بدون نظر دسته‌بندی نشده

برای داشتن پوستی سالم و شفاف باید که از شر جوش و لک های قهوه ای خلاص شد. اما این امر چطور ممکن خواهد شد؟ کرم ضد لک و جوش سبب از بین رفتن جوش و لک صورت می شود. اما درمان ها و مراقبت هایی وجود دارد که باید به همراه کرم ضد لک رعایت شود. به یاد داشته باشید برای درمان جوش و لک از بهترین کرم ضد لک گیاهی استفاده کنید تا از عوارض احتمالی آنها جلوگیری شود و بهترین نتیجه را بگیرید.

لک و جوش صورت

آکنه یا جوش صورت یک بیماری پوستی است که  لک هایی را در صورت، گردن، سینه، کمر، شانه ها به وجود می آورد. آکنه در دوران نوجوانی بسیار شایع تر از افراد بزرگسال است. آکنه در واقع در سنین بلوغ در پوست پیدایش می کند. برای مرطوب نگه داشتن پوست، سیستم بدن به غده های چربی نیاز دارد که در زیر پوست بدن وجود دارد.
این غده ها چربی تولید می کنند که به آن سبوم گفته می شود. سبوم از طریق روزنه های پوست که مو دارد خارج می شود تا پوست و مو را از خشک شدن محافظت  کند. سبوم از فولیکول مو عبور کرده و از روزنه خود را به بیرون پوست منتقل می کند. فولیکول ها سلول های مرده پوست را  به بیرون می ریزد که سبوم آنها را با خود به بیرون منتقل می کند. وقتی بدن شما چربی و سلول مرده را بیش از حد تولید می کند آنها روی هم جمع شده و روزنه پوست را مسدود می کند و در نتیجه پوست لکه دار می شود.

علل لک و جوش
لک و جوش

سپس باکتری روی پوست به حالت طبیعی جمع شده و با چربی و پوست های مرده روی هم انباشته می شود و از پوست مثل شکوفه بیرون می زند. این اتفاق باعث عفونت می شود. بسته به اینکه این انسداد در کدام نقطه از پوست صورت شکل گرفته و اینکه آیا عفونی هست یا نه؟ جوش ها متفاوت هستند.
جوش ها ممکن است که به صورت جوش ریز ظاهر شده و مسیر هوا را در منافذ پوست مسدود کند. یا ممکن است به صورت جوش سیاه در فولیکول ظاهر شده و مسیر هوا را ببندد. در نهایت تاول چرکی ایجاد شده که فولیکول را عفونی کرده و مسیر هوا را مسدود می کند. درحالت دیگر می تواند به شکل کیست ظاهر شود که یک تاول با عفونت بزرگ و به حالت دردناک و در عمق پوست است.

علل لک و جوش صورت

تغییرات هورمونی به ویژه افزایش هورمون تستوسترون می تواند منجر به افزایش تولید چربی زیر پوستی شود این اتفاق معمولا قبل از سنین جوانی در دوران بلوغ رخ می دهد. به هر حال در تمام سنین باکتری ها، داروهای مخصوص و عوامل ژنتیکی، عواملی هستند که تسریع کننده آکنه و جوش هستند.

علل پیدایش جوش صورت
علل پیدایش جوش

درمان لک و جوش صورت

چنانچه که شما آکنه ملایم داشته باشید پزشک به شما کنترل یکی از عوامل فعال کننده را توصیه می کند.

  1. بنزوئیل پراکسید : باکتری ها را کشته، چربی های اضافه را خشک نموده، سلول های مرده مسدودی را از پوست محو می کند.
  2. اسید سالیسیک: لایه های بیرونی پوست را به آرامی برمی دارد، بنابراین لایه برداری را تسریع می کند و مانع مسدود شدن منافذ پوستی می شود و به ریختن لایه های اضافی پوست از پسوریازیس کمک می کند. این اسید ضد التهاب و ضد باکتری بسیار خوبی برای پوست نیز می باشد. جوش ها با تمیز نگاه داشتن صورت کمتر شده و زودتر هم درمان می شوند. اسید سالیسیک لایه چربی پوست را نازک تر می کند تا مانع از انسداد فولیکول شود. اسید سالیسیک جوش های سفید و سیاه را از بین می برد.
  3. اسیدهای آلفا هیدروکسی یا AHA : مجموعه‌ای از ترکیبات ساخته‌شده از محصولات غذایی مشابه هستند. از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آنها می‌توان به اسید گلیکولیک (از نیشکر)، اسید لاکتیک (از شیر ترش)، اسید مالیک (از سیب)، اسید سیتریک (از مرکبات) و اسید تارتاریک اشاره کرد . از این ترکیب در کرم ضد لک و جوش استفاده می شود. اسیدهای آلفا هیدروکسی به زدودن پوست های مرده کمک کرده و عفونت را کاهش می دهد. همچنین پوست را تحریک می کند تا صاف و یکدست شود.
  4. گوگرد: پوست مرده را محو کرده و چربی های اضافه را از بین می برد.
  5. کرم ضد لک و جوش : داروها و کرم هایی وجود دارد که شدت آکنه و جوش را تعدیل و کمتر می کند. مانند ویتامین ها که تولید و مرگ سلول مرده را کاهش می دهد.
درمان لک و جوش
درمان لک صورت

کرم ضد لک و جوش

کرم ضد لک و جوش کرم های آنتی بیوتیک و مالشی هستند که باکتری را از روی پوست می کشد. انواعی از کرم ضد لک و جوش در داروخانه ها وجود دارد که بهتر است از کرم ضد لک گیاهی برای درمان استفاده کنید. البته لازم است که به همراه استفاده از کرم ضد لک از مراقبت های پوستی نظیر شست و شوی روزانه پوست با استفاده از محلول مناسب، استفاده از کرم ضد آفتاب، تمییز نگاه داشتن پوست امری واجب برای داشتن پوستی زیبا و سالم است. همواره پوست خود را مرطوب نگاه داشته و از ترکاندن جوش و لمس پوست صورت بپرهیزید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *