بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب, مقالات

کرم ضد آفتاب کودکان

نخستین توصیه متخصصان پوست جهت داشتن پوستی سالم و شاداب، استفاده همیشگی از کرم ضد آفتاب است. در روزهای گرم که کودکان با لباس های بازتر بیرون می روند و به خصوص مدت طولانی تری در برابر نور خورشید بازی می کنند بهترین کار استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان خواهد بود تا مانع از سوختگی پوست آن ها شود.

ضد آفتاب کودکان
کرم ضد آفتاب

SPF کرم ضد آفتاب برای کودکان

در حقیقت SPF یا همان فاکتور محافظت کننده در برابر نور خورشید یک نشانگر زمان می باشد. به این معنی که نشان می دهد با استفاده از ضد آفتاب، مدت آفتاب سوختگی در مقایسه با پوست بدون محافظ چقدر بیشتر می شود.
فرض نمایید در یک روز آفتابی تابستان، پوست کودک شما پس از پنج دقیقه در برابر آفتاب قرمز شده و می سوزد. در چنین حالتی اگر یک کرم ضد آفتاب با SPF10 بر روی پوست او بمالید، این زمان به پنجاه دقیقه افزایش خواهد یافت. بنابراین با ضد آفتاب هم پس از گذشت پنجاه دقیقه پوست کودک شما می سوزد.
بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان به معنای ماندن زیر آفتاب تند تابستان آن هم به مدت طولانی نمی باشد. یادتان باشد کرمی که استفاده می کنید باید دست کم SPF30 داشته باشید و هر دو ساعت یک بار تجدید شود.

SPF کرم ضد آفتاب
ضد آفتاب کودکان

کرم ضد آفتاب مخصوص نوزادان

برای کودکان زیر ۶ ماه، کرم ضد آفتاب به این دلیل مخصوص است که کودکان در این سن نباید هیچ ماده شیمیایی را از طریق پوست خود جذب نمایند و کرم ضد آفتاب مخصوص نوزادان در حقیقت دارای اکسید روی یا تیتانیوم می باشد که جذب بدن شیرخوار نمی شوند.
البته همیشه خوب است برای کودکان، از ضد آفتاب مخصوص کودک استفاده نمایید. به خصوص اگر ضد آفتاب تان معطر است. عطر موجود در کرم ها ممکن است برای کودکان حساسیت زا نیز باشد.
نوزادان پوست حساسی دارند که قادر به تحمل ترکیبات شیمیایی کرم ‌های بزرگسالان و کودکان بزرگ ‌تر نمی باشند. به همین دلیل برای نوزادان، به خصوص نوزادان کمتر از ۶ ماه، استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب ادیب درم که بر پایه ترکیبات گیاهی است توصیه می ‌شود.
کرم ‌های ضد آفتاب بر پایه ترکیبات مواد معدنی دارای اکسیدتیتانیوم و یا اکسیدروی می باشند که به‌ جای جذب پوست شدن بر سطح آن باقی خواهند ماند.
برخی از کرم‌ های ضد آفتاب در برابر انواع طیف ‌ها، هم UVA و هم UVB، از پوست محافظت می‌ نمایند که بهترین کرم‌ های ضد آفتاب و ضد آب هستند.
کرم ضد آفتاب هم مانند هر ماده آرایشی یا بهداشتی دیگر، تاریخ انقضا دارد. حتی اگر هم پس از استفاده از کرم ضد آفتاب سال گذشته پوست کودک تان آسیبی نبیند، ولی در برابر نور خورشید هم حفاظت نمی کند.
مواد فعال و موثر ضد آفتاب پس از مدتی از بین می روند و تاثیر آن کم می شود. به علاوه، اغلب مواد آرایشی و بهداشتی حتی اگر هم تاریخ مصرفی معادل ۳ یا ۴ سال داشته باشند، اما پس از باز شدن درب شان، تنها تا ۱۲ ماه قابل نگهداری و مصرف خواهند بود.
بنابراین اگر ضد آفتاب کودک ‌تان را سال گذشته خریداری نموده اید ، اما درش را باز نکرده اید و هنوز تاریخ انقضای آن فرا نرسیده است می توانید از آن استفاده نمایید.
اگر ضد آفتاب را سال گذشته باز کرده اید و به نصف رسیده است و مطمئن نیستید که در این یک سال در چه شرایطی آن را نگهداری کرده اید، بهتر است بی خیال آن شده و دورش بیندازید. ارزش سلامت پوست کودک تان از قیمت یک ضد آفتاب جدید بیشتر است.

نکاتی در خصوص کرم ضد آفتاب کودکان

1- برای نوزادان زیر ۶ ماه می ‌توانید از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. البته کرم ضد آفتاب در این مقطع سنی باید فقط بر روی نقاط کوچکی از پوست کودک را بپوشاند. به طور مثال فقط صورت به خصوص روی گونه‌ ها و اطراف یا پشت دست‌ های بچه که شاید به خاطر فصل گرما با لباس پوشیده شده باشد.

2- برای کودکان بالای ۶ ماه طریقه استفاده از کرم ضد آفتاب متفاوت می باشد. پدر و مادر‌ان می ‌توانند تمام سطح پوست کودکان بالای ۶ ماه را با ضد آفتاب بپوشانند.
البته می بایست مراقب چشم‌ های کودک خود باشند، زیرا امکان دارد که کودک آن‌ ها با مالیدن چشم ‌هایش موجب شود ضد آفتاب اطراف چشم به داخل نفوذ نماید.
بنابراین می‌ توانید پس از این‌ که پوست صورت را کاملا با ضد آفتاب پوشش دادید با یک پنبه مرطوب اطراف چشم را پاک نمایید.

3- به طور کلی بهتر است پدر و مادر‌ها نوزادان زیر ۶ ماه را در معرض مستقیم تابش نور آفتاب قرار ندهند.

۴- مادر‌ان شیردهی به نوزاد را به ویژه در دوران گرمای تابستان به شکل منظمی در برنامه قرار بدهند. این مسئله موجب خواهد شد تا رطوبت بدن نوزاد همواره منظم شود.
برای فصل تابستان این موضوع یک اتفاق تقریبا ضروری است، زیرا رطوبت از خشکی پوست نوزاد هم جلوگیری می‌ نماید.

5- از کلاه‌ های لبه‌ دار جهت محافظت پوست کودک در مقابل خورشید استفاده نمایید. کلاه‌ های سبک که معمولا کودکان هم خیلی خوب آن ‌ها را تحمل می‌ نمایند. هرچند در ابتدا ممکن است کمی زمان نیاز داشته باشد تا نوزاد به آن عادت کند، ولی وسیله مناسبی خواهد بود.

۶- در هوای گرم از لباس ‌های بلند و همچنین آستین ‌دار ولی نازک برای نوزاد خود استفاده نمایید. بهترین شیوه جهت محافظت از پوست نوزاد، پوشش آن با لباس‌ های سبک می باشد.

7- اگر نوزاد را داخل کالسکه به گردشگری می‌ برید، بهتر است که سایبان کالسکه را به همراه داشته باشید. این سایبان همواره سایه خنکی در فضای دلپذیر داخل کالسکه برای کودک شما فراهم می سازد که دیگر نیازی به استفاده از ضد آفتاب و لباس ‌های آستین ‌دار نخواهد بود.

کودکان
کرم ضد آفتاب
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *