بدون نظر آموزش, کرم ضد آفتاب

کلاژن پروتئینی است که در سرتا سر بدن وجود دارد. در این مقاله به بررسی اهمیت کلاژن و کرم کلاژن ساز صورت میپردازیم.

کلاژن

در تعریفی از زبان یونانی گفته شده که کلاژن: تولید کننده چسب پوست است.

کلاژن همان ماده ای است که به جوانی و خاصیت ارتجاعی پوست کمک میکند.به اصطلاح می گویند که کلاژن، پوست را اتو میکند.

کلاژن یک اسید آمینه با زنجیره بلند و فراوان‌ترین پروتئین در بدن است.

کلاژن مسئولیت خاصیت ارتجاعی پوست و قدرت مو و ثبات بافت همبند را دارد. در واقع، پروتئین کلاژن تا ۳۰ درصد از کل پروتئین بدن و ۷۰ درصد از پروتئین پوست را می‌سازد!

کلاژن در تمامی بافت های بدن به صورت های مختلف وجود دارد. مثلا در زجاجیه چشم به صورت ژله ای وجود دارد.

کلاژن پوست صورت
صورت

کاهش کلاژن

پوست، غضروف و استخوان انسان را پروتئین ها تشکیل می دهند. بدن ما به صورت طبیعی پروتئین تولید میکند،اما با افزایش سن و همچنین عواملی دیگر این میزان کاهش می یابد.در ادامه عواملی که باعث کاهش کلاژن سازی میشود بررسی میکنیم.

نور آفتاب

در نور آفتاب سه نوع اشعه مضر(اشعه مادون قرمز-uva-uvb ) وجود دارد که باعث آسیب و تخریب کلاژن و دیگر پروتئین های پوست شده و مانع از ساخت مولکول ها در حین احیای پوست می شوند. در نتیجه پوست ما به مرور نازک، چروک و لک دار می شود. امروزه اکثر مردم به علت کار و فعالیت روازانه بیشتر در معرض نور خورشید قرار میگیرند. استفاده از کرم ضد آفتاب حتی در روزهای ابری امری واجب برای حفظ سلامت پوست میباشد.

قند

قند اضافی مواد معدنی موجود در استخوان ها و انعطاف پوست را کاهش میدهد. قند آب را از سلول ها پوست میگیرد و پوست را خشک و دهیتراته کرده سبب چین و چروک و پف زیر چشم میشود.

مصرف قند به فرآیندی به نام گلیکوزیله شدن منجر می شود که در آن قند به پروتئین هایی مانند کلاژن و الاستین متصل شده و به آنها آسیب می زند. این پروتئین ها برای حفظ زیبایی و انعطاف پذیری پوست ضروری هستند. آسیب کلاژن و الاستین می تواند پوست را نسبت به پدیدار شدن چین و چروک مستعد سازد.

سطح قند خون بالا به واسطه مصرف بیش از اندازه قند نیز آنتی اکسیدان های محافظ پوست را کاهش می دهد و پوست نسبت به آسیب نور خورشید مستعد می شود.

سیگار

چندین ماده شیمیایی در سیگار وجود دارد که باعث آسیب به کلاژن و الاستین پوست می شود.

وقتی فیبرها ضعیف می شوند, استحکام و کشسانی خود را از دست می دهند و به کاهش و چروک پوست منجر می شود. در بازوها و سینه های زنانی که سیگار می کشند این اتفاق می افتد پس محدود به سطح پوست صورت نیست.

آسیب به کلاژن
آسیب

افزایش کلاژن

بعد از بیست سالگی سالانه یک درصد از ساختن کلاژن طبیعی پوست کاهش می یابد اما می توان با استفاده از تغذیه و کرم کلاژن ساز صورت و روش های درمانی پزشکی باعث افزایش کلاژن سازی در پوست شد.

تغذیه

با تغذیه مناسب و استفاده از موادی که حاوی پروتئین هایی هستند که سبب افزایش کلاژن سازی در پوست میشود می توان روند تخریب کلاژن را کاهش و همچنین کلاژن سازی را افزایش داد.

استفاده از سبزیجات و برگ های سبز آن اثرات مثبتی روی خاصیت ارتجاعی پوست و افزایش آبرسانی پوست دارد.

غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، تخم مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، لوبیا و لبنیات همگی طیف وسیعی از آمینو اسیدهای مورد نیاز برای تولید کلاژن در بدن شما را تامین می کنند. آبگوشت استخوان و ژلاتین مواد غذایی دیگری هستند که غنی از کلاژن هستند.

افزایش کلاژن پوست
افزایش

کرم کلاژن ساز

کرم هایی وجود دارند که کلاژن را به صورت موضعی وارد پوست میکنند. این کرم ها پروتئین مصنوعی کلاژن را وارد پوست کرده، به پوست رطوبت بخشده آن را آبرسانی می کند و مانع از افزایش چین و چروک میشود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *