بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب, مقالات

باید بدانید که اشعه UVA در تمام طول سال اثرات یکسانی روی بدن انسان می گذارد فارق از اینکه در چه فصلی از سال باشید یا اینکه آب و هوا به چه صورت باشد.اشعه های مضر و تهدید کننده نور خورشید، همیشه تهدید کننده خواهد بود مگر اینکه از پوشش های محافظت کننده ای، مانند کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

نور خورشید در فصل زمستان

روزهای ابری نور خورشید با زاویه به زمین می رسد و همچنان تهدایدات به پوست همچون پیری و لک را با خود به همراه دارد. در زمان بارش برف در فصل زمستان دانه های برف، نور خورشید را حتی چند برابر منعکس می کند. شما هم حتما تا به حال افرادی که در کوه ورزش اسکی می کنند را دیده اید پوست صورتشان آفتاب سوخته شده است. این علت نشانه ای از وجود ضرر نور خورشید در فصل بارش برف است. در ادامه این مقاله تاثیر نور خورشید و کرم ضد آفتاب در زمستان را بررسی خواهیم کرد.

تغییر رنگ پوست

چناچه که برای مدت طولانی و به صورت مکرر بدون پوشش کرم ضدآفتاب و لوسیون در زیر تابش نور خورشید قرار بگیرید رنگ پوست شما دچار تغییر خواهد شد. در بعضی پوست ها تمایل به رنگ قرمز خواهد داشت و یا بعضی پوست ها رنگ قهوه ای به خود خواهد گرفت. به همین خاطر است که افراد برای تغییر رنگ پوست خود از نور آفتاب استفاده می کنند. البته باید آگاه باشید که برنزه نمودن مضرات خود را همیشه به همراه دارد اما با استفاده از لوسیون های حاوی SPF می توانید فاکتور های مضر آن را به حداقل برسانید. با وجود تابش نور خورشید وتاثیر چند برابری آن، برنزه کردن در فصل زمستان در ارتفاعات که از برف پوشیده شده است هم امکان پذیر خواهد بود.

تغییر رنگ پوست در زمستان
تغییر رنگ پوست

افزایش چین و چروک

نور خورشید با داشتن اشعه های مضری چون اشعه فرابنفش مضراتی چون افزایش پیری پوست  و چین و چروک را به همراه خود دارد. مانند پیدایش خطوط پنجه کلاغی کنار چشم یا خط خنده کنار لب که توسط قرار گیری پوست بدون محافظ  در برابر نور خورشید اتفاق می افتد. پوست بیشتر از سنی که دارد خود را نمایان می کند. برای جلوگیری از پیدایش چنین اتفاقاتی حتما نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از خانه از کرم ضد آفتاب در زمستان استفاده کنید.

خشکی پوست

سوز سرمای پاییزی و زمستانی می تواند به پوست صورت آسیب رسانده و آن را به شدت خشک و حساس می کند که این امر باعث ایجاد جوش و حساسیت های پوستی می شود. نور خوشید این تاثیرات را در زمستان چند برابر خواهد کرد. علاوه بر اینکه از کرم ضد آفتاب در زمستان استفاده می کنید از مرطوب کننده ها و آبرسان های پوست نیز غافل نشوید.

ورزش های زمستانی

ورزش های زمستانی بیشتر شما را در معرض مضرات  نور خورشید قرار می دهد زیرا که در اتفاعات هر هزار پا از سطح دریا بالاتر بروید نور خورشید 5 برابر بیشتر به شما در حالت عادی خواهد تابید افزون بر اینکه دانه های برف نیز نور خورشید را بیشتر انعکاس خواهند داد. چناچه که تصمیم به لذت بردن از ورزشهای برفی چون اسکی را دارید حتما کرم ضدآفتاب را از یاد نبرید. پیشنهاد محققان این است که حداقل از SPF 30 استفاده کنید.

کک و مک

هر اندازه که بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، سلول های ملانین موجود در پوست شما سبب تیره تر شدن پوست خواهند شد و نتیجه آن بروز کک و مک خواهد بود. ضمنا افراد سفید پوست خیلی بیشتر از سیاه پوستان باید مراقب کک و مک باشند و حتما قبل از قرار گیری در نور خورشید حتی در زمستان از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند.

سرطان پوست

یک نظریه تحقیقاتی وجود دارد که اتفاقا مورد تایید هم قرارگرفته است. با خواندن این نظریه به اهمیت کرم ضد آفتاب در زمستان پی خواهید برد. این نظریه بر این باور است که چنان چه اگر حتی یک بار در طول زندگیتان دچار آفتاب سوختگی شده باشید، احتمال بروز سرطان پوست در بدن شما ممکن خواهد شد.

جلوگیری از سرطان پوست

حفظ سلامت پوست

در متون بالای این مقاله از مضررات نور خورشید صحبت کردیم وقت آن است که بگویم چرا انقدر اصرار داریم که در زمستان کرم ضد آفتاب استفاده کنید. پروتئین های ضروری مانند کلاژن، کراتین، الستین در پوست وجود دارد که این پروتئین ها از طریق کرم های ضد آفتاب ها محافظت می شوند. پس دقت داشته باشید چه کرم پوستی را برای پوستتان انتخاب می کنید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *