بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب, مقالات

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب یکی از مهم ترین محصولات آرایشی و بهداشتی می باشد که تمامی افراد در طول روز جهت مراقبت از بهداشت پوست و همچنین کاهش خسارت از بافت پوست در مقابل اشعه آفتاب می بایست از آن استفاده نمایند.
بعضی ها گمان می کنند که ضد آفتاب فقط مخصوص روزهای گرم تابستان است. در صورتی که ضد آفتاب و تجدید ضد آفتاب در طول روز می بایست در ۳۶۵ روز سال در مکان های بدون سقف استفاده شود و فرهنگ استفاده از ضد آفتاب همانند فرهنگ استفاده از نخ دندان اپیدمی گردد.
کرم های ضد آفتاب برطبق کیفیت ، مواد ساخته شده و اعتبار برند ، قیمت های مختلفی دارند که برای پوست خشک ، چرب و همچنین مختلط در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

کرم ضد آفتاب رنگی
کرم ضد آفتاب

انواع کرم ضد آفتاب

مدل های متفاوتی برای کرم های ضد آفتاب در بازار وجود دارد. فرمولاسیون برخی از کرم های ضد آفتاب ، گیاهی می باشد همانند برند ایوروشه فرانسه.
فرمولاسیون کرم ها ، انواع آن را مشخص می کند. انواعی همانند کرم ضد آفتاب رنگی و کرم ضد آفتاب بدون رنگ. برخی دیگر نیز با SPF کم یا زیاد می باشند.
افرادی که نمی ‌خواهند رنگ صورتشان خیلی سفید شود ، معمولا از کرم ضد آفتاب رنگی با رنگ پوست خودشان استفاده می‌ نمایند که همانند کرم پودر هستند.

کرم ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ

یک متخصص زیبایی اعلام نموده که اشعه ماورای بنفش در ایجاد سرطان پوست ، چروک ، پیری پوست و همچنین لک و تیرگی صورت نقش بسزایی دارد. پس اگر شما به صورت طولانی مدتی در معرض نور خورشید قرار داشته باشید جهت کم نمودن اثرات و همچنین پیشگیری از مشکلات ناشی از این اشعه حتما باید از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. کرم ضد آفتاب خوب ، کرمی است که دارای SPF(عیار حفاظتی ضد آفتاب) بالای 30 باشد.
توجه داشته باشید که آفتاب سوختگی در اثر تماس با اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید رخ خواهد داد که بیشترین آسیب را به پوست انسان می ‌رساند.
اگر می خواهید بدانید که بیشترین میزان این تابش در چه ساعتی می باشد ، میزان شدت تابش ماورای بنفش از ساعت 11 الی 16 بعد از ظهر است. پس سعی کنید در این شرایط خود را در برابر اشعه ماورای بنفش قرار ندهید و یا افرادی که در هوای آزاد و معرض نور خورشید قرار دارند ، باید از کرم‌ های ضدآفتاب قوی و دارای SPF بالای 30 استفاده کنند و حتما آن را هر 2 الی 4 ساعت تمدید نمایند.
در هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب می توانید ابتدا از ضد آفتاب بدون رنگ استفاده نموده و پس از آن اگر خواستید مشکل پوستی خود را پوشش دهید از کرم ضد آفتاب رنگی استفاده نمایید.
کرم ضد آفتاب رنگی هیچگونه ضرری برای پوست ندارد و همچنین تفاوت عمده ای در بین کرم ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ وجود ندارد.

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

در انتخاب کرم ضد آفتاب به این نکته توجه نمایید که SPF آن منطبق با نیاز شما بوده و فرمولاسیون آن را به دقت بررسی نمایید.
تاریخ مصرف آن را در نظر داشته و از خرید کرم های ضد آفتاب از دستفروشان پرهیز کنید. خیلی از کرم های ضد آفتاب ، فقط از پوست شما در مقابل اشعه UVA محافظت می نمایند و اشعه های خطرناک UVB همچنان قدرت آسیب زدن به پوست را دارند. برای آن که تفاوت UVA , UVB را بدانید به موارد ذیل توجه کنید:

  • اشعه‌ های UVB خورشید موجب آسیب رساندن به لایه های رویی پوست و همچنین ایجاد آفتاب سوختگی خواهند شد.
  • اشعه ‌های UVA باعث تشکیل چین و چروک و پیری زودرس پوست گردیده و DNA پوست را تخریب می نمایند.
  • اشعه های UVA از دلایل اصلی بیماری های پوستی و سرطان پوست می باشد.
  • اشعه های UVA باعث پدیدار شدن چین و چروک ‌ها ، پیری زودرس و همچنین آسیب رسیدن به DNA پوست هستند.

در زمان خرید کرم ضد آفتاب ، به دنبال کلمه broad spectrum (طیف وسیع) باشید که بر روی جعبه ضد آفتاب درج گردیده است. این عبارت نشان خواهد داد که کرم ضد آفتاب برای پوست های چرب ، پوست های خشک و مختلط مفید می باشد و از پوست در مقابل اشعه UVA-UVB حفاظت می نماید.

کرم ضد آفتاب
کرم ضد آفتاب رنگی

نکاتی در خصوص کرم ضد آفتاب

1- ضد آفتاب هر دو ساعت یک بار تمدید گردد.
2- برخی از کرم های ضد آفتاب دارای الکل می باشد ، لذا در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب به مدت زیاد قرار نگیرد.
3- اس پی اف کرم ضد آفتابی که انتخاب می نمایید نباید کمتر از ۱۵ باشد.
4- در استفاده از کرم ضد آفتاب ، همیشه از نظر پزشک متخصص پوست استفاده نمایید.
5- سعی کنید که بین ۱۵ دقیقه الی نیم ساعت قبل از خارج شدن از مکان سر بسته ، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
6- کرم ضد آفتاب هم مانند پرایمر ، فونداسیون ، برنزه کننده و همچنین عطر ، مدت زمانی نیاز دارد تا ارزش و کیفیت خود را نشان دهد.
7- استفاده بسیار کم از کرم ضد آفتاب جهت پوشانندگی قسمت زیادی از صورت و دست مفید نخواهد بود.
8- قدرت پوشانندگی و همچنین نفوذ کرم ضد آفتاب برند مورد نظر را از پزشک پوست خود پرس و جو نمایید.
9- فراموش نکنید که برخی مواقع حتی زیر سقف هم به کرم ضد آفتاب نیاز خواهید داشت.
10- هیچ موقع پنکیک را به جای کرم ضد آفتاب رنگی استفاده نکنید. زیرا جایگزین خوبی برای کرم ضد آفتاب نخواهد بود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *