بدون نظر آموزش, مقالات

لک صورت

عادات صحیح زندگی و تغذیه ای در کنار استفاده از کرم ضد لک فاقد هیدروکینون می تواند به برطرف نمودن آن کمک شایانی کند.
شایع ترین دلیل بروز لک ، نور خورشید می باشد و همچنین شایع ترین نوع لک ، لک های بارداری است که اغلب در خانم ها به رنگ قهوه ای و به شکل قرینه می باشد که به تدریج ظاهر خواهد شد.
برخی از بانوانی که از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند نیز دچار همین لک ها می شوند. گاهی پس از اتمام بارداری و یا قطع مصرف قرص ، لک برطرف خواهد شد ، ولی گاهی تا سال ها باقی می ماند.

کرم ضد لک صورت
لک صورت

عواملی ایجاد لکه های پوستی

 • بارداری
 • قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور خورشید
 • مصرف برخی از داروها
 • استرس زیاد
 • عدم تعادل هورمونی
 • کمبود ویتامین
 • کم خوابی

لکه های صورت می توانند آزاردهنده باشند و یا حتی منجر به کم شدن اعتماد به نفس شخص شوند. خوشبختانه شیوه های درمانی متفاوتی برای از بین بردن لکه های صورت وجود دارد.

انواع لک صورت

۱- نوع سطحی: در این نوع ، رنگدانه ها در بخش های سطحی پوست افزایش می یابند. این نوع شایع تر می باشد و پاسخ بهتری به درمان نشان خواهد داد.

۲- نوع عمقی: به رنگ آبی مایل به خاکستری مشاهده می شود. در این نوع ، رنگدانه ها در لایه های عمقی تر پوست قرار می گیرند. مقاومت به درمان در این نوع بیشتر می باشد.

جهت درمان لک های سطحی و همچنین عمیق می بایست از کرم های فاقد هیدروکینون استفاده نمایید. هنگامی که از هیدروکینون استفاده می کنید ، دارای پوستی شفاف و زیبا خواهید شد.

انواع لک های روشن

این لکه ها می تواند کوچک در حد میلی متر تا بزرگ در حد سانتی متر باشند و در صورت و یا بدن نیز پدیدار شوند. 4 نوع معروف و شایعتر از این لکه های روشن و حتی سفید شامل:

انواع لک های روشن
لک های روشن

البا یا اگزمای افتابی

به صورت لکه های روشن کمی خشک و یا کمی پوسته دار در صورت کودکان یا نوجوانانی که پوست خشک دارند و هنگامی که در برابر نور خورشید قرار می گیرند لکه ها ظاهر و بروز پیدا می کنند.

تینا ورسی کالر

در برخی مواقع بسیار شبیه البا یا اگزمای آفتابی می شود و البته بیشتر در تنه ، گردن ، اندام فوقانی و گاها شبیه البا در صورت و در هر سنی ممکن است بروز نماید.

برص یا پیسی

این نوع از هایپوپیگمانتاسیون به مرور زمان ممکن است بیشتر ، وسیع تر و گسترده تر نیز شود. زیرا که زمینه و دلیل ارثی و ژنتیکی دارد.
در هر سنی امکان بروز آن وجود خواهد داشت و لکه های آن کاملا روشن تر از پوست و به رنگ سفید ( گاها مانند کاغذ سفید ) می باشد و در مواردی تشخیص آن از دو مورد فوق سخت است که اکثرا متخصصین پوست این موارد را خوب از هم تشخیص می دهند.

نووس ها یا لکه های مادرزادی پوست

همیشه لکه های مادرزادی تیره و قهوه ای نخواهند بود و گاها روشن تر از پوست و کاملا شبیه برص یا پیسی می شوند که در سنین پایین در تنه و گاها صورت نمایان خواهد شد.
البته نکته مثبت و خوشایند آن این خواهد بود که همانند برص پیشرفت نمی کنند.

لک ملاسما (لک بارداری یا همان لکه های کبدی)

این لک در میان بانوان بسیار شایع می باشد که به صورت اکتسابی نیز خواهد بود. چون این لک بیشتر در خانم های باردار مشاهده می شود به ‌آن نیز لک بارداری می گویند.
پس از بارداری این لکه ها و تیرگی پوست بعد از مدتی ممکن است که ناپدید شود ، ولی استفاده از صابون و کرم می تواند به سریعتر ناپدید شدن ‌آن کمک فراوانی کند.
بسیاری از خانم ها به این موضوع پی برده اند که در زمان سیکل ماهانه ‌آن ها این لک ها پر رنگ تر می شود. که در رابطه با ملاسما باید توجه داشت که دو نوع مختلف ، یكی در اپیدرم (كه بسیار آسانتر درمان می شود) و دیگری در درم می باشد. که برای تمایز و همچنین تشخیص ‌آن ها از همدیگر به این صورت است ، نوع اپیدرم كناره منظم تر و شارپ و پررنگتر می باشد ، و داروهای همانند انتی مالاریا ، كلوفازمین و داكسی سیكلین می تواند موجب آن شود.

لک ناشی از التهاب پوست

این نوع لک بعد از التهاب های پوستی در اثر بیماری هایی همانند لیکن پلان (بیماری التهابی پوست و دهان) ، لوپوس اریتماتویا (بیماری التهابی بافت همبند پوست) ، پس از سوختگی پوست در اثر آفتاب سوختگی یا سوختگی خفیف با عوامل دیگر و علل جوش غرور جوانی دست کاری شده یا سائیدن پوست جهت برطرف نمودن اسکار (جای زخم) و همچنین فرو رفتگی پوست در همان محل ایجاد می گردد.

کک مک یا فرکل (FRECKLE)

کک و مک بیشتر در افراد با پوست روشن ، موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی دیده می شود و از سن ۵ سالگی آغاز خواهد شد که به صورت لک های کوچک قهوه ای روشن ، در مناطق باز بدن مانند صورت ، شانه و پشت مشاهده می شود.
در تابستان تعداد ، اندازه و عمق کک مک افزایش می یابد و در زمستان کوچک تر ، روشن تر و کم تعدادتر خواهد شد. این نوع پیگمانتاسیون ممکن است از نظر زیبایی آزار دهنده باشد اما خطری ندارد.
در افراد مبتلا به کک مک ، شیوع خال های بدن افزایش می یابد. کک مک هایی که در سنین پایین شروع می شود و در زمستان هم باقی می ماند ، می بایست حتما توسط پزشک بررسی گردد.

کک مک یا فرکل
کک و مک

لک های پیری

این لک ها در اثر تماس حاد یا مزمن با نور آفتاب و همچنین افزایش سن به وجود می آید. معمولا لک های قهوه ای رنگ مسطح به اندازه یک سانتی متر یا بیشتر که بر روی صورت و پشت دست ها ، در سنین ۳۰ الی ۴۰ سالگی آغاز می شود و با افزایش سن گسترده تر ، پررنگ تر و با تعداد بیشتر نمایان خواهد شد.
هر چند در نمونه برداری تغییرات بدخیمی ندارند ، اما می توانند در سال های بعد تبدیل به ضایعات بدخیم نیز شوند.

لک در اثر مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها همانند کلرپرومازین ، دی پنیسیلامین ، هیدانتوئین ، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان موجب ایجاد لک به اشکال گوناگون و به همراه علائم دیگر خواهند شد. مصرف طولانی مدت قرص ماینوسیکلین در درمان جوش و غرور جوانی ، موجب تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز می شود.

لک برگرفته از بیماری ها

لک در اثر بیماری هایی همانند آسم ، نارسایی کبدی و کلیوی که در زمان حملات آسماتیک ، تیرگی منتشر پوست برای سه الی چهار روز ممکن است وجود داشته باشد.
همچنین در روماتیسم ، نارسایی کلیه ، سیروز کبدی و برخی از بیماری های دیگر تیرگی گسترده پوست مشاهده می شود.

کرم ضد لک فاقد هیدروکینون

کرم ضد لک بسیار قوی ادیب یکی دیگر از محصولات شرکت ادیب اکسیر می باشد که از خصوصیات فراوانی نیز برخوردار است.
بسیاری از افراد علاقه مند می باشند که رنگ پوستی روشن ‌تر و همچنین شفاف تری نیز داشته باشند و این کار را با کرم‌ های شیمیایی انجام می ‌دهند تا رنگ پوست خود را با استفاده از آن ها روشن ‌تر نمایند.
ولی این نوع کرم ‌ها ، برای پوست ضرر داشته و ممکن است در طولانی مدت دچار عوارضی گردد که باعث لطمه های فراوانی به پوست می شود.
شرکت ادیب اکسیر جهت حل مشکلات پوستی ، زیباسازی و شفافیت بهتر پوست صورت به فکر تولید ماسک کاملا گیاهی افتاد و توانست کرم ماسک گیاهی ادیب که کاملا گیاهی می باشد را تولید نماید و برای شفافیت پوست ، از بین بردن لک های صورت ، لک های حاملگی و جوش صورت بسیار مفید بوده و هیچگونه عوارضی نیز نخواهد داشت.

خصوصیات ماسک گیاهی ادیب

ماسک گیاهی ادیب ، یک کرم ضد لک و ضد جوش بسیار قوی می باشد که باعث درمان سریع جوش‌ های موضعی و التهابی می‌ شود. در این محصول از یک کمپلکس گیاهی ویژه و موثر استفاده گردیده که با مکانیزم‌ های مختلف باعث درمان سریع جوش می‌ گردد.
اثرات ضد میکروبی ، ضد التهابی بسیار قوی و همچنین ترمیم کنندگی عصاره‌ های بابونه و آویشن موجود در این ماسک گیاهی موجب درمان سریع جوش‌ ها می ‌شود.
این محصول باعث جمع شدن منافذ باز پوست خواهد شد و از ایجاد جوش‌ های جدید نیز جلوگیری می‌ نماید. همچنین این ماسک گیاهی با افزایش پروتئین سازی ، سلول سازی و بازسازی سلولی باعث برطرف شدن جای جوش خواهد شد.
ماسک گیاهی ادیب دارای ویتامین‌ های ضروری و مورد نیاز پوست می‌ باشد که ظاهر پوست را لطیف و شفاف نموده و از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می نماید.
وجود مواد مغذی همانند اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ و ویتامین‌ ها باعث می‌ شود تا تمام مواد لازم برای ساخت و ساز سلول‌ ها در اختیار پوست قرار گیرد.
علاوه بر این وجود ویتامین‌ های C و E و اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ در ماسک گیاهی ادیب ، مقاومت پوست را در مقابل رادیکال‌ های آزاد افزایش داده و پیری پوست را به تاخیر می‌ اندازد. همچنین این ماسک گیاهی موجب ایجاد رطوبت موثر و طولانی در پوست شده و به پوست شما طراوت و شادابی می‌ بخشد.
این پماد مانع از التهاب پوست می شود و جوش و لک صورت را محدود و از پیدایش احتمالی جوش و لک نیز جلوگیری می نماید.
ضد جوش ، لک های حاملگی و همچنین لک های آفتاب زدگی می باشد. به طور روزانه از این کرم ضد لک به عنوان مرطوب کننده ، ضد چروک و ضد آفتاب نیز استفاده می شود. هزینه درمان به این شیوه در مقایسه با هزینه های سرسام آور و شیوه های رایج بسیار ناچیز می باشد.

ماسک گیاهی ادیب
ماسک گیاهی

کرم هیدروکینون

هیدروکینون از ترکیباتی می باشد که در کرم های روشن کننده استفاده می شود. این ماده اثرات ضد لک دارد و دلیل آن مهار آنزیم تیروزیناز می باشد. این آنزیم کنترل کننده سنتز ملانین یا رنگدانه پوست است.
طبق بررسی های به دست آمده هیدروکینون باعث بی‌ رنگ شدن پوست در انسان خواهد شد. همچنین به گفته محققان ، این دارو موجب تخریب ‏ملانوسیت‌ ها و یا بی‌ رنگ شدن دائمی پوست نخواهد شد.

یکی از ویژگی های کرم هیدروکینون کاهش چشمگیر مقدار پیگمانت های (ملانوزوم) موجود در سلول ها و همچنین به وجود آورنده لک های پوستی می باشد.
جلوگیری از تکثیر پیگمانت ها از دیگر خصوصیات کرم هیدروکینون است. مهار آنزیم تیروزیناز ، کاهش سنتز ملانین و بیرنگ شدن تدریجی لکه های پوستی جز خصوصیات آن می باشد.

عوارض کرم ضد لک هیدروکینون

 1. التهاب خفیف جلدی
 2. حساس شدن پوست (سوزش ، گزش و درماتیت آلرژیک)
 3. خشکی و ترک پوست
 4. قرمزی و یا سوختگی سطحی پوست
 5. در برخی از افراد باعث جوش ، کهیر ، اختلال در تنفس ، ضعف ، تورم صورت و زبان و درد در قفسه سینه می شود
 6. کرم هیدروکینون دارای سولفیت می باشد که باعث واکنش حساسیت همانند آسم در برخی از افراد خواهد شد
 7. زنان باردار و پرستاران نوزاد می بایست قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایند
 8. این ماده دارای اثرات بالقوه موتاژنیک (ایجاد کننده جهش ژنتیکی) می باشد و به همین علت استفاده از آن در اروپا ممنوع شده است
 9. از عوارض کرم هیدروکینون می توان به لکه های آبی رنگ تا سیاه در تعداد کمی از مصرف کنندگان آن اشاره نمود

با توجه به عوارض هیدروکینون ، برای درمان لک های پوستی و صورت می بایست از کرم ضد لک فاقد هیدروکینون استفاده شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *