۳ الی ۴ مرتبه در طول روز مصرف شود. که از آن جهت درمان آسیب های پوستی کودکان به کار می رود.
به طور مثال ادرار سوختگی و عرق سوختگی در نوزادان با این پماد درمان می شود. در این حالت سوختگی و سوزش پوست برطرف خواهد شد. شما باید پس از عوض نمودن پوشک نوزاد از این پماد استفاده نمایید.
این پماد از کبد ماهی و همچنین زینک اکساید ۴۰ درصد ساخته شده و محصول کشور فرانسه می باشد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *